Türk Metal’in 32’nci şubesi Çorlu’ya açıldı

Türk Metal Sendikası’nın Türkiye genelindeki 32’nci şubesi Çorlu’ya açıldı. Türk Metal Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Yıldırım, Çerkezköy Şubesi ile birlikte Trakya genelinde iki şube ile faaliyet göstereceklerini söyleyerek “En kısa sürede daha büyük hizmetler üretmek ve üyelerimize ulaşmak anlamında Çorlu Şubesi’ni faaliyete geçirdik. Bu almış olduğumuz kararın hem ülkemiz hem de Çorlu ve çalışan üyelerimiz için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.’’ dedi.

Türk Metal’in 32’nci şubesi Çorlu’ya açıldı
banner301
• EMRAH ÇOĞALAN
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Türk Metal Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Yıldırım, Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şubesi’nde dün saat 13.00’da düzenlediği basın toplantısında Türk Metal Sendikası Çorlu Şubesi’nin faaliyete girdiğini açıkladı. Basın toplantısında Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak ile Türk Metal Sendikası Çorlu Şube Başkanı Baki Polat da hazır bulundu.
“BÖLGE GÜNDEN GÜNE GELİŞİYOR’’
4 gündür Çerkezköy’de bulunduğunu söyleyen Türk Metal Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım, “Bu süre içerisinde iş yerleri ziyaretleri ile işverenlerle bir araya geldik.Tekirdağ’ın Büyükşehir statüsüne kavuşmuş olmasından dolayı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak çok mutluyum. Sanayi anlamında büyük bir gelişim gözlemledim, büyükşehir kararı da gelişimi destekleyecektir.” diye konuştu.
“HAYIRLI UĞURLU OLSUN’’
Süleyman Yıldırım, Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak’ın 10 yıl Çerkezköy’de görev yaptığını hatırlatarak “Genel Başkanımızın da izlenimleri doğrultusunda kısa sürede daha büyük mesafe kat etmek, işçilerimizle daha sık bir arada olmak ve çözüm bulmak anlamında Türk Metal Sendikası’nın metal iş kolunda Çorlu’nun çok öne çıktığını gözlemledik. Önceki gün itibariyle de 2 bin üyeli 8 iş yerinden Çorlu müteşebbis heyetini oluşturduk. Bu almış olduğumuz karar umarım hem ülkemiz için hem Tekirdağ, hem Çorlu ve çalışan üyelerimiz için hayırlı uğurlu olur. Türkiye de 1 milyon 315 bin metal iş kolunda faaliyet gösteren işçi var. Oysa özel ve kamu dahil olmak üzere toplu iş sözleşmelerinden faydalananların sayısı 530 bindir.’’ İfadelerini kullandı.  “151 BİN ÜYEMİZ BULUNUYOR’’
banner287
Türk Metal Sendikası’nın Türkiye genelindeki 32’nci şubesinin Çorlu’ya kurulduğunu ifade eden Yıldırım şöyle devam etti: “Çorlu şubesi ile birlikte Trakya’da 2 şube ile birlikte hizmet vereceğiz. Türkiye genelinde 151 bin üyemiz bulunmaktadır.’’
“ÖRGÜTLENMENİN ÖNÜNDE ENGELLER VAR’’
Yıldırım, ‘Türkiye’de 1980 yılında 45 milyon nüfus varken 3 milyon sendikalı insan vardı. Bugün Türkiye’nin nüfusu 75 milyon sendikalı sayısı Türkiye’de 530 bindir.’ diyerek şunları söyledi; “Burada bir tezatlık var. Türkiye’de örgütlenmenin önünde yüzlerce sorunlar var. İnsanlar sendika üyesi oldukları için iş akidleri fesih ediliyor. Bizler her ne kadar onları yalnız bırakmasak, işe iade davası açsak, sendikal tazminat davası açarak onlara destek olmak adına uğraş versek de maalesef Türkiye’deki hukuk yavaş ilerliyor. Bazılarında başarılı bazılarında ise başarısız oluyoruz. Bundan dolayı üyelerin bize gelmesini beklemekten ziyade bizim üyelerimizin ayağına gitmemiz gerektiğini düşündük ve Çorlu Şubesini oluşturmaya karar verdik. En kısa sürede daha büyük hizmetler üretmek ve üyelerimize ulaşmak anlamında Çorlu Şubesi’ni faaliyete geçirdik. İstanbul ve Çerkezköy şubesinden bu 8 iş yerini alıp Çorlu Şubesi’ne verdiğimizde diğer şubelerimizin de hareket kabiliyetini artırmış olduk’’
