Trafiğe yeni düzenleme

Çerkezköy Belediyesi Kasım ayı olağan meclis toplantısının ilk oturumu tamamlandı.

Trafiğe yeni düzenleme
banner301
Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Kasım ayı olağan meclis toplantısının ilk oturumunda Atatürk Caddesi, Öztrak Caddesi ile Uğur Mumcu Caddesi’ne getirilmesi planlanan Çerkezköy Yol Sirkülasyon Projesini tanıttı. Başkan Akay, Çerkezköy’ün trafik sorununa çözüm bulmak adına iki alternatifli bir proje hazırladıklarını söyleyerek “Öztrak Caddesini Narin Caddesi yönünde gidiş, Atatürk Caddesi’ni Altıyol Kavşağı yönünde tek yönlü geliş, Uğur Mumcu Caddesi’ni de mevcut durumun ters yönünde gidiş yönlü düzenlemeyi planlıyoruz. Tüm görüş ve önerilerin ardından projeye son halini vereceğiz” dedi.

İLK OTURUM DÜN YAPILDI

Meclis Toplantı Salonu’nda dün saat 15.00’da başlatan toplantıya mezaret bildiren Meclis Üyeleri Rağbet Erol, Necmettin Çınar, Ayfer Dönmez, Turgut İleri ile Nurettin Yekeler katılmadı.

BAŞKAN AKAY KONUŞTU

Gündem maddelerinin görüşülmesine geçilmeden önce Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çerkezköy’deki su baskınlarına önlem olarak Ambardere Mevkii’ne yapılması düşünülen regülatör projesinin (Gölet Barajı) gecikme nedenlerini gündeme taşıdı.

“NEDEN YAPILMIYOR?”

Başkan Akay, regülatör (Gölet Barajı) projesinin uzun bir süredir konuşulmasına rağmen her hangi bir adım atılmadığını belirterek “Devlet Su İşleri, projenin 2015 yılı Temmuz ayında ihaleye çıkarılacağını açıklamıştı. Aynı şekilde 2016 yılı Ocak ayında Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun katılımıyla İstanbul’da yapılan toplantıda DSİ 14.Bölge Müdürlüğü toplantısında konu yine gündeme geldi. Bakan Eroğlu, regülatörün bir an önce belirtilen mevkiiye yapılması için DSİ yetkililerine talimat verdi. Ancak şimdiye kadar regülatör ile ilgili her hangi bir adım atılmadı. Neden adım atılmadığına yönelik DSİ yetkililerinden cevap bekliyoruz” dedi.

“TERMİK SANTRAL Mİ YAPILACAK?”

Yerel basında Çerkezköy’e termik satral yönünde çıkan bir haberi meclis üyeleriyle paylaşarak konuşmasını sürdüren Başkan Akay “Regülatör projesi termik satral yapılacağından dolayı mı geciktirildi? Bu sorunun cevabını bekliyoruz.” diye konuştu.

“TRAFİĞE ÇÖZÜM GETİRECEK”

Başkan Akay ayrıca Çerkezköy Yol Sirkülasyon Projesi hakkında da bilgi verdi. Çerkezköy’ün trafik sorununa çözüm bulmak adına iki alternatifli bir proje hazırladıklarını kaydeden Başkan Akay “Öztrak Caddesini Narin Caddesi yönünde gidiş, Atatürk Caddesi’ni Altıyol Kavşağı yönünde tek yönlü geliş, Uğur Mumcu Caddesi’ni de mevcut durumun ters yönünde gidiş yönlü düzenlemeyi planlıyoruz. Burada düzenleme yaparken orta refüjdeki ağaçların durumunu konuşmak istiyoruz. Orta refüjdeki ağaçları kaldırarak mı, yoksa orta refüjdeki ağaçları kaldırmadan mı bir düzenleme yapalım? Orta refüjdeki ağaçları kaldırmamız halinde bu ağaçları kaldırımlara yerleştirmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

“KATKI OTOPARK DA YAPILMALI”

AK Parti Belediye Meclis Üyesi Dilaver Burak, hazırlanan projeyi beğendiğini söyleyerek “Ancak trafik sorununa kalıcı bir çözüm bulma adına Cumhuriyet Meydanı’na katkı otopark yapılabilir. Bu şekilde trafik sorunu da tamamen çözüme kavuşmuş olur” dedi. Burak’ın ifadeleri üzerine Başkan Akay, Çerkezköy’e otopark yapılması için iki farklı alanı Büyükşehir Belediyesi’ne devir ettiklerini söyleyerek, Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarını beklediklerini kaydetti.

EREM: CADDE AÇIK OTO GALERİSİNE DÖNÜŞTÜ
banner287

CHP Belediye Meclis Üyesi Uğur Erem de Çerkezköy’ün trafik sorunu üzerinde durdu. Özellikle Tekpark uygulamasının ardından birçok kişinin aracını yol kenarına bırakıp, üzerine de satılık ilanı astığını söyleyen Erem “Bunlar, caddeyi oto satımı için değerlendiriyor.” dedi. Yol Sirkülasyon Projesindeki ağaçların orta refüjden kaldırılması seçeneği ile tüm alternatiflerin vatandaşa da sorulması gerektiğini anlatan Erem, projenin önemli olduğunu vurguladı.

ÇİTİL: BANKALAR İÇİN SEÇENEK OLUŞTURULABİLİR Mİ?

