“Termik Santal İstemiyoruz”

Çerkezköy’e Gönül Verenler Derneği basın toplantısı düzenledi.

“Termik Santal İstemiyoruz”
banner301
Çerkezköy Bakış - Çerkezköy’e Gönül Verenler Derneği Başkanı Murat Akay, Silivri ile Çerkezköy sınırları içerisine yapılması planlanan termik santralin hem insan sağlığına hem de çevreye çok büyük zararlarının olacağını söyleyerek “Termik satralin yapılmasına karşıyız” dedi.

“ÇERKEZKÖY’Ü SEVİYORUZ”

Saat 13.00’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Çerkezköy’e Gönül Verenler Derneği (ÇGVD) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akay, Çerkezköy’ü sevdiklerini söyledi. Akay, “Geçtiğimiz gün dernek olarak genişletilmiş yönetim kurulu toplantısı yaptık. Şehir Planlama Odası’ndan bir bilirkişi de bize katıldı. Çerkezköy ve Silivri’de yapılacak olan termik santralle ilgili olarak bize bilgilendirme yaptı ve konuyla ilgili Tekirdağ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne verilmek üzere itiraz dilekçesi örneği verdi.” dedi.

“İTİRAZDA BULUNALIM”

banner287
Termik Santralin yapılmaması için tüm Çerkezköylüleri itiraz etmeye çağıran Murat Akay, “Termik santralin insan sağlığına, çevreye, ekonomik ve sosyal hayata nasıl etki edeceğini ve zarar vereceğini öğrendik. Biz de Çerkezköy’e Gönül Verenler Derneği olarak Tekirdağ Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’ne konuyla ilgili itiraz dilekçemizi gönderdik. Bireysel olarak katılmak isteyen Çerkezköylü vatandaşlar için de itiraz dilekçesi örneğini facebook sayfamızda paylaşacağız. Termik santrale itiraz etmek isteyen vatandaşlar bugün mesai bitimine kadar itiraz dilekçelerini Çerkezköy Kaymakamlığı’na götürerek Tekirdağ Çevre ve şehircilik İl Müdürlüğü’ne itirazda bulunabilirler.” şeklinde konuştu.

ÇOK ZARARLI

Akay, “Termik santrallerden çıkan kükürtdiosit, azotoksit ve partikül madde gibi kirletici emisyonlar tarım ürünleri, hayvanlar, su varlıkları ve ormanlar üzerinde kalıcı tahribat yapıyor. İçeriklerindeki cıva, kurşun gibi ağır metaller insanlarda merkezi sinir sistemini etkiliyor, anormal doğumlar, gelişme bozuklukları ve öğrenme yeteneğinde azalmaya yol açıyor. Santrallerden çıkan küllerde radyoaktif özellik taşıyan radon gazı var. Ege Üniversitesi Nükleer Bilimler Enstitüsü araştırmalarında Yatağan Termik Santrali’nin yakınında bulunan 34 köyde radyasyon miktarının insan için kabul edilebilecek sınırların çok üzerinde olduğu belirlendi. Radyoaktif yoğunluğun özellikle kanser vakalarında artışa neden olduğu tartışmasız bir gerçek.” dedi.

“HİÇBİR SİYASİ PARTİ İLE İLGİMİZ YOK”

Akay son olarak Cumartesi günü yapılacak olan Termik Santral İstemiyoruz programına dernek olarak katılmayacaklarını ifade ederek, “Dernek olarak katılmayacağız ama bireysel olarak ben orda olacağım. Katılmak isteyen arkadaşlarımız da orada olacaklardır. Biz her siyasi partiye aynı uzaklıktayız. Siyasetle alakamız yok. Belediye’nin organizasyonuna da bireysel olarak katılacağız. Termik santrale karşı açılabilecek davalara da müdahil olabileceğimizi belirtmek istiyorum.” dedi.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nihat
Nihat - 1 yıl Önce

Biz istiyoruz

SIRADAKİ HABER

banner265

banner455

banner306

banner454