“İŞVEREN İŞÇİNİN ÜYELİĞİNİ GÖREMEYECEK’’
Ocak itibariyle üye kayıtlarında yenilikler yaşanacağı bilgisini veren TMS Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım, “2013 yılı 17 Ocak tarihinde gerçek istatistikler açıklanacak. Bu tarih itibariyle e-devlet sistemi üzerinden insanları üye yapabileceğiz. Noter olayı ortadan kalktı. Artık insanların çekinmesine gerek kalmadan kayıt olabilecekler, bunu da çalıştıkları iş yerleri göremeyecek. Daha doğrusu kimlerin sendikaya üye olduğunu işverenler bilemeyecek. Artık insanlarımızın korkmasına gerek kalmayacak ve internet üzerinden insanlarımızın üyeliklerini gerçekleştireceğiz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı anında e-devlet üzerinden üye olan bir kişinin üyeliğini oradan gözlemleyebilecek” dedi.
“ÜYELERİMİZE ULAŞMA ANLAMINDA ŞUBELERİMİZİ ARTIRIYORUZ’’
İsteyen herkesin sendika üyesi olabileceğini belirten Süleyman Yıldırım, kimsenin zorla üye yapılamayacağını da ifade ederek, “Neden sen sendikaya üye olmuyorsun? diye baskı yapılamaz. Çorlu’ya oluşturduğumuz şube ile sendikaya üye olmada ne gibi kazanımlar elde edileceğini, nasıl güvenceler sağlayacaklarını kendilerine bir bir anlatacağız. Bununla ilgili olarak faaliyetlerimizi de artıracağız. İnşallah çok kısa sürede büyük mesafeler kat edeceğimize inanıyorum” şeklinde konuştu.
“DEVLETİN DENETÇİLİĞİNİ YAPIYORUZ’’
Sendikalı olmanın avantajlarından da bahseden Yıldırım, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Türkiye’de asgari ücret 739 TL. Bizim yetkili olduğumuz iş yerlerinde bugün işe giriş ücreti 1080 TL’dir. Her iki yılda bir yapılan toplu iş sözleşmelerinden sendikalı her 6 ayda bir zam alır. Ayrıca giyecek, yakacak, eğitim, doğum ve ölüm yardımı verilir. Bunun yanında yıllık izinde de artış sağlanır. Bizler devletin denetçiliğini yapıyoruz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, kayıt dışı istihdamın yüzde 37 olduğunu ifade ediyor. Bugün hiçbir sendikalı iş yerinde işveren vergi kaçıramaz. Kayıt dışı istihdam oluşturamaz, sigorta primini yatırmama hakkına sahip olamaz. Sendikalı olan iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili olarak her türlü tedbir alınır. Sendika iş yeri temsilcileri aktif olarak rol üstlenir. Sendikalı üyelerimiz rahat bir ortamda huzurlu ve günde 7,5 saat çalışırlar. İş kanununda mesai ücreti yüzde 50’dir. Toplu iş sözleşmeleri ile bu yüzde 100’e kadar artırılır. Her türlü güvenceyi kendinde hissedebilir. Sendikalı olan bir iş yerinde çalışan 45 saatten fazla bir çalışma yapmışsa onun karşılığını yüzde 100 mesai olarak alırlar.”

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 17:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
MUHTIRA
MUHTIRA - 6 yıl Önce

şunu sölemek istiyorum kimdir bu baki başkan biri bana anlatsin yillardir bu bölgenin kahrini çeken baştemsilciler temsilciler var adamgibi adamlar var bu teşkilata bu bölgeye kendini adamiş insanlar var sen tepeden inme bölgeyi bilmeyen adami getir bölgeye başkan yap ondan sonra cik yok potansiyel var yok bilmem ne cardakcilariniza o başkanlik sifatiyla 20 yil krallik veriyorsunuz yap bu bölgede emek veren temsilciyi baştemciyi başkan bizde sizi alkişlayalik trakya döküm kan agliyor yakindir ipiniz çekilecek

SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459