Veliköy’de mahalleli çevre kirliğinden şikayetçi

Veliköy Cumhuriyet Mahallesi’nde üretim yapan bir süt mamülleri işletmesi, üretim esnasında çevreyi kirlettiği gerekçesiyle vatandaşların tepkisini çekiyor. Mahalleli şikayetlerini Veliköy Belediyesi’ne taşırken, Belediye Başkanı Hanifi Belindir yetkileri dahilinde tüm yasal işlemleri yaptıklarını söyleyerek “yetkimiz çerçevesinde tüm işlemleri yaptık, ancak firmayı kapatmak bizlerin yetkisinde bulunmuyor. Bazı konularda yetki bizden çıkıyor ama konunun peşini bırakmayacağız’’ diye konuştu.

Veliköy’de mahalleli çevre kirliğinden şikayetçi
banner301
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Veliköy Belediyesi ekim ayı olağan meclis toplantısına katılan Mülayim Türkan, Cumhuriyet Mahallesi’nde üretimde bulunan bir süt mamülleri işletmesinin çevreyi kirlettiğini söyleyerek belediye meclisinden yardım beklediklerini söyledi.
“BİR SONUÇ ELDE EDEMEDİK’’
Mimar Sinan Mahallesi’nde ikamet eden Mülayim Türkan, mahalle sakinleri olarak büyük mağduriyet yaşadıklarını ifade ederek, “üretim tesisi cumhuriyet mahallesinde bulunuyor, ancak bizler üretim tesisine komşu olduğumuzdan büyük zarar görüyoruz. Yaptığımız tüm girişimlere rağmen bir sonuç elde edemedik’’ dedi.
“ZEHİR SOLUYORUZ’’
Zehir soluduklarını söyleyen Türkan “üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız. Her gün zehir solumaktan bıktık, artık buna bir çözüm getirilmelidir’’ ifadelerini kullandı.
“ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPTIK’’
Veliköy Belediye Başkanı Hanifi Belindir ise vatandaşlardan gelen şikayetleri her zaman için dikkate aldıklarını söyleyerek “belediye olarak üzerimize düşen tüm imkanları sergiledik. Kanunun bizlere gösterdiği tüm girişimleri yaptık, ancak bizim de yetkimiz bir yerde bitiyor’’ dedi.
banner287
“PARA CEZASI VERDİK’’
4 Nisan 2012’de belediye encümeni olarak aldıkları karardan da bahseden Başkan Belindir şöyle devam etti: “gelen şikayetler üzerine zabıtamız, işletmenin bacasından daha önce yapılan tüm uyarılara rağmen kirli duman çıktığı ve bu konuda hiçbir tedbir alınmadığını tespit etti. Bizler de encümen olarak firmaya para cezası verdik.’’
“KAPATMA YETKİMİZ YOK’’
Belediye olarak firmayı kapatma yetkilerinin bulunmadığını kaydeden Başkan Belindir “yetkimiz olduğu çerçevede tüm işlemleri yaptık, ancak firmayı kapatmak bizlerin yetkisinde bulunmuyor. Konu Çevre İl Müdürlüğü’nün yetkisinde bulunuyor’’ ifadelerini kullandı.
“KONUNUN TAKİPÇİSİYİZ’’
Vatandaşlardan gelen talepleri her zaman dikkate aldıklarını kaydeden Hanifi Belindir şunları söyledi: “konunun takibini sürdüreceğiz. İşletmenin kurallar çerçevesinde faaliyet göstermesi gerekiyor.’’

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 14:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493