Trakya’nın ilk ‘Kaya Bahçesi’ Köşem’e yapılıyor

Öztrak Caddesi Köşem mevkiindeki kavşağa Trakya’nın ilk ‘Kaya Bahçesi’ yapılıyor. Önümüzdeki hafta içi tamamlanması planlanan Kaya Bahçesi’nde 30 çeşitten fazla bitki yer alacağını ifade eden Çerkezköy Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Nazan Uysal, çalışmaların tamamlanmasının ardından yapılacak ışıklandırmayla Kaya Bahçesi’nin farklı bir görünüm kazanacağını söyledi.

Trakya’nın ilk ‘Kaya Bahçesi’ Köşem’e yapılıyor
banner301
• EMRAH ÇOĞALAN
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Çerkezköy Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından Köşem mevkiindeki kavşağa Kaya Bahçesi çalışması yapılıyor.
“İLKİNİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ’’
Önceki gün başlayan çalışma hakkında bilgi veren Çerkezköy Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Nazan Uysal, çalışmaların önümüzdeki hafta içinde  tamamlanacağını belirterek, “yapmış olduğumuz Kaya Bahçesi çalışması çevre belediyeler dahi yok. Trakya’nın ilk Kaya Bahçesini biz yapmış olacağız. Ekipler büyük bir özveri ile çalışıyor. Kaya Bahçesi’ne 30 çeşitten fazla bitki ekiyoruz’’ dedi.
BİRÇOK ÇEŞİT BİTKİ EKİLİYOR
Bitkilerin kaya içlerine özenle yerleştirildiğini kaydeden Nazan Uysal, “yapmış olduğumuz araştırmalar sonunda Kaya Bahçesi’ni yapmaya karar verdik. Bitkilerin hepsi belirli bir düzene göre ekiliyor. 4 çeşit sarmaşık, 3 çeşit ardıç, kasımpatı, pitos, Osmanlı şimşir, biberiye, fenix, kartopu, lavantin, gold taflan gibi daha bir çok çeşit bitki ekiyoruz. “ diye konuştu.
ÖZEL IŞIK SİSTEMİYLE AYDINLATILACAK
banner287
Uysal, Kaya bahçesi çalışmasına başlamadan önce toprak altına sulama sisteminin monte edildiğini ifade ederek şöyle devam etti: “tüm çalışmalarımız bittikten sonra da özel ışıklandırma sistemi yapılacak. Kaya bahçesinin etrafı ve kayaların içlerinde özel ışık sistemleri olacak. Bahçemiz tamamiyle bittikten sonra çok farklı ve güzel bir görünüme sahip olacak. Bahçe içindeki kayaları İstanbul taş dünyasından getirttirdik. Şu an itibariyle bahçemizde falez kayası ve kum taşı olmak üzere iki çeşit kaya bulunuyor”
800 METREKARE ALAN RULO ÇİMLE KAPLANIYOR
Kaya Bahçesi’nin köşem mevkiine güzel bir görünüm katacağını belirten Uysal, şunları söyledi: “Kaya Bahçesi’nin tüm Çerkezköy halkına hayırlı olmasını diliyoruz. Bitkilerin ekimi tamamlanmasının ardından Kaya bahçesinin etrafı dahil olmak üzere refüj üzerinde bulunan 800 metrekarelik alanda rulo çimlerle kaplanacak.  Köşem mevkiindeki çalışmamızı tamamladıktan sonra da Mezbahane, Emniyet ve SSK kavşaklarında da buna benzer çalışmalar yapacağız”
Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 13:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493