Tercihlerde dikkat edilmesi gerekenler

Lisans Yerleştirme Sınavının(LYS) açıklanmasının ardından üniversite adaylarını tercih heyecanı sardı. Özel Çerkezköy Uğur Okulları Rehber Öğretmeni Türker Küçükkısa üniversite tercihleri öncesinde yaptığı açıklamada tercihlerde dikkat edilmesi gereken konulara değindi.

Tercihlerde dikkat edilmesi gerekenler
banner301

Çerkezköy Bakış - Üniversite tercihleriyle birlikte adayların aslında gelecekteki hayatlarını tercih ettiklerini unutmamaları gerektiğini ifade eden Küçükkısa, bu nedenle tercih sürecinin en az üniversiteye hazırlık süreci kadar önemli olduğunu vurguladı.
 

TERCİHLER 18-26 TEMMUZ’DA

Tercihlerin 18-26 Temmuz tarihleri arasında yapılacağını belirten Özel Çerkezköy Uğur Okulları Rehber Öğretmeni Türker Küçükkısa “Adayların bu tarihler arasında  https://ais.osym.gov.tr adresinden tercihlerini yapmaları gerekmektedir. Adaylar tercihler öncesinde ‘’ÖSYS Tercih Kılavuzunu’’ mutlaka dikkatlice okumalı. Ayrıca adaylar tercihler sırasına https://yokatlas.yok.gov.tr/   http://www.tercih.tv/ yardım alabilirler.” dedi.
 

banner287
UYARI VE ÖNERİ DE BULUNDU

Adayların tercih yaparken dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Küçükkısa, adaylara “Puan ve başarı sıranız yeterli olsa da tek tercih yaparak risk almayın. Tercihlerinizi sadece kendi başarı sıranızdan yapmayın, puan ve başarı sıralarının yıldan yıla değişebileceğini düşünerek mutlaka kendi başarı sıranızın üstünde ve altında da tercihleriniz olsun.  Tercih listenizin tümünü dikkatli ve istekleriniz doğrultusunda hazırlayın. İlk sıralardaki tercihlerinizi dikkatli yazarak, sonlara doğru ‘’Bunlar gelmez.’’diye önemsemezlik yapmayın. Sırf kazanmış görünmek için ilgi duymadığınız ve kariyer planında olmayan bir tercihe listenizde yer vermeyin. Bu sene bir bölümü kazandığınız takdirde, kayıt olsanız da olmasanız da önümüzdeki yıl tekrar sınava girmeniz durumunda (OÖBP) orta öğretim başarı puanınız yarı yarıya düşecektir. Kontenjanı az olan bölümleri tercih etmekten kaçınmayın. Az tercih aldığı için şans bazen bunlarda daha yüksek olabiliyor. Yeni açılan ve kılavuza ilk kez giren programlara da dikkat edin. Bunlarda puan ve başarı sırası bilgisi görmeyince çekinmeyin.
Taban puan ve başarı sıralarının üniversitelerin niteliklerinin yegane ölçütü zannetmeyin. Tercihi, aile baskısında özgürlüğe kaçış gibi algılayıp uzak yerlere öncelik verirken bir kez daha düşünün.” uyarı ve önerilerinde bulundu.
 

TERCİH ARALIĞINI GENİŞ TUTUN

Adaylara meslek yüksekokullarında sınavsız geçiş uygulamasının kaldırıldığını hatırlatan Özel Çerkezköy Uğur Okulları Rehber Öğretmeni Türker Küçükkısa “Bu nedenle meslek yüksekokullarını tercih ederken tercih aralığınızı geniş tutun. Üniversiteye bağlı bölümlerin tamamının kent merkezinde olduğunu düşünmeyin. Özel (Beden eğitimi, müzik vb.) yetenekten tercih yapacak adaylar tablo-5’i iyi inceleyin. Fiziki yeterlilik ve sağlık koşulları uygunluğu gerektiren dalları incelemeden tercih etmeyin. Vakıf ve özel üniversiteleri tercih etmeyi düşünenler, üniversitelerin burs oranlarıyla birlikte fiyatlarını da mutlaka inceleyin. Sadece burs oranlarına göre tercih yapıp fiyatları incelemediğiniz takdirde; yüzde 50 burslu bir bölüme başka bir üniversitenin yüzde 25 burslu bölümünden daha fazla ücret ödeme durumuyla karşılaşabilirler. YGS barajını geçen her adayın açık öğretime yerleşebileceğini düşünmeyin. Bu yıl örgün programlarla aynı statüde ve puan türleriyle tercih alacak.” diye konuştu.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yavuz
Yavuz - 11 ay Önce

Heybetini gizli tut yiğidim, duruşun çakalları ürkütüyor...

SIRADAKİ HABER

banner265

banner306