CHP Zübeyde Hanım’ı ölüm yıl dönümünde andı

Cumhuriyet Halk Partisi Çerkezköy İlçe Sekreteri Nejdet Ertürk, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım, ölümünün 90’ıncı yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamada Zübeyde Hanım sadece Mustafa Kemal’in değil, Türk Milleti’nin de annesi olduğunu söyleyerek “Bu değerli ve eli öpülesi kadını saygı ve rahmetle anıyor, kendisinin ve yetiştirdiği büyük dehanın gönlümüz ve tarihimizdeki yeri asla değişmeyecektir.’’ dedi.

CHP Zübeyde Hanım’ı ölüm yıl dönümünde andı
banner301
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - CHP Çerkezköy İlçe Eğitim Sekreteri Nejdet Ertürk, Zübeyde Hanım’ın ölümünün 90. Yılı sebebiyle açıklama yaptı.
“SADECE ONA KISMET OLDU’’
‘Atatürk gibi bir yurtseveri, önderi, komutanı, devlet adamını ve olağanüstü entellektüeli doğurmak; dünyada sadece Zübeyde Hanımefendi’ye kısmet olmuştur.’ Diyerek sözlerine başlayan Nejdet Ertürk, “Zübeyde Hanım her Türk Kadını gibi çileli ve zor yaşam koşullarında vatanına, memleketine hayırlı evlatlar yetiştiren tüm dünyanın takdirini kazanan Atatürk’ü Türk Milleti’ne armağan eden bir anaydı.’’  İfadelerini kullandı.
“İZMİR’DE YATMAKTADIR’’
Ertürk, Zübeyde Hanım’ın zaman zaman oğluyla yıllarca görüşemediğini belirterek, “1919’da Anadolu’ya çıktığından beri görmediği ve üstelik Osmanlı Padişahı tarafından hakkında ölüm emri verildiğini öğrendiği oğlu Mustafa Kemal ile ancak 14 Haziran 1922’de Adapazarı’nda tekrar buluşan Zübeyde Hanım, oğlunun yanına Ankara’ya yerleşti. Ancak, bu şehrin sert iklim koşulları sağlığını olumsuz etkileyince tedavi amacıyla İzmir’e gitti. 14 Ocak 1923 günü 66 yaşında oğlunun başarılarını gördükten sonra hayatını kaybetti. Zübeyde Hanım İzmir’in Karşıyaka ilçesinde 1940 yılında yaptırılan anıt mezarda yatmaktadır.’’ Diye konuştu.
banner287
“TEK BİR AVUNTUM VAR’’
Atatürk’ün annesinin ölüm günü yaptığı konuşması hakkında da bilgilendirmede bulunan Ertürk, ‘ Ulu Önder Atatürk ‘annemi yitirmekten çok üzgünüm. Ama benim bu acımı gideren bir avuntum var. O da annemin anayurdu yoksulluğa, yokluğa sürükleyen yönetimin, artık bir daha geri gelmeyecek gibi yokluğun mezarına götürülmüş olduğunu görerek ölmüş olmasıdır.’ Şeklinde bir konuşma yapmıştır.’’ Dedi.
“TÜRK MİLLETİNİN DE ANNESİDİR’’
Zübeyde Hanım’ı asla unutmayacaklarına vurgu yapan Ertük, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Sadece Mustafa Kemal’in değil Türk Milleti’nin de annesi olan bu değerli ve eli öpülesi kadını saygı ve rahmetle anıyor, kendisinin ve yetiştirdiği büyük dehanın gönlümüz ve tarihimizdeki yerinin asla değişmeyeceğini, sonsuza dek bağlılığımızın süreceğini belirterek sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.’’

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 13:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493