Yerel tohumlar can suyu olacak

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde başlatılan ve Tekirdağ’ın 9 Kent Konseyi ile Ziraat Mühendisleri Odasının destek verdiği ‘Ata Tohumlarımıza Sahip Çıkalım’ projesi kapsamında toprağa yerel, hormonsuz tohumların ekimi sağlanacak.

Yerel tohumlar can suyu olacak
banner301
Çerkezköy Bakış - Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde başlayan ve Tekirdağ, Süleymanpaşa, Çorlu,Malkara,Kapaklı, Ergene,Saray,Çerkezköy ve Şarköy Kent Konseyleri ile Ziraat Mühendisleri Odası’nın desteklediği Ata Tohumlarımıza Sahip Çıkalım’projesinin tanıtım çalışmaları başladı.  Bu kapsamda Çerkezköy Kent Konseyi Başkanı Funda Serfiçe ile Kapaklı Kent Konseyi Başkanı Fahrettin Gür, proje konusunda halkın bilgilendirilmesi amacıyla gazeteniz Bakış’ı ziyaret ederek, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Mehmet Akif Aldoğan ile fikir alışverişinde bulundu. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Aldoğan, projeyi tüm Tekirdağ’ın sahiplenmesi gerektiğini ifade ederek, projenin kamuoyuna duyurulması ve destek görmesini sağlamak için Bakış ailesi olarak ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

“ATA TOHUMLARIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ”

Proje ile ilgili bilgi veren Kapaklı Kent Konseyi Başkanı Fahrettin Gür, Trakya bölgesinin sanayi ve ticaretin yanı sıra Türkiye’nin önemli sebze-tahıl üretilen alanlarından birisi olduğunu belirterek, “Temel amacımız kendisi için üretim yapan kişilere ulaşarak ürettiği ürünlerin sağlıklı olmasını sağlamak.” dedi.

banner287
“YEREL TOHUMLARIMIZA CAN SUYU OLACAĞIZ”

Kapaklı Kent Konseyi Başkanı Fahrettin Gür, proje kapsamında korunmasına karar verilen yerel tohumları ellerinde bulunduran üreticilere ulaşmayı hedeflediklerini ifade ederek, “Köy köy mahalle mahalle gezerek elinde hormonsuz tohum olan insanlardan birer miktar tohum toplayacağız. Hep birlikte kuracağımız çoğaltma ağı ile yerel tohumlarımıza can suyu olmak için bir yola çıkıyoruz. “diye konuştu.

TOHUM TAKAS ŞENLİĞİ DÜZENLENECEK

İlk yıl tohumların çoğaltılması amacıyla hareket edeceklerini ifade eden Gür, 21 Mart tarihinde Süleymanpaşa’da Tohum Takas Şenliği düzenleneceğini söyledi. Gür, Her kent konseyi için 1 adet çadırın tahsis edileceği ve her ilçenin topladığı tohumları sergileyeceği Tohum Takas Şenliği’nin 21 Mart saat 11.00’da Süleymanpaşa ilçesinde bulunan tarihi bedestenin yanındaki meydanda gerçekleşeceğini kaydetti.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459