CHP Yönetimi’nden STK’lara ziyaret

Kongre sonrası tanışma ziyaretlerini sürdüren CHP İlçe Yönetimi, S.S. 972 Sayılı Çerkezköy Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi, Muharip Gaziler Derneği Çerkezköy Temsilciliği, Çerkezköy Atatürkçü Düşünce Derneği, Tarım ve Kredi Kooperatifler Kurumu Çerkezköy Şubesi ve Çerkezköy Ziraat Odası’nı ziyaret etti.

banner301
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Metin Dönmez, İl Genel Meclisi Eğitim-Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu Başkanı M.Zeki Gürcün, CHP’li Çerkezköy Belediye Meclis Üyeleri Faruk Bal ile Halil Demirkıran, İlçe Kadın Kolları Başkanı Şahika Çalışkan, Eğitimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Necdet Ertürk, Organizasyondan Sorumlu Başkan Yardımcısı Erdoğan Fıçıcı, Hukuki İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Nezahat Tunalı, Basın ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı İbrahim Aygün, İlçe Yönetim Kurulu üyeleri Cihan Pektaş, Serkan Buldu ve Kerim Arslan ile birlikte tanışma ziyaretlerini sürdürüyor.
“DAHA DA İÇ İÇE OLACAĞIZ’’
İlk olarak S.S. 972 Sayılı Çerkezköy Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi’ni ziyaret eden CHP’li Heyeti Kooperatif Başkanı Selami Şirin, Başkan Yardımcısı Mücahit Aydın ve kooperatifin yeni üyesi Nafiz Ünal karşıladı. Görüşmede geçmiş dönemlerde kooperatifle çok zaman geçiremediklerini belirten CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Metin Dönmez, yeni yönetimle birlikte daha fazla kooperatifle iç içe olacaklarını kaydetti. Şirin ise, kooperatif olarak kapılarının heyete her zaman açık olduğunu ifade ederek, yeni yönetimin hayırlı olması temennisinde bulundu.
“TARIMIN KALİTESİ DÜŞTÜ’’
Kooperatif hakkında Şirin’den bilgi alan Dönmez, çiftçi dünyasını çok yakından tanıdığını aktararak, “Tarımda artık eskisi gibi kalite yok. Bunun akabinde verim de düştü. Tarımda verim arttırılmalı, maliyet düşürülmeli.’’ Dedi.
“TOHUMLAR BİR KEZ EKİLİYOR’’
Eskiden bir tohumun gelecek yıllarda da ekilebildiği bilgisi veren Şirin, “Artık alınan tohumu bir sonraki yıla bırakamıyorsunuz, o yıl içerisinde ekilmesi gerekiyor. Önceden böyle değildi. Her şey değişiyor, tohumlar bile değişti artık.’’ İfadesini kullandı.
HAKKINIZ ÖDENMEZ
Yağlı Tohumlar’ın ardından ikinci olarak Türkiye Muharip Gaziler Derneği Çerkezköy Temsilciliği’ni ziyaret eden CPH’li heyet, Dernek Başkanı Hasan Hüseyin Yarlıgan’a “Sizlere minnet borçluyuz.’’ Diye konuştu.  Başkan Dönmez, şöyle devam etti: “Şehit ve gazilerimizin hakları asla ödenmez. Sizlerin bu vatan uğruna yaptıklarınızı hiç kimse hiçbir şekilde ödeyemez. Biz de bunun farkında olan hem ayrı ayrı bireyler olarak, hem de parti olarak yanınızdayız. Her zaman kapımız sizlere sonuna kadar açık.’’
“ÜYE OLMAYAN GAZİLERİMİZİ BEKLİYORUZ’’
Yarlıgan dernekte 55 üyenin kayıtlı olduğu ifade ederek, “Ancak, beldeler toplamı da dahil olmak üzere 85 civarı gazimiz var. Ne yazık ki tüm gazilerimiz burada kayıtlı değil, aynı ülke topraklarında aynı ülke uğruna mücadele vermiş olan tüm gazilerimizi tek çatı altında toplanmaya davet ediyoruz.’’ Şeklinde konuştu.“GAZİ MAAŞLARINDA İYİLEŞTİRME YAPILMALI’’
Dönmez’in ‘gazi maaşlarında bir iyileştirme var mı?’ sorusu üzerine ise Yarlıgan, “Maalesef bu konuda bir düzenleme yok. İsteğimiz de çok değil. Asgari ücret düzeyine erişmek istiyoruz. Geçtiğimiz yıl gazi maaşlarıyla ilgili bir düzenleme yapıldı, ancak bundan muharif gaziler yararlanamadı. Bir diğer sıkıntı da farklı bir işte çalışmayan gazilerin çalışan gazilere oranla daha yüksek maaş alması. Bu çalışıp emekli olan gazilere de bir noktada haksızlık oluyor.’’ İfadelerini kullandı.

banner287


“KAMU STK’LARINA MADDİ DESTEK VERİLEBİLİR’’
Muharip Gaziler Derneği’nin ardından partililerle Çerkezköy Atatürkçü Düşünce Derneği’ni ziyaret eden Dönmez, derneğin aynı zamanda yönetim kurulu üyesi olduğu bilgisini vererek, “Bazı dernekler kiralarını ödemekte zorlanıyor, sırf bundan dolayı kapanan dernekler var. Devlet kamu yararı olan sivil toplum kuruluşlarına gerekli durumlarda maddi destekte bulunabilir.’’ Yorumunda bulundu.“CHP YÖNETİMİNE İHTİYAÇ VAR’’
Ziyaretler kapsamında Tarım ve Kredi Kooperatifler Kurumu Çerkezköy Şubesi’ni de ziyaret eden heyet, şube hakkında bilgi aldı.“YENİ BİNA YAPILACAK’’
 Tarım ve Kredi Kooperatifler Kurumu Çerkezköy Müdürü Arzu Kızılkaya da ziyarette kurum hakkında bilgi vererek, “Hallaçlı da dahil olmak üzere toplam 10 köy bizlere bağlı. Yakın bir süre zarfında da mevcut bina yerimize yeni binamız yapılacak ve çok daha iyi şartlarda hizmet vereceğiz.’’ Bilgisini verdi.
“ÇİFTÇİYİ PERİŞAN EDİYOR’’
Son olarak Ziraat Odası Başkanı Hasan Toprak’ı ziyaret eden partililer, odanın sıkıntıları hakkında bilgi aldı. Bu yıl buğday açısından çok verimli bir yıl olmasına rağmen ürünü teslimde biraz zorluklar yaşadıklarını dile getiren Toprak, “Fakat çiftçiyi perişan eden nokta burasının sanayi bölgesi olmasından dolayı, bazı tarım arazilerinin de sanayi arazileri içerisine alınması oldu. Bundan dolayı çiftçi daha fazla emlak vergisi ödüyor.’’ Dedi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2014, 09:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493