AK Parti Belediye Meclis Üyesi Ömer Kılınç, Büyükşehir düzenlemelerinde orta refüjde ağaçlara sıcak bakılmadığını anlatırken, ağaçların kaldırıma alınabileceğini ifade etti. AK Partili bir başka Belediye Meclis Üyesi Ayhan Çitil ise Atatürk Caddesi üzerindeki trafik yoğunluğunda bankaların da etkili olduğunu söyleyerek, bankalar için bir seçenek sunulup sunulamayacağını sordu.

AKAY: SİTEM EDİYORUM

Konu hakkında son olarak AK Parti Meclis Grup Başkanı Remzi Garip söz aldı. Yol Sirkülasyon Projesinin güzel olduğunu söyleyen Garip, sözü Başkan Akay’ın Ambardere Mevkii’ne yapılması planlanan regülatör projesi ile ilgili sözlerine getirdi. Başkan Akay, Çorlu Deresi ıslah projesinin kamulaştırma bedeli nedeniyle sürüncemede kaldığını anlatarak “DSİ yetkililerinin ifadeleriyle, Çerkezköy’de su baskınlarının nedeni Çerkezköy’e çevreden gelen yağış yoğunluğudur. Bu nedenle çoğu Hallaçlı’da kalmak üzere Ambarede Mevkii’ne Gölet Barajı (regülatör) yapılması gündeme geldi. Barajın yapılmasıyla birlikte bölgeden Çerkezköy merkezine yönelen su miktarı, barajda tutulup bu şekilde kontrollü derelere verilmesi planlanıyor. Biz de regülatörün neden yapılmadığını söylüyoruz. Yapılmadığından dolayı sitem ediyorum. Ayrıca Çerkezköy’e termik santral yapılacak diye mi proje hayata geçirilmiyor diyerke korkumu ifade ediyorum. Bunun cevabını bekliyorum. Ayrıca bölgemize termik santral mi
yapılacak?” diye konuştu.

GARİP: SİZLERİN UYGULAMASIYLA BENZERLİK GÖSTERİYOR

Başkan Akay’ın sözlerinin ardından yeniden söz alan Garip “Bizler AK Partili meclis üyeleriyiz. Sizler de ana muhalefet partisinin temsilcisi durumundasınız. Sizin hükümete söyleyip de yapılmayan şeyler, bizim de burada size söyleyip de sizin yapmadığınız şeylere bir benzerlik görüyorum. Birçok konuda bir takım öneriler getirdik, getirmeye devam ediyoruz. Yüzde 50 oy alan bir parti temsilcilerinin  3 senedir hangi söylediklerini kaale aldınız? Çalışmanıza ortak ettiniz? Bu konu gibi önemli bir konuya el atılmamış olmasını da yanlış buluyorum. Neticede yanlışlar vatandaşa yansıyor.” ifadelerine yer verdi.

AKAY: NEDEN YAPILMADIĞINI SORUYORUM

Başkan Akay, Meclis Üyesi Remzi Garip’in ifadelerini gülünç bulduğunu söyleyerek şunları söyledi: “Çerkezköy adına da acınacak bir açıklama yapıyorsunuz.Ben burada Çerkezköy için hayati bir meseleden bahsediyorum. Siz sürekli bir savunma içerisine giriyorsunuz. Ben belgeyle soruyorum? Sizler ise buna başka bir yerden kulp bulmanızı, anlamsız ve manidar buluyorum. Bizi eleştirebilirsiniz. Ben burada Ak Parti ve kurum eleştirisi yapmıyorum. Sadece korkumu ifade ediyorum.”

ÖNERİLER OKUNDU

Gündem maddelerine geçilmeden önce AK Parti Grubu’nun 3 önerisini okundu. Çerkezköy çıkışı Kızılpınar Mahallesi girişine üst geçit yapılması talebi üzerine konuşan Başkan Akay, Karayolları tarafından Kızılpınar Mahallesi girişine üst geçit yapılacağını açıkladı. Atatürk Viyadüğü üzerindeki yaya yolunun genişletilmesi yönünde proje hazırlayıp Büyükşehir Belediyesine sunduklarını kaydeden Başkan Akay, Kızılpınar Mahallesi ile Veliköy Mahallesi arasındaki 300 metrelik mesafe ile ilgili yan yol bağlantısı ile ilgili henüz olumlu bir adım atılamadığını söyledi.

KOMİSYONLARA HAVALE EDİLDİ

İlk gündem maddesini oluşturan Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün Temizlik Hizmeti Alımı hakkındaki talebi yapılan bilgilendirme doğrultusunda oy birliğiyle kabul edildi. Plan ve Bütçe Müdürlüğü’nün Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün plan tadilatlarıyla ilgili talebi incelenmek üzere İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na, Huriye Yüzbaş’ın takas talebi incelemek üzere İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na, Çerkezköy ilçesi sınırları içerisinde muhtelif parsellerdeki belediye hissesi satış talebi de yapılan bilgilendirme doğrultusunda incelenmek üzere İmar ve Bayındırlık Komisyomu’na havale edildi. Gündem maddelerinin karara bağlanmasının ardından Çerkezköy Belediyesi kasım ayı olağan meclis toplantısının ilk oturumu tamamlandı. İkinci oturum cuma günü yapılacak.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459