Camcı: Lozan kazanılmış bir zaferdir

CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Engin Camcı, Lozan Barış Antlaşmasının 94. yıldönümü dolayısıyla yazılı basın açıklaması yaptı. Camcı yaptığı açıklamada Lozan’ın kazanılmış büyük bir zafer olduğunu ifade etti.

Camcı: Lozan kazanılmış bir zaferdir
banner301

Çerkezköy Bakış - CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Engin Camcı yaptığı yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi: Bundan 94 yıl önce imzalanan Lozan Barış Antlaşması, hasta adamdan kalan, ezilen ulusumuzu, emperyalistin Anadolu’dan silme projesine karşı kazanılmış büyük bir zaferdir. Ayrıca Türk tarihinin en büyük diplomatik zaferidir. Büyük Türk ulusuna bağımsız, başı dik ve onurlu bir devlet armağan eden, Cumhuriyetimizin kurucusu başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Ulusal Kurtuluş Savaşımızdan bugüne dek ülkesi için canı pahasına mücadele eden tüm şehitlerimizi sevgi ve saygıyla anıyor, en içten duygularımızla minnet ve şükranlarımızı sunarak Lozan Barış Antlaşması’nın 94. Yıl dönümünü kutluyoruz. “dedi.
 

“SEVR ANTLAŞMASINI GEÇERSİZ KILMIŞTIR”

banner287
Lozan Barış Antlaşması, Türk Ulusu’nun yaşam hakkına kasteden, yurdun parçalanmasını ve paylaşılmasını öngören ve bugün hainliklerini gizlemeyenlerin açıkça övdüğü Sevr Antlaşmasını geçersiz kılmıştır diyen Engin Camcı, “Lozan antlaşması Atatürk’ün, İsmet İnönü başta olmak üzere çalışma arkadaşlarının ülkemize kazandırdıkları, ulusumuzun yaşamsal haklarına kavuştuğu, dünya barışına hizmet eden büyük bir antlaşma, Sevr antlaşmasının ise, unutulmaması gereken, her zaman dikkatli ve uyanık olunmasını zorunlu kılan bir teslimiyet ve çöküş belgesidir. Lozan’ı tanımayan, Sevr’i kabul edin diyen Emperyalistlerin sayesinde iktidar olanlar için Lozan’ı anmak ve kutlamak, onları iktidar yapan efendilerine ihanet olur, Lozan Barış Antlaşması’nın değer ve önemini anlayabilmek için dünyada benzeri görülmemiş bağımsızlık mücadelesi örneği olan Kurtuluş Savaşımızı hatırlamalı. Ancak, sömürgeci güçlere karşı kazanılan bu mücadeleyi hiçe sayan Sevr Antlaşması’nın da hedeflerini bugünkü koşullarda iyi değerlendirmeliyiz.” ifadelerine yer verdi.
 

“LOZAN’A SAHİP ÇIKALIM”

Camcı açıklamasını şöyle sürdürdü:: Lozan Antlaşması’nın kabulünün 94. yıldönümünü ne yazık ki, Cumhuriyetin içten ve dıştan baskılarla nitelik değiştirmeye ve demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olmaktan uzaklaştırılmaya zorlandığı bir dönemde kutluyoruz. Ancak bu dönemin, Cumhuriyetin gerçek sahibi vatansever Türk halkının gücü, ısrarı ve azmiyle aşılacağına inancımız tamdır. Lozan bağımsızlık demektir. Lozan egemenlik demektir. Bundan sonra da haykıracağız: Yaşasın tam bağımsız ve demokratik Türkiye. duyarlı halkımızı tam bağımsız Cumhuriyetin laik, demokratik hukuk devletinin simgesi olan Lozan Barış Antlaşmasına sahip çıkmaya çağırıyoruz.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yavuz Kayaalp
Yavuz Kayaalp - 1 yıl Önce

Ne cahilce bir beyan; Sevr antlasmasını bitirmişmiş. Öyle bir antlaşma hiç olmadı. Çünkü hain dediğiniz Sultan Vahidettin o antlaşmaya onay vermedi.
Atatürk bile Nutuk'ta antlaşma değil,tasarı diyor.

Asim ünlü
Asim ünlü - 1 yıl Önce

lozan antlaşması. 2023de bitiyor sağır ismetin imzaladığı bu zulüm çok şükür bitiyor onun için ağrupa yeniden imzalatmak için sağır ismet arıyor ama yemezler CHP ye kalsa imzalarda reis buna müsade etmez Almanya ve Fransa İngilizler in kuyruk acısı onun için

Vatandaş
Vatandaş - 1 yıl Önce

Lozan kanı ile sulanarak alınan bu toprakların masada İngilizlere peşkeş çekilmesidir.
Bi halt biliyormuş gibi konuşuyorsun Engin.

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493