Zayıf bir ihtimaldi, ama gerçekleşti

Büyükşehir Belediye yasa tasarısını değerlendiren Çerkezköy Belediye başkanı Ali Ertem, önemli olanın Tekirdağ’ın büyükşehir belediye statüsüne kavuşması olduğunu söyleyerek, Kapaklı’nın Karaağaç ve köylerle birleşmesi kararına ise saygı duyduğunu açıkladı. Büyükşehir belediye sürecinde gönlünden geçenin beldelerin birleştirilmesi olduğunu hatırlatan Başkan Ertem “Ancak Kapaklı yeni ilçe ön görülüyor. Birleşmemiz halinde 200 bin nüfuslu bir belediye olacaktık, siyaseten de güçlü duruma gelecektik. Şimdi bu ikiye bölündü’’ diye konuştu.

Zayıf bir ihtimaldi, ama gerçekleşti
banner301
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem, Büyükşehir yasa tasarısında Tekirdağ’ın büyükşehir ilan edilmesi ile Kapaklı’nın Karaağaç ve köylerle birleştirilmesini değerlendirdi.  
ERTEM YASA TASARISINI DEĞERLENDİRDİ
Çerkezköy Belediyesi Ali Ertem, büyükşehir belediye sürecinde yapmış olduğu açıklamalara değinerek, “gönlümden beldelerin tek çatı altında toplanmasının geçtiğini söylüyordum. Ancak ‘eğer bir ilçe yapılacaksa bu Kapaklı olmalıdır. İlçe olmayı en fazla hak eden Kapaklı’dır’ şeklinde de defalarca açıklamalarda bulundum. Gelinen noktada Kapaklı yeni bir ilçe olarak yasa tasarısında ön görülüyor.’’ dedi.
“AYRI BİR İLÇE ŞIKKINI ZAYIF GÖRÜYORDUM’’
Büyükşehir belediye sürecinde Kapaklı’nın ayrı bir ilçe olarak ilan edilmesini zayıf bir olasılık olarak gördüklerini kaydeden Başkan Ertem “Ancak yapılan değerlendirmeler sonucunda nüfus yoğunluğun da göz önünde bulundurulduğunu düşünüyorum.’’ Diye konuştu.
“DEĞİŞİKLİĞE UĞRAMAZ’’
Kanun tasarısının komisyon ve genel kurulda değişikliğe uğrayacağını düşünmediğini ifade eden Ali Ertem, “birlikte büyük bir sıçrama yapacağımızı düşünüyorduk, ancak kanun tasarısında Kapaklı’nın ayrı bir ilçe olması ön görülüyor. Bizler de bundan sonra beraber sıçrama yapmak için hedefe yürüyeceğiz.’’ Dedi.
“SİYASETEN DAHA GÜÇLÜ OLABİLİRDİK’’
Kapaklı ile Çerkezköy’ün iç içe geçtiğini anlatan Ali Ertem şöyle devam etti: “Çerkezköy ile Kapaklı çok yakın mesafede bulunuyor. Birleşme durumunda 200 bin nüfuslu bir belediye haline gelecektik. Şimdi ise 100’er binlik iki belediye haline geliyoruz. Birleşme halinde daha siyaseten daha güçlü bir belediye olabilirdik, ancak şimdi siyaseten daha zayıf kalacağız’’
banner287
“HAYIRLI OLSUN’’
Kanun tasarısında Kapaklı’nın ayrı bir ilçe olmasını tüm bölgeye hayırlı olmasını dileyen Ali Ertem “Araştırma yapılarak bir karar verildi. Hayırlı olmasını diliyorum. Bizim birleşme temennimiz vardı, ancak bir de realite bulunuyor. Ben Trabzonspor’un Şampiyonlar Lig’inde şampiyon olmasını istiyorum ama realite de durum Trabzonspor’un şampiyon olmasını mümkün kılmıyor. Bu şekilde Kapaklı’nın tek başına bir ilçe olmasını saygı ile karşılıyorum. Hayırlı olmasını diliyorum, belki ayrı iki ilçe olması daha hayırlı olacak’’ dedi.
“SORUMLULUK İKİYE BÖLÜNDÜ’’
Kapaklı’nın ilçe olmasıyla yerelde hizmet alımı sürecinin daha hızlanacağını ifade eden Ali Ertem, “birleşme durumunda tüm belde ve merkezin sorumluluğu bir belediye başkanında olacaktı. Şimdi ise bu ikiye bölündü yarısı bir belediye başkanını diğeri de bir diğer belediye başkanına gidecek. “ diye konuştu.
“ÖNEMLİ OLAN TEKİRDAĞ’IN BÜYÜKŞEHİR OLMASI’’
Başkan Ertem her şeyden önce önemli olanın Tekirdağ’ın büyükşehir belediye ilan edilmesinin olduğunu ifade ederek şöyle devam etti: “Tekirdağ’ın büyükşehir konusu henüz gündemde bulunmazken, ben Tekirdağ’ın büyükşehir belediye olması gerektiğini ifade ediyordum. Buna bazıları inanmazken, Tekirdağ’ın önünün açılabilmesi için bunun şart olduğunu belirtiyordum. Aksi halde üç tarafı büyükşehir belediyesi ile çevrili Tekirdağ, İstanbul’un gölgesinde kalacağını ifade etmiştim. Gelinen noktada Tekirdağ’ın büyükşehir olmasıyla birlikte Tekirdağ’ın gelirleri artacak, vergilerden çok büyük miktarda paylar gelecek. Bu açıdan bakıldığında Kapaklı’nın Çerkezköy ile birleşip birleşmemesi fark etmez, önemli olan büyükşehir yapılanmasıyla Tekirdağ’ın gelirlerinin artmasıdır’’
“YAPABİLECEKLERİMİZİ GÖZDEN GEÇİRECEĞİZ’’
Bundan sonra yeni yapılanma karşısında yapabileceklerini gözden geçireceklerini söyleyen Ali Ertem “Şimdi ne yapabiliriz konuşacağız. Bunun hazırlıklarını yapıyoruz. Yeni dönemde de bölge belediyelerini AK Partili olması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz’’ifadelerini kullandı.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 14:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
ömer çetintürk
ömer çetintürk - 6 yıl Önce

nalet olsun bız kızılpınarı ılce olmasını cok ısterdık am 8 yıldır yanı ıkı dönemdır akp ye calıştık oyumuzu verdık burda söylecegım bız vanlılar olarak kesınlıkle asla akp ye bunda sonra kesınlıkle oy vermıyecegız konuşmak erken ama secım zamanı gelsınde akp görecek trakyada oymı alı başka şeymı alı göreceyız

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493