Ziraat Odası başkanları toplandı

Tekirdağ il merkezi ile ilçelerde yer alan ziraat odalarının başkanlarının katılımıyla gerçekleştirilen Tekirdağ Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu toplantısı yapıldı.

Ziraat Odası başkanları toplandı
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Tekirdağ il merkezi ile ilçelerde yer alan ziraat odalarının başkanlarının katılımıyla gerçekleştirilen Tekirdağ Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu toplantısı yapıldı. Çerkezköy Ziraat Odası Başkanı Hasan Toprak’ın da katıldığı toplantıya Çorlu Ziraat Odası Başkanı Recep Şişman başkanlık etti. Koordinasyon kurulu toplantısında gündem maddelerinin ele alındığını belirten Çorlu Ziraat Odası Başkanı Recep Şişman: “Tekirdağ ilindeki desteklemeye tabi dönüm başı üretimin belirlenmesindeki sorunlar görüşüldü. Hayvancılıkla ilgili olan sorunlar da masaya yatırıldı” dedi.
“ÖNCE BİZİM SÖZ SAHİBİ OLMAMIZ GEREKLİ’’
Tekirdağ üretiminin Ankara tarafından belirlenmesinin yanlış olduğu konusu üzerinde duruldu diyen Şişman: “Dönüm başı üretim belirlenirken Türkiye İstatistik Kurumu`ndan (TUİK) önce bizim söz sahibi olmamız gerekir. Buğday konusunda ziraat odalarının, Toprak Mahsulleri Ofislerinin ve İlçe Tarım Müdürlüklerinin söz sahibi olması gerekir. Ankara’dan belirlenen üretim miktarları kaliteli ve bol ürün alan çiftçilerin cezalandırılmasıdır. Bu durum ilçeler arasındaki rekabetlerde de haksızlıklara yol açıyor. Örneğin Tekirdağ il merkezinin ayçiçeği ortalaması TUİK`e göre 158 kilogram ancak bu rakam Saray’da 235 kilogram. Buğday’da Muratlı 470 kilogram, Tekirdağ il merkezi ise 500 kilogram olarak belirleniyor. Bu durum üreticiler arasında eşitsizliklere de neden oluyor. Ne kadar buğday çıktığını TUİK değil orada üretim yapan çiftçilerin belirlemesi gerekir” diye konuştu.
“KONUYA ÇÖZÜM BULUNMALI’’
Şişman sözlerini şöyle sürdürdü: “Acil olarak Tarım Bakanlığının bu konuya çare bulması gerekir. Bu konuda koordinasyon kurulu toplantısında alınan kararların Tarım Bakanlığına ve Türkiye Ziraat Odaları Birliğine gönderilmesine de karar verdik.”
banner287
HASAN TOPRAK DA KATILDI
Çorlu Ziraat Odası Başkanı Recep Şişman’ın başkanlığında gerçekleştirilen Tekirdağ Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu toplantısına Tekirdağ Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı, Muratlı Ziraat Odası Başkanı Ender Borucu, Saray Ziraat Odası Başkanı İbrahim Çınar, Hayrabolu Ziraat Odası Başkanı Bülent Can, Çerkezköy Ziraat Odası Başkanı Hasan Toprak, Şarköy Ziraat Odası Başkanı Ömer Düzgen ve Malkara Ziraat Odası Başkanı Saim Özden katıldılar.


Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 12:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306