Türküler bu projede dile gelecek

Türkülerin unutulmaması ve genç nesillerde türkü bilincini oluşturmak yola çıkan Çerkezköy Belediyesi, ‘Türkülerin Dili (Üç İklim, 7 Bölge, Canım Ülkem Türkiye)’ Projesi’ni oluşturdu. Lise öğrencilerinin yer alacağı projenin koordinatörlüğünü gerçekleştiren Türkiye Folklor Federasyonu Hakemi Celaleddin Batur , dün Çerkezköy’e gelerek liselerde konu hakkında bilgilendirmede bulundu.

Türküler bu projede dile gelecek
banner301
• ESMA KURTULUŞ-EMRAH ÇOĞALAN
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Türkülerin Dili (Üç İklim, 7 Bölge, Canım Ülkem Türkiye) Projesi için hazırlıklar start aldı.
6 LİSEDE BİLGİLENDİRMEDE BULUNDU
Projenin yürütücülüğünü gerçekleştiren Türkiye Folklor Federasyonu Hakemi ve aynı zamanda Tekirdağ Namık Kemak Lisesi Beden Öğretmeni Celaleddin Batur, dün proje hakkında bilgi vermek üzere sırasıyla; Hacı fahri Zümbül Kız Meslek Lisesi, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Lisesi, Hacı Fahri Zümbül Anadolu Lisesi, Türk Tekstil Vakfı Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi, Pakize Narin Anadolu Lisesi ve Halit Narin teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde öğrencilerle bir araya geldi.
“2007’DE BÖYLE BİR PROJEM OLDU’’
Konu hakkında öğrencilere bilgi veren Batur, 2007-2008 yıllarında bu projeye benzer bir projede yer aldığını ifade ederek, “Bu çalışma üniversitelerde proje halinde getirilerek, beğeni topladı. Projenin beğenisini kazandığı kişilerden biri de Çerkezköy Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Gökhan İnce oldu. Bunun ardından belediye bizimle irtibata geçerek böyle bir proje yürütmek istediğini aktardı, biz de  kaliteli bir çalışma olan proje içerisinde yer aldık.’’ Dedi.
banner287
“YETENEK DEĞİL, GÖNÜLLÜLÜK ESAS’’
Proje için gerekli olan niteliklere de değinen Batur, “Sadece yetenek değil, gönüllü çalışma istiyoruz. Bu tür faaliyetlerde gönüllülük esas. Çalışma içerisinde yer almak isteyenler ‘ben bu projede varım, verilen her görevi de yerine getirmeye hazırım’ diyebilecek kişileri yanımızda görmek istiyoruz.’’ İfadelerini kullandı.
PROJENİN İÇERİĞİ HAKKINDA BİLGİ VERDİ
“Türkiye içerisinde pek çok türkümüz, hikayemiz, halk oyunumuz, yemeklerimiz, kıyafetlerimiz, zengin bir kültürümüz var.’’ Diyerek konuşmasını sürdüren Batur, “Ancak, bu kültürümüzü gün geçtikçe kaybediyoruz. Kültürümüzü kaybetmemek için oluşturulan bu projenin içerisinde semahlar, semazenler, zeybekler, romanlar, azeriler, horonlar, seymenler var. Genel anlamda Türkiye’nin rengini belirleyen bir proje olacak. Çalışmalarımız cumartesi ve pazar günleri saat 13.00 ile 17.00 arasında Halk Eğitim Merkezi’nde olacak. Projeye katılmak için başvuruda bulunan ve bulunacak olan tüm arkadaşlarımıza şimdiden teşekkür ediyoruz. Proje bitince seyirciden gelen o alkışlar sizleri çok mutlu edecek.’’ Şeklinde konuştu. Bu arada projede Türkçe, Edebiyat, Müzik, Resim ve Beden Eğitimi başta olmak üzere çeşitli branşlarda birçok öğretmenin de gönüllü olarak yer alması bekleniyor.


Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 14:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493