‘Yeni dünya düzeninde Türkiye’nin rolü’

Namık Kemal Üniversitesi Çerkezköy Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencileri tarafından söyleşi düzenlendi.

‘Yeni dünya düzeninde Türkiye’nin rolü’
banner301
Çerkezköy Bakış - Namık Kemal Üniversitesi Çerkezköy Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencileri tarafından saat 14.00’de meslek yüksekokulu konferans salonunda düzenlenen ‘’Yeni Dünya Düzeninde Türkiye’nin Rolü’’ konulu söyleşiye TRT World Haber Müdürü ve Savaş Muhabiri Fatih Er katıldı. Saz dinletisi ile başlayan program, konuk Fatih Er’in özgeçmişinin sinevizyonda yansıtılması ile devam etti. Daha sonra tecrübelerini paylaşan Fatih Er konuşmasının sonunda öğrencilerden gelen soruları yanıtladı. Program ÇEMYO Müdürü Can Burak Şişman’ın konuk Fatih Er’e plaket takdim etmesinin ardından çok amaçlı salonda davetlilere sunulan kokteyl ile son buldu.

FATİH ER KİMDİR?

Saat 14.00’de başlayan ‘’Yeni Dünya Düzeninde Türkiye’nin Rolü’’ konulu söyleşiye konuşmacı olarak TRT World Haber Müdürü ve Savaş Muhabiri Fatih Er katıldı.  Konuşmasına kendisini tanıtarak başlayan Er, “Konya doğumluyum, ortaokulu liseyi Konya’da okudum, Üniversiteyi Konya da okuyacaktım ama meslek aşkıyla İstanbul’a gelmeyi tercih ettim. İstanbul da belli bir süre kaldıktan sonra 28 Şubat döneminde yurtdışına çıktım. Türkiye’nin şartları bizi oraya itiyordu. Avustralya’da 3 buçuk yıl eğitim aldım. Tekrar Türkiye’ye döndüm. Yaklaşık 10 medya kuruluşunda muhabirlik, spikerlik görevlerinde bulundum. Şimdi ise TRT World de Haber koordinatörü olarak görev alıyorum.’’ dedi.

“SON DÖNEMLERDE ÇALIŞMAK ZOR”

Türkiye’de medya sektöründe çalışmanın zor olduğunu kaydeden Fatih Er, “Bu sektörde çalışmak zor özellikle son dönemde daha da zor, çünkü yoğun bir gündem var. Batı’nın Türkiye’ye karşı bir algısı var. Bu algıyı kırmak yıkmak için şu anda İngilizce bir kanalda tüm dünyaya karşı mücadele ediyoruz. Basitçe onların hepsi bir, biz tekiz. Medyada çalıştığım sürede savaş muhabirliği yaptım. Özellikle son 10 yıl içerisinde bölgede yaşanan tüm savaşlar içerisinde bulundum, 3 yıl Kudüs’de yaşadım, burada TRT temsilciliği yaptım. Gazze’deki durumu yakından takip ettim. Mısır’da darbe döneminde, öncesindeki Arap Baharında, Tunus’da Libya’da iç savaşta uzun süre görev yaptım. Sorunlu coğrafyalara gittim. Myammar bölgesine gittim. Bangladeş ile Myammar bölgesine geçmeye çalıştık.” şeklinde konuştu.


banner287

“ARAP BAHARI İLE ORTADOĞU’NUN TANSİYONU YÜKSELTİLDİ”

Fatih Er, “Sovyet Rusya’nın yıkılışı ve 11 Eylülün yaşanması ile dünyadaki ivme değişti. Özellikle soğuk savaş döneminde belli düşmanlar vardı ve büyük güçler Rusya ve ABD gibi ülkelerin öncü olduğu global dünya vardı ve bu ülkeler arasında soğuk savaş yaşanıyordu. Bu savaş içerisinde bazı çerez ülkeler de kullanıma açılmıştı. Bunların başında Küba, Türkiye, Orta Asya’daki Kazakistan, Kırgızistan gibi ülkeler geliyordu ve bunlar diğer ülkelerin ülke bazındaki piyonları olarak dünyadaki o soğuk savaş döneminde kullanışlı ülkelerdi. Ama gün değişti 11 Eylül ile batının özelikle İslam dünyası ile bir savaşa girişmesiydi daha sonra Arap baharı filizlendirildi. Arap Baharı ileOrtadoğu’nun tansiyonu yükseltildi. 100 önce yapılan SkyesPicot antlaşması ile Arap ülkelerinin daha doğrusu ulus devletlerinin sınırlarını çizmek için batı tarafından ortaya atılmış ve başarıyla uygulanmış bir antlaşma idi. Bu antlaşma ile 100 önce o dönemki şartlara göre batının akıl oyunlarına gelen Arap ülkelerinin düştüğü bir tuzaktı. Arap ve Ortadoğu coğrafyasının sınırları cetvel ile çizilmişti. Arapları farklı uluslar şeklinde bölen Türkiye’yi tek bir sınıf içerisine hapsetmeye çalışan tek bir ulus gibi gösteren bir antlaşma idi. Bugün artık SkyesPicot  batının gözünde işlerliğini yitirdi. O dönem böl parçala yönetimini uygulamışlardı ve bunu çok rahat bir şekilde başardılar. Osmanlı topraklarından Lübnan, Filistin, Suudi Arabistan ve diğer körfez ülkeleri ulus devletler ortaya çıkardılar. Böl parçala yönet sistemi ile 100 yıl boyunca bu ülkeleri yönettiler. Ama artık bölenleri de bileşenlerine ayırmaya başladılar ve Irak işgali ile buna zemin hazırladılar. Irak ülkesi işgal edildi ve o bölgede diğer ülkelere sıçradı.” ifadelerini kullandı.

SORU-CEVAP KISMINA GEÇİLDİ

TRT World Haber Müdürü Fatih Er, tarihten bahsettikten sonra söyleşiye gelen öğrencilerin sorularını yanıtladı. Mesleği ile ilgili sorulan soruları esprili şekilde cevaplayan Er, ülke gündemine dair sorulan sorulara da yanıt verdi.

PLAKET TAKDİM EDİLDİ

Soru cevabın ardından söyleşiye katılımında dolayı Fatih Er’e, Namık Kemal Üniversitesi Çerkezköy Meslek Yüksekokulu Müdürü Can Burak Şişman tarafından plaket takdim edildi. Plaket takdiminin ardından öğrenciler usta gazeteci ile fotoğraf çektirip sohbet ettiler.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459