‘Y kuşağı ile yönetim’ masaya yatırıldı

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen “Y Kuşağı İle Yönetim” konulu seminere konuşmacı olarak FD Akademi’den Yönetim Koçu Ferhat Deliktaş katıldı.

‘Y kuşağı ile yönetim’ masaya yatırıldı
banner301
Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen “Y Kuşağı İle Yönetim” konulu seminere konuşmacı olarak FD Akademi’den Yönetim Koçu Ferhat Deliktaş katıldı. Seminerde “Kuşaklar nasıl doğdu?, baby boomer ve diğerleri, Y Kuşağında Yaşam Bakışı, Y Kuşağının İşe Bakışı, Y Kuşağı Öncesi Yöneticilik, Y Kuşağı Sonrası Yöneticilik ve Liderlik, Y kuşağı ile yönetişim kültürü oluşturmak, Y Kuşağı Liderlik Yetkinlikleri, Y Kuşağı İle İnovasyon ve Gelecek” konuları anlatıldı.

Y KUŞAĞI İLE YÖNETİM

Namık Kemal Üniversitesi Çerkezköy Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin yanı sıra vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği seminerde, konuşmasına kuşakların nasıl doğduğunu anlatarak başlayan Ferhat Deliktaş, “2.Dünya Savaşı’ndan sonra Amerika’da bebek doğumunda patlama yaşandı. Savaştan sonra ülkenin genç nüfusa ihtiyacı vardı. Devlet insanları bebek sahibi olmaları konusunda yönlendirdi. 75 milyon ile 90 milyon arasında bebek doğum sayısına ulaşıldı. Bu kuşağa Babyboomers kuşağı denildi” dedi.

BU KUŞAĞIN ÜZERİNDE BÜYÜK BİR SORUMLULUK VARDI

Bu kuşağın 1946 ile 1964 yılları arasında doğanları kapsadığını dile getiren Deliktaş “Bu kuşağın üzerinde büyük bir sorumluluk vardı. Devletin, dünyanın kalkınması gerekiyordu. Babyboomers kuşağının çalışması, bulduğu ile yetinmesi gerekiyordu. Bu kuşağın şuandaki nüfus oranı Türkiye’de yüzde 19” dedi.

SÜRTÜŞMELER ORTAYA ÇIKTI

banner287
Bu kuşaktan sonraki kuşağa X kuşağı ismi verildiğini ve bu kuşağın da 1965 ile 1979 yılları arasında doğanları kapsadığını kaydeden Deliktaş “Asıl çatışmanın X kuşağı ile Y kuşağı arasında olduğunu görüyoruz. X kuşağında usta çırak ilişkisi vardı. Bu kuşakta bir hiyerarşi vardı. X kuşağı kendisinden önceki kuşağa saygı gösteriyordu. Yıllar geçtikte kadro yenilendikçe X kuşağı yeni gelen kuşağın bir enteresan olduğunu fark etti. Beklentiler gerçekleşmediği için sürtüşmeler ortaya çıktı” dedi.

Y KUŞAĞI TEKNOLOJİNİN İÇİNE DOĞDU

X kuşağında kurallar, ciddiyet, saygı, otorite ve sabır olduğunu dile getiren Deliktaş “Bu kuşağın en önemli özelliği maaşının yükseltilmesi ve terfi konusunda sabırlı olmasıydı” dedi. Y kuşağı ile ilgili de konuşan Deliktaş “1980 ile 2000 yılları arasında doğanlara Y kuşağı deniliyor. Bu kuşağı belirli yapan şey teknolojinin içine doğması. Şuanda 70 yaşında olan bir kişi teknolojiyi hayatının ortasına koymuşsa ona Y kuşağı diyebiliriz. Y kuşağında doğmuş olsa bile bir kişi teknolojiyi kullanmıyorsa onu Y kuşağına koymak çok zor” diye konuştu.

BİLGİNİN OLDUĞU YERDE OTORİTE OLAMAZ

Y kuşağı kendisinden önce işe giren bir yöneticiden ‘neler öğrenebilir’ diye bakarken, Y kuşağının ise ‘kendimi nasıl gösterebilirim’ diye baktığını kaydeden Deliktaş “Y kuşağı, X kuşağında var olan otoriteyi bilginin gücü ile yıkıyor, ortadan kaldırıyor. Bilgi, üzerinde ne kadar büyük hiyerarşi olursa olsun ortadan kaldırıyor. Bilgi en güçlü silahtır. Bilginin olduğu yerde otorite olamaz” dedi. X kuşağının kızdığı şeyin ‘içi boş bilgi’ olduğunu kaydeden Deliktaş “Y kuşağından özgeçmiş istiyorsunuz. CV’sine plajda güneşlenirken çekilen fotoğrafını koyuyor. Ama X kuşağı ciddiyet diyor ve bu nedenle çatışma çıkıyor. X kuşağı önceden bir işe başvurduğunda evlilik teklif ederdi, ama Y kuşağı çıkma teklif ediyor” değerlendirmesini yaptı.

KATILIMCILARIN SORULARINI YANITLADI

Kuşaklar ve özelliklerini anlatan Deliktaş “Y Kuşağında Yaşam Bakışı, Y Kuşağının İşe Bakışı, Y Kuşağı Öncesi Yöneticilik, Y Kuşağı Sonrası Yöneticilik ve Liderlik, Y kuşağı ile yönetişim kültürü oluşturmak, Y Kuşağı Liderlik Yetkinlikleri, Y Kuşağı İle İnovasyon ve Gelecek” konularında da bilgi verdi. Seminerin sonunda Deliktaş katılımcıların sorularını yanıtladı.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459