CHP’den ‘Nutuk’lu eleştiri

Atatürk’ün Büyük Nutku okumasının 85. yılı vesilesiyle açıklama yapan CHP İlçe Eğitim Sekreteri Necdet Ertürk, Nutuk’ta her çağ ve her ülke için geçerli bir takım siyasi ve strateji kurallarının ortaya konduğunu aktararak “çağın en büyük lideri olarak nitelenen ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 85 yıl önce yazdığı nutuk, günümüz Türkiye'sinin içinde bulunduğu durumu çok net olarak ortaya koyuyor olması bakımından da ibretlik bir vesikadır.’’ diye konuştu.

CHP’den ‘Nutuk’lu eleştiri
banner301
• ESMA KURTULUŞ
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - CHP Çerkezköy İlçe Teşkilatı adına İlçe Eğitim Sekreteri Necdet Ertürk, Atatürk’ün Büyük Nutku okumasının 85. yılı nedeniyle bir açıklama yaptı.
“ANLAYANLAR OKUSUN’’
Parti adına açıklama yapan Ertürk, Nutuk’un tarihine değinerek  “ Atatürk’ün Büyük Nutku’, okunmasının 85. Yıldönümü’nde Atatürk’ü anlamayanlara Nutuk’u bir kez daha okumalarını tavsiye ediyoruz.  Atatürk, 15-20 Ekim 1927 günlerinde, TBMM toplantı salonunda, öğleden önce ve öğleden sonra olmak üzere, altı gün süre ile her gün iki toplantıda konuşmuş ve Nutuk’un tamamı 36 saat 31 dakikada okunmuştur.’’ İfadelerini kullandı.
“ÇOK ÖNEMLİ BİR TARİHİ BELGEDİR’’
banner287
“ Büyük Nutuk’un olaylar bakımından kapsamı 19 Mayıs 1919 – 20 Ekim 1927 Dönemi içinde geçmiş olaylardır.’’ Diyerek konulmasını sürdüren Ertürk, “ Nitekim Atatürk de “Dokuz senelik icraatımız” demek suretiyle bunu teyit etmektedir. Nutuk, Türk Kurtuluş Savaşı’nın hangi tarihsel koşullarda nasıl başladığını; Türkiye’yi yok edip parçalamak isteyen düşmanların nasıl yenildiğini; Cumhuriyetin nasıl kurulduğunu; bu gelişmelere karşı çıkanların nasıl engellendiğini anlatan çok önemli bir tarihi belgedir. Cumhuriyet’in bu dönemle ilgili en temel resmi tarih kaynağı niteliğindedir.’’ Şeklinde konuştu.
NUTUK’TAN SÖYLEMLERE YER VERDİ
Nutuk’tan söylemlerle konuşmasını sürdüren Necdet Ertürk, şunları kaydetti: “Atatürk, Nutuk ile geçmişi anlatıp aynı zamanda gelecekte düşebileceğimiz tehlikeleri önceden sezmemiz için alınacak derslerden söz etmektedir. ‘Tarih yazmak, tarih yapmak kadar önemlidir. Yazan yapana sadık kalmazsa değişmeyen hakikat, insanlığı şaşırtacak bir mahiyet alır’ diyen Atatürk’ün kendisi de tarihi yapan kişilerden biri olarak tarih yazmanın önemini biliyordu. Atatürk, zaman zaman kendisine ve yaptıklarına karşı duyulan inançsızlıklarla da mücadele etmiştir. Nutuk, sonunda başarıya ulaşan bir liderin kendine inanmayanlardan bir hesap sorması olmuş ve haklılığının kanıtlarını tarihe mal etmiştir. Nutuk’ta Türk milletinin emperyalizme karşı bağımsızlık savaşının ve monarşiye karşı milli egemenliğe dayanan mücadelenin neden, nasıl, hangi şartlarda ve hangi amaçlara yönelik olarak yapıldığı ve nasıl başarıya ulaştığı anlatılmaktadır. Nutuk’ta anlatılan sadece geçmiş olaylar veya tarih değildir.’’
“O BİR SİYASETNAMEDİR’’
Ertürk, Nutuk’ta her çağ ve her ülke için geçerli bir takım siyasi ve strateji kurallarının da ortaya konduğunu aktararak, “ Tarihten ders ve ibret almasını bilen askerler, siyaset ve devlet adamları için öğütlerle dolu olan Büyük Nutuk’a bir tür siyasetname denilebilir. Nutuk yazılmasa belki, milli mücadelenin arka planı karanlıkta kalacak, insanlar ve karakterler ortaya çıkmayacaktı. Bugün eğitim sisteminden Atatürk ve Atatürkçülük ile ilgili kavramların çıkarılmasına yönelik çaba içinde