CHP, kadına şiddete ‘Hayır’ dedi

Cumhuriyet Halk Partisi Çerkezköy İlçe Kadın Kolları 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü sebebiyle saat 12.30’da basın açıklaması yaptı.

CHP, kadına şiddete ‘Hayır’ dedi
banner301
Cumhuriyet Halk Partisi Çerkezköy İlçe Kadın Kolları 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü sebebiyle saat 12.30’da basın açıklaması yaptı. İlçe teşkilatında düzenlenen toplantıya CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker de katıldı.  Şeker, kadın cinayetlerinin önüne geçmek adına caydırıcı çalışmalar yapılması gerektiğini ifade ederken, İlçe Kadın Kolları Başkanı Ebru Alaca da genel merkez kadın kolları tarafından hazırlanan basın bildirisini okudu.

Çerkezköy Bakış -
CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse tarafından yayımlanan bildirinin de okunduğu basın açıklamasına ilçe teşkilatını ziyarete gelen CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker de katıldı.

VEKİL ŞEKER DE KATILDI

İlçe teşkilatını ziyaret eden Milletvekili Ali Şeker; İlçe Başkanı Engin Camcı ve partililerle görüştü. İlçe Başkanı Engin Camcı, “İşleri sebebiyle ilçemize ziyarette bulunan vekilimiz Ali Şeker ile ülke gündemine dair kısa bir görüşme yaptık. Kendisine Çerkezköy’de Öğretmenler Günü sebebiyle öğretmenlere yapmış olduğumuz ziyaretlerden ve genel olarak yaptığımız faaliyetlerden bahsettik.” dedi.

“ORTADOĞU ÜLKESİ OLMA YOLUNDAYIZ”
banner287

Basın açıklaması öncesi konuşan milletvekili Ali Şeker, “Ekonominin kötüye gitmesi, hak ihlalleri maalesef ilk olarak kadınları etkiliyor. Bir eve para girmediğinde neden yemek yapmadın diye kadınlarımız şiddet görüyor. 14 yıllık Ak Parti iktidarında Avrupa ülkesi olmaktan çıkıp Ortadoğu ülkesi olma yoluna girdik. Bunun en acı sorunlarını kadınlar yaşıyor.” dedi.

“CAYDIRICI ÇALIŞMALAR YAPILMIYOR”

Kadın cinayetlerinden de bahseden Şeker, “Özgecan Aslan’ın katli davasını takip ettim. Kan donduran bir durum. Kadın cinayetlerinin önüne geçmek adına caydırıcı çalışmalar yapılmıyor” dedi. İETT’nin kadın yolcuların güzergah üzerinde durak dışında istediği noktalarda inebilmeleri konusunda yaptığı düzenlemeden de bahseden Ali Şeker, “Bu düzenleme aslında Türkiye adına utanç bir durumdur. Bu ‘Türk insanı sapık, ahlakımız çöktü, kadınlarımız en kısa sürede evine gitsin’ demektir” dedi. ‘Kadına şiddeti durdurmak için meydanlara çıkıp sesimizi duyurmalıyız’ diyen Ali Şeker, daha yaşanılabilir bir Türkiye adına bugün kadın kollarımızın yanındayım” açıklamasını yaptı.

BASIN BİLDİRİSİ OKUNDU

Daha sonra CHP Çerkezköy Kadın Kolları Ebru Alaca tarafından CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse’nin açıklamaları okundu. Açıklamada, “Bugün dünya üzerinde yaşayan tüm kadınların ve çocukların çeşitli biçimlerde maruz kaldıkları ve giderek artan her türlü şiddet ve cinsel istismarı bir kez daha hatırlatma günüdür. Kadına yönelik şiddet olgusunun hem kadına hem de tüm topluma dayatılan ideolojik bakıştan, çağdışı ve gerici anlayıştan, ekonomik koşullardan, politik gelişmeler ve kültürel etkenlerden ayrı tutulamayacağı gerçeğini dünyanın gündemine tekrar tekrar taşıma günüdür. Yaşadığımız coğrafyada; Kadınlar günlük yaşamda sürekli olarak cinsel, psikolojik, fiziksel şiddete, tacize ve tecavüze maruz kalmakta ve öldürülmektedir. Tacizciler, tecavüzcüler ve kadın katilleri tahrik indiriminden yararlanmakta ve hatta serbest bırakılmaktadır. Medyatik bir özelliği yok ise, ne basında ne de bültenlerde yer almaktadır. Ülkenin gündemi o kadar ağır ki! Kimsenin vakti yok cinayetleri önlemeye. Aslında kimsenin niyeti de yok! Şimdi de bir bahane buldular, OHAL diye. Kadın haklarını savunan, kadınların örgütlü mücadelesinin olmazsa olmazı olan kadın derneklerini de, mühürlemek bu bahane ile şahane oldu onlar için. Hükümetin insan haklarını savunan kimselere tahammülü yok. Kapattılar çünkü; kadın, üstelik örgütlü kadın, haklarının varlığının bilincinde kadın en büyük tehlike onlar için, bilmiyorlar ki! Kadın hareketi mühürlenemez, bunca olumsuzluk karşısında, her ne olursa olsun, Cumhuriyet Halk partisi ve kadınları olarak, asla mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Kadını erkekle eşit görmeyen, toplumsal yaşamda yok sayan siyasal anlayışa ve onun karanlığına asla teslim olmayacağız. Emeğimize, bedenimize, kimliğimize sahip çıkarak, topluma ve bizlere dayatılmak istenilen gerici cinsiyetçi yaşam tarzını reddediyoruz. Yasaklarla, mühürlerle, bizi uzaklaştırmak istedikleri alanlarımıza sokaklarımıza sahip çıkıyoruz. Bu ülkenin Cumhuriyete inançlı, özgür ve güçlü bireyleri olarak, örgütlenerek ve dayanışarak, kadın cinayetlerine, tacize tecavüze, her türlü şiddet ve ayrımcılığa karşı, sonuna kadar mücadele edeceğiz. CHP’li kadınlar olarak 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde, kadın mücadelesinin ve örgütlü birlikteliğinin önemini bir kez daha yinelerken; Eşit ve özgür bir ülkede yaşayabilmek için, emeğimizden, bedenimizden, kimliğimizden elini çekmeyen iktidarlara karşı, eşit ve özgür yarınlar için mücadelemizi örgütlülüğümüzden aldığımız güç ve cesaretle devam ettireceğimizi ifade ediyor Kadına Yönelik Şiddete karşı verdiğimiz bu mücadelede, sevgiyi, saygıyı, güveni ve umudu örgütleyerek “Umut Var Biz Varız!” diyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459