Velileri okul alışverişi telaşı sardı

Okulların açılmasına kısa bir süre kala Çerkezköy’de okul alışverişi telaşı da başladı.

Velileri okul alışverişi telaşı sardı
banner301
Çerkezköy Bakış - 2016-2017 eğitim öğretim yılı 19 Eylül’de başlayacak. Okulların açılmasına kısa bir süre kala Çerkezköy’de okul alışverişi telaşı da başladı. Okulların açılmasına haftalar kala veliler, çocuklarının okul alışverişi için kırtasiyelere akın ederken, okul alışverişi listesi, her sınıf için; hatta okullar arasında bile farklılık gösterebiliyor. Velilerin çocuklarının okul alışverişi için ortalama 100 TL ile 200 TL arasında bütçe ayırması gerekiyor.

2016-2017 eğitim öğretim yılı 19 Eylül’de başlayacak. Okulların açılmasına kısa bir süre kala Çerkezköy’de okul alışverişi telaşı da başladı. Okulların açılmasına haftalar kala veliler, çocuklarının okul alışverişi için kırtasiyelere akın ederken, okul alışverişi listesi, her sınıf için; hatta okullar arasında bile farklılık gösterebiliyor.

OKULLARIN VERDİĞİ LİSTEYE GÖRE DEĞİŞİYOR

Çerkezköy’de faaliyet gösteren Akay Kırtasiye satış sorumlusu Çetin Çolakoğlu okula yeni başlayacak olan bir öğrencinin kırtasiye maliyeti ile ilgili bir hesap çıkardı. Anasınıfına başlayacak olan bir çocuğun kırtasiye alışverişinin 100 TL ile 200 TL arasında olduğunu belirten Çolakoğlu, “İlkokula başlayacak bir öğrencinin kırtasiye alışverişi yaklaşık 150 TL, ortaokula başlayacak bir öğrencinin kırtasiye alışverişi de 100-150 TL arasında değişiyor. Fiyatlar okulların verdiği listeye göre farklılık gösteriyor. Okul çantaları ile bu yıl 30 TL ile 80 TL arasında değişiyor” dedi.

150-200 TL ARASINDA DEĞİŞİYOR
banner287

Okula başlayan bir öğrencinin kırtasiye alışverişinin 150 TL ile 200 TL arasında değiştiğini belirten Çetin Kırtasiye işletmecisi Oktay Çetin, markalı ve lisanslı ürünlerin tercih edilmesi halinde bu rakamın 250-300 TL’ye kadar çıkabildiğini söyledi.

MARKA VE LİSANS GRUBUNA GÖRE DEĞİŞİYOR

Çerkezköy’de faaliyet gösteren Sever Kırtasiye’nin işletmecisi Aykut Sever de okula yeni başlayan bir çocuğunu kırtasiye alışverişinin 150 TL’den başladığını kaydetti. Okul çantalarının fiyatının da 35 TL’den başladığını ve lisans grubuna göre 120-130 TL’ye kadar çıktığını belirten Sever “19 Eylül’de başlayacak olan 2016-2017 eğitim öğretim yılı için hareketlilik başladı. Geçen senelere göre bu dönem hareketlilik iyi. Şuanda defter, kalem, kalem kutusu satışlarının yanı sıra kolej ve etüt merkezlerinin eğitim öğretim yılına erken başlayacak olmasından dolayı İngilizce sözlük satışlarımız da yoğun oluyor. Hareketliliğin önümüzdeki günlerde daha da artmasını bekliyoruz” dedi.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Velileri okul alışverişi telaşı sararken, uzmanlar da sağlıklı bir okul alışverişi yapmak için nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda velileri uyardı. Denetimsiz kırtasiye ürünlerinde görülebilen fitalat, azor, kanserojen ve alerjen boya maddeleri ile ağır metallerin çocukların sağlığını tehdit ettiğini belirten uzmanlar “Ailelerin okul alışverişi için sağlık ve kalite güvencesi verebilen yerleri tercih etmeleri çocuklarının sağlığı için büyük önem taşıyor. Ailelerin güvenli bir okul alışverişi için TSE ve CE damgalı ürünleri tercih etmeleri gerekiyor. Silgiler, kanserojen madde içermemeli. Çanta ağırlığı vücut ağırlığının yüzde 10’unu geçmemeli. Ağır çantalar çocuklarda fiziksel rahatsızlıklara neden oluyor. Oyun hamurları katkı maddesi içermemeli, çabuk kurumamalı, doğal malzemelerden yapılıyor olmalı. Küçük yaştaki çocuklar ağırlıklı olarak kullandığı için çocuğun yutma yeme gibi risklere karşılık sindirim ile dışarı atmalı ve bunun çocuğa zarar vermemesi gerekiyor. Küt uçlu makaslar tercih edilmeli. Sağ el sol ele yatkın, stoplu makaslar olmalı. Yapıştırıcıların solvent içermemesi gerekiyor. Suluklarda plastik olanlarında özellikle 1. Sınıf plastik kullanılmış olması gerekiyor. Burada en büyük sorun koku problemi. Sıcaklık karşısında suya bırakacağı partiküller sağlığa zarar verebilir” dedi.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
YORUMLAR
MURAT TOKLAK
MURAT TOKLAK - 2 yıl Önce

3 YIL ÖNCE ÇETİN KIRTASİYEDEN OĞLUM İÇİN ÇANTA ALMIŞTIM ÇOK MEMNUN KALDIM TEŞEKKÜRLER

ayşe irben
ayşe irben - 2 yıl Önce

Güleryüzlü çalışanları olduğu için ve olduğu sürece çetin kırtasiye

ismail doruk
ismail doruk - 2 yıl Önce

6 yıldır çerkezköyde yaşıyoruz çetin kırtasiyeden çok memnunuz hem kaliteli hem de uygun

Yavuz öceş
Yavuz öceş - 2 yıl Önce

Çetin kırtasiyede olan çeşit hiçbirinde yok.şimdiden hayırlı kazançlar dilerim

Tacettin Çelik
Tacettin Çelik - 2 yıl Önce

Çetin Kırtasiye 2016-2017 Eğitim Öğretim yılında başarılar dilerim.

fatma yıldız
fatma yıldız - 2 yıl Önce

ilgi odaklı ve güleryüzlü çalışanlarıyla çerkezköyün en iyi en büyük ve en kaliteli kırtasiyesi sever kırtasiyedir bence.tavsiye edrim.saygılar

Alihan Okur
Alihan Okur - 1 yıl Önce

Çetin Kırtasiye
Tek geçerim..

SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459