Yöresel ürünler sergilenecek

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, ilçede faaliyet gösteren hemşeri derneklerinin başkan ve yöneticilerini yemekte ağırladı.

Yöresel ürünler sergilenecek
banner301
Çerkezköy Bakış - Yemekte konuşan Vahap Akay, Çerkezköy’de Türkiye’nin dört bir yanından insanların yaşadığını ve hemşericilik bilincini yaşatmak, kültürel dayanışmayı sağlamak, Çerkezköylülük bilincini yeni nesillere aktarmak amacı ile ilçede bulunan hemşeri derneklerin katkıları ile yöresel ürünler ve yemeklerin sergileneceği bir organizasyon yapmak istediğini açıkladı.

KATILIM YOĞUN OLDU

Golden Palas Hotel’de düzenlenen yemeğe Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Belediye Başkan Yardımcısı İmdat Özgör, Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdür Ümit Zengin ve Tekirdağ Hayrabolu ve Malkara İlçeleri Yardımlaşma ve Dayanışma Kültür Derneği, Çerkezköy Kuzey Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği, Edirneliler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Çerkezköy Vezirköprülüler Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği, Çerkezköy Malatyalılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Çerkezköy Erzurumlular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma ve Kültür Derneği, Tekirdağ Gümüşhaneliler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Çerkezköy Keşanlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Vize Soğucak Köyü Dayanışma Yardımlaşma ve Güzelleştirme Derneği, Çerkezköy Samsunlular Derneği, Çerkezköy Ordulular Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Çerkezköy Vartolular Birlik Dayanışma Yardımlaşma ve Kültür Derneği , Çerkezköy Genç Erzurumlular Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Çerkezköy Eğitim,Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkan ve yöneticileri katıldı.

“AMACIMIZ HEMŞERİCİLİK BİLİNCİNİ YAŞATMAK”

Belediye Başkanı Vahap Akay, Çerkezköy’de Türkiye’nin dört bir yanından insanların yaşadığını ve hemşericilik bilincini yaşatmak, kültürel dayanışmayı sağlamak, Çerkezköylülük bilincini yeni nesillere aktarmak amacı ile ilçede bulunan hemşeri derneklerin katkıları ile yöresel ürünler ve yemeklerin sergileneceği bir organizasyon yapmak istediğini ifade etti. Akay, toplantının ana amacının tüm hemşeri derneklerinin başkan ve yönetimlerinin bu konu ile ilgili fikir ve önerilerini almak olduğunu belirterek “Bu konuyla ilgili tüm arkadaşlarımız fikir, düşünce, öneri ve görüşlerini bizler ile paylaşırsa ortaya güzel sonuçlar çıkacağına inanıyorum” dedi.

“FİKİRLERİMİZİ GELİŞTİRELİM, PAYLAŞALIM”

Akay, Çerkezköy’ün kültürel zenginliği olduğunu ve bu anlamdaki farkı ortaya koymak gerektiğini belirtti. Zaman zaman Çerkezköy dışındaki oluşum ve derneklerin Çerkezköy’de bu tür organizasyonlar düzenlemek istediklerini fakat kendisinin bu olaya soğuk baktığını belirten Vahap Akay, “Bu tür organizasyonları burada bulunan derneklerimiz yapabilirler. Bir Erzurumlular, Ordulular veya başka bir ilimizin hemşeri derneği bu tür organizasyonları yapabilecek potansiyele sahip. Eğer bu konudaki düşünce ve fikirlerinizi paylaşırsanız yapacağımız festival daha güzel olur ve amacına ulaşır” diye konuştu.

YER SORUNUNU DİLE GETİRDİLER

Konuşmasının ardından Belediye Başkanı Vahap Akay, katılım gösteren dernek yöneticilerinin sorun ve taleplerini dinledi. Çerkezköy Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Aydın Şanlı, düzenlenen toplantı için Belediye Başkanı Vahap Akay’a teşekkür etti ve Çerkezköy’e katkı sunacak her türlü projeye destek vermeye,oluşum içinde olmaya hazır olduklarını belirtti. Şanlı,22 Martta Dursun Ali Erzincanlı’nın katılacağı bir program düzenleyeceklerini fakat yer sıkıntısı yaşadıklarını ifade etti.Çerkezköy’de büyük organizasyonları yapacak yeterli büyüklükte salon almadığını belirten Şanlı en az 5 bin kapasiteli bir sosyal tesisin Çerkezköy’e kazandırılması gerektiğini ifade etti.

banner287
NEDEN FESHANE GİBİ OLMASIN?

