Yarlıgan: Vazifeye hazırız

19 Eylül Gaziler Günü kapsamında Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenlendi.

Yarlıgan: Vazifeye hazırız
banner301
Çerkezköy Bakış - 19 Eylül Gaziler Günü Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle kutlandı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Çerkezköy Temsilcisi Hasan Hüseyin Yarlıgan, Gaziler Günü’nü kutlayarak “Tüm ülkemizin ve halkımızın her zamankinden daha çok güçlü bir Silahlı kuvvetlere ihtiyacı vardır. Biz de bu anlamda tüm gazilerimizin yaşı ne olursa olsun vatan savunması için vazifeye hazır olduklarının bilinmesini istiyorum” dedi.

TÖREN DÜZENLENDİ

Dün saat 09.00’da başlayan programa Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay, Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclis Üyesi ve Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Çerkezköy 3’üncü Zırhlı Tugay Komutanı Tank Albay Engin Candaş, Çerkezköy Belediye Başkan Vekili Funda Serfiçe, Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcısı Hacı Ünal, NKÜ Çerkezköy Meslek Yüksek Okulu Müdür Yardımcısı Öğretim Görevlisi Taha Aslanlı, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Göksel Söylemez, İlçe Emniyet Müdürü Murat Ogan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Erdoğan, Ak Parti Çerkezköy İlçe Başkan Yardımcısı Ercan Erdoğan ile İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Engin Camcı ile İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, MHP Çerkezköy İlçe Başkanı Koray Önsel ile İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, Çerkezköy İlçe Müftü Vekili İsmail Bütün, İlçe Sağlık Müdürü Olcay Palak, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Yusuf Hayri, Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Bozdağ, Çerkezköy Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mustafa As, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Metin Aysal, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsa Altay, Çerkezköy Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Yılmaz Arat, Türkiye Sakatlar Derneği Çerkezköy Şube Başkanı Hayrettin Çetinkaya, Atatürkçü Düşünce Derneği Çerkezköy Şube Başkanı Dündar Orhan, belediye meclis üyeleri, kurum müdürleri, okul müdürleri, askeri erkan, gaziler, özel kurum ve kuruluşların temsilcileri, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

ÇELENKLER ATATÜRK ANITI’NA SUNULDU

Programa çelenk sunumuyla başlandı. Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay, Çerkezköy 3’üncü Zırhlı Tugay Komutanı Tank Albay Engin Candaş, Çerkezköy Belediye Başkan Vekili Funda Serfiçe ile Türkiye Muhtarip Gaziler Derneği Çerkezköy Temsilcisi Hasan Hüseyin Yarlıgan sırasıyla çelenkleri Atatürk Anıtı’na sundu.

“KAHRAMANLIĞIN TAÇLANDIĞI GÜNDÜR”

Çelenklerin Atatürk Anıtı’na sunumunun ardından Türkiye Muharip Gaziler Derneği Çerkezköy Temsilcisi Hasan Hüseyin Yarlıgan günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Törene katılanları selamlayarak konuşmasına başlayan Hasan Hüseyin Yarlıgan “19 Eylül, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsında Türk Kahramanlığı’nın taçlandığı gündür. Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün komutasındaki Türk ordusu, 19 Eylül 1921’de 22 Gün 22 Gece süren, dünyanın en uzun muharebelerinden biri olan, Sakarya Meydan Muharebesi’nde sömürgecilerin maşası olarak Anadolu içlerine kadar ilerleyen, işgalci Yunan ordusunu Polatlı önlerinde durdurmuş, ona tarihinin en büyük yenilgisini yaşatarak, cephede bozguna uğratmış ve kaçmaya mecbur etmiştir. Sonuç olarak düşman, bir sene içinde topraklarımızdan tamamen atılmıştır.” dedi.

“ÖLÜM KALIM SAVAŞI”

Sakarya Meydan Muharebesi’nin Anadolu halkının ölüm kalım savaşı olduğunu kaydeden Yarlıgan “Bu mücadele kaybedilseydi Anadolu’nun paylaşım planı olan Sevr Antlaşması gerçekleşecek, dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti devleti bir hayal olarak kalacaktı. Türkiye Büyük Millet Meclisi 19 Eylül 1921 tarihinde, bu emsalsiz zaferin anısına Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e ‘gazilik’ ünvanı ile ‘mareşallik’ rütbesini tevcih etmiştir.

