403 bin 870 çiftçi borçlu

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, CHP Tekirdağ’ın soru önergesini yanıtlayarak çiftçinin Tarım Kredi Kooperatifleri’ne olan borcunu açıkladı. Bakan Eker, Türkiye’de 403 bin 870 çiftçinin Tarım Kredi Kooperatiflerine toplam borcunun 4 milyar 259 bin 223 bin Lira olduğunu bildirdi. Mehdi Eker, borcunu ödeyemeyen kaç çiftçi için takip başlatıldığını ise yanıtlamadı.

403 bin 870 çiftçi borçlu
banner301
ÇerkezköyBakış - Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, Tekirdağ’da sel sonrası mağdur olan çiftçinin durumunu Meclis gündemine taşımıştı. Soru önergesinde, çiftçinin karşı karşıya kaldığı sorunları sıralayan Yüceer’e yanıt Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan geldi.
403 BİN ÇİFTÇİ BORÇLU
CHP’li Yüceer’in, ‘Ülke genelinde ve seçim bölgem Tekirdağ’da, Ziraat Bankası ve Tarım Kooperatiflerine kaç çiftçinin, ne kadar borcu vardır?’ Sorusunu yanıtlayan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, ‘Türkiye genelinde, 403 bin 870 çiftçinin Tarım Kredi Kooperatiflerine toplam borcunun 4 milyar 259 bin 223 bin Lira, Tekirdağ ili ve ilçelerinde ise 12 bin 85 çiftçinin 187 milyon 322 bin Lira olduğunu bildirdi. Tekirdağ’da 14 Tarım Kredi Kooperatifi ortağının 401 bin 603 Lira borcunun ertelendiğini söyleyen Eker, borcu ertelenen Tarım Kredi Kooperatifleri ortaklarına erteleme dönemi içerisinde yüzde 5 faiz uygulandığını belirtti.
“FAİZ UYGULANIYOR’’
İcra takibinde olanlar da dahil olmak üzere, vadesi geçen borçlarını ödemek isteyenlere bazı kolaylıklar sağlandığını belirten Bakan Eker,  ‘2012 yılının sonuna kadar kanuni takipteki, krediler hesabında borcu bulunanların, borçlarını defaten ödemeleri halinde temerrüt faizi yerine normal faiz üzerinden faiz hesaplamak suretiyle tahsil edilmektedir’ dedi.
“GELECEK ÜRÜN DE İPOTEK ALTINDA’’
banner287
Borcunu defaten ödeme imkanı olmayan ortakların, borçlarının en az yüzde 25’ini peşin ödemeleri halinde, gelecek ürün hasat dönemine kadar 1 yılı geçmeyecek şekilde taksitle ödeyebildiklerini bildiren Eker, “Vadesi geçen borçların asgari yüzde60’ını ödemeleri kaydıyla kalan kısmı için yeni kredi kullandırılarak, borçlarına mahsup edilmektedir’ ifadelerini kullandı.
BANKA SIRRI
Çiftçinin Ziraat Bankası’na olan borçlarının ‘banka sırrı’ kapsamında değerlendirilmesinden dolayı açıklamayan Bakan Eker, borcunu ödeyemeyen kaç çiftçi için icra takibi başlatıldığı sorusunu da yanıtlamadı.
“ÇİFTÇİ BORÇ BATAĞINDA’’
Önergeye verilen yanıtı değerlendiren Yüceer, ‘Çiftçimiz borç batağı içerisinde. Bakanlık sorunlara uzaktan bakıyor. Çiftçinin içinde bulunduğu zor durumu görmezden geliyorlar. Son yıllarda mazot, gübre, ilaç, tohumluk, makine gibi tarım girdilerinin fiyatlarındaki büyük artış, çiftçi ve köylüleri zaten borçlarını ödeyemez noktaya getirmişti; üzerine bir de doğal afet yaşanınca, üreticilerimizin sıkıntıları bir kat daha arttı. Mazot ve gübreye para bulamıyorlar, bir de faizlerle boğuşuyorlar. Bu kadar sıkıntı içerisinde üretmeye eve ekmek götürmeye çalışıyorlar. Çiftçimiz bu kadar borcun altından nasıl kalkacak?’ ifadelerini kullandı.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 10:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306