Çerkezköy Ordulular Dernek Başkanı Beytullah Coşkun ise ilk defa bir belediye başkanının Çerkezköy’de bulunan hemşeri derneklerini bir araya getirdiğini belirterek, “Çerkezköy’de ülkemizin her vilayetinden insanlarımız yaşıyor. Neden İstanbul’daki Feshane Günleri gibi bir festival düzenlenmesin? Kendi kültürümüzü yaşatmak, kendi yöremizin ürünlerini ve yemeklerini burada yaşayan diğer insanlara tanıtmak için bu tür organizasyonların olmasını destekliyoruz. Küçük ölçekli de olsa bu tür organizasyonların başlamasında büyük yarar var diye düşünüyorum” dedi.  Genç Erzurumlular Dernek Başkanı İlyas Akın ise böyle bir organizasyonun olmasının çok iyi bir düşünce olduğunu, İstanbul’daki Feshane Günleri’nin Çerkezköy’de de kurulmaması için bir neden olmadığını belirterek, “Kapalı Otoparkın üzerinde her derneğe 2-3 gün verilir ve sonrasında belediye tarafından bir halk konseri düzenlenirse Çerkezköylülük bilincinin pekişmesine katkı sağlanır. Bunun için bir komisyon kurulmasının ve hazırlıklara başlanılmasını öneriyorum” dedi. Çerkezköy’de her yöreden insan olduğunu ve bu nedenle çok zengin bir ilçe olduğunu belirten Muş Vartolular Dernek Başkanı Hüseyin Özmen ise “Bu zenginliği pekiştirmek, diğer yörelerin insanları ile kaynaşmak için bir şeyler yapmak lazım. Ben yer konusunun sıkıntı olacağına inanıyorum. Eğer bunu çözersek güzel bir organizasyon ortaya çıkar” açıklamasını yaptı.

BAKAN FİKRİ IŞIK MÜJDEYİ VERDİ

Dernek başkanlarının sorun ve taleplerini dinleyen Belediye Başkanı Akay, toplantıya girmeden CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü ile görüştüğünü ve Köprülü’nün Milli Savunma Bakanı ile TBMM’de görüştüğünü, Astsubay Lojmanları konusunun çözüme kavuşmak üzere olduğunu, Bakan Fikri Işık’ın Emre Köprülü’ye ilettiğini belirtti. Akay, Tekirdağ milletvekillerinden Metin Akgün ve Ayşe Doğan’a da teşekkür ederek “Vekillerimizin bu konuda ciddi ve samimi yaklaşımları var. O alan Çerkezköy’e ciddi bir kazanım olacak” dedi. Çerkezköy’de yer sıkıntısı olduğuna katıldığını belirten Akay “Çerkezköy’de maalesef etkinlik alanı denilecek bir yer yok. Çocuklarımız resmi bayramları belediyemiz önündeki dönel kavşakta kutluyorlar. Hazırladıkları gösterileri vatandaşlarımızın büyük kısmı izleyemiyor bile.” dedi.

ETKİNLİK ALANI YAPACAĞIZ

Astsubay Lojmanlarının olduğu 8 dönümlük alanı devir aldıklarında yıkıp, düzenleyip bir etkinlik alanı yapacaklarını söyleyen Akay, “Belki bu seneye yetişmez ama 2018’deki festivali orada yapacağız. Bu sene nerede yapabiliriz, neresi uygun olur, bu konuda kurulacak olan Komisyon çalışması yapılsın ve fikirler ortaya çıksın. Ondan sonra kararı verelim. Ayrıca zamanlama da Ramazan ayı öncesi veya sonrası mı olur, yoksa içinde mi olur, bu konuda tartışılsın” dedi.

TERTİP KOMİTESİ OLUŞTURULDU

Belediye Başkanı Akay’ın konuşmasının ardından Organizasyon Tertip Komitesi oluşturuldu. Komisyonda Tekirdağ Gümüşhaneliler Dernek Başkanı Hasan Hatipoğlu, Erzurumlular Dernek Başkanı Edip Nurettin Akın, Malatyalılar Dernek Başkanı Mehmet Keleş, Çerkezköy Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Aydın Şanlı, Genç Erzurumlular Dernek Başkanı İlyas Akın ve Çerkezköy Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ümit Zengin yer aldı.

ESKİ OTOGAR’DA DÜZENLENECEK

Toplantıya katılan dernek yöneticileri bu yıl ilki düzenlenecek olan festivalin Ramazan ayı içerisinde düzenlenmesi yönünde görüş bildirdi. Toplantıda yer konusunda ise Eski Otogar Alanı ön plana çıktı. Festivalin tarihi, yeri ve içerisindeki etkinliklerin oluşturulan tertip komitesinin yapacağı toplantıların ardından kamuoyuna açıklanacağı ifade edildi.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459