“GAZİLER GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN”

19 Eylül, 1919-1922 yıllarında Kurtuluş Savaşı’nda, 1950 ve 1953’te Kore’de, 1974’te Kıbrıs’ta savaşan muharip gaziler ile Türkiye Cumhuriyetinin rejimi, üniter yapısı ve toprak bütünlüğünü koruma uğrunda vatan hainlerine karşı kahramanca mücadele eden
askerimiz, polisimiz ve diğer tüm malül gazilerin şeref günüdür. 19 Eylül Gaziler Günü; bu aziz vatana canını adayan kahramanların günüdür. Kahraman gazilerimiz, Gaziler Günümüz kutlu olsun.” diye konuştu.
banner287

“CANIMIZI VERMEYE HAZIRIZ”

Yarlıgan, gaziler ile şehitlerin Cumhuriyetimizin teminatı ve temel taşları olduğunu belirterek şöyle devam etti: “Şehit ve gaziler toprağı vatan, insanı ulus yapan değerlerdir. Vatan savunmasında şehit ve gazi olmak kadar güzel bir kavram olamaz. Unutmayınız ki, şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir. ‘Orduya sadakat şerefimizdir’ diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gazileri olarak dün olduğu gibi bugün de aynı inançla bu güzel vatan için canımızı vermeye hazırız.“TÜM GAZİLERİMİZ ADINA KINIYORUM”

Ülkemiz bugün, dünden olduğundan daha fazla iç ve dış düşmanlarımızın giderek artan, tehdidi altındadır. Bilinmelidir ki Türk halkının azim ve kararlılığı her zorluğu yenmeye ve Türkiye Cumhuriyetini sonuna dek yaşatmaya muktedirdir. 15 Temmuz 2016 tarihinde ülkemizde yaşanan Kalkışma Olayı, tüm milletimizi olduğu kadar bilhassa biz gazileri derinden yaralamıştır. Ülkemizin birlik ve beraberliğini hedef alan bu olayı tüm gazilerimiz adına kınıyorum.

“VAZİFEYE HAZIRIZ”

Yüzyıllardır bu güzel vatan için canlarını feda eden Türk Silahlı Kuvvetlerini bu olay ile bağdaştırmak istemiyoruz. Tüm ülkemizin ve halkımızın her zamankinden daha çok güçlü bir Silahlı kuvvetlere ihtiyacı olduğunu bir kez daha ifade ederken, tüm gazilerimizin yaşı ne olursa olsun vatan savunması için her daim vazifeye hazır olduğunun bilinmesini istiyorum.”

“ZAFERLER UNUTULMAMALIDIR”

Yarlıgan konuşmasını şu şekilde tamamladı: “Şanlı tarihimizin zaferleri hiçbir zaman unutulmamalıdır. Zafer günlerine ve bu zaferlerin kahramanlarına layık oldukları değer her zaman her yerde verilmelidir. Savaşlara ve bu savaşların Gazilerine olan ilgisizlik şanlı tarihimizle olan bağımızı koparır. Aziz şehitlerimiz ve gazilerimiz her zaman hatırlanmalıdır. Şehit ve gazisi olmayan Türk ailesi yok gibidir. Bu nedenle şehit ve gazi Türk toplumunun ortak değerleridir. Vatanın savunması bugünün gençlerine emanet edildiğinde bu konudaki sorumluluğu tam anlamıyla yerine getireceklerine ve ecdadımıza layık olacaklarıuna inancımız tamdır. Türkiye Muhtarip Gaziler Derneği adına, ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi ve aramızdan ayrılan gazilerimizi saygıyla anar, hayatta olan Gazilerimize sağlık ve mutluluklar dilerim”

TOPLU FOTOĞRAF ÇEKİMİ YAPILDI

Hasan Hüseyin Yarlıgan’a konuşması sonrasında çiçek takdim edildi. Cumhuriyet Meydanı’ndaki program toplu fotoğraf çekimi sonrasında tamamlandı.
Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2016, 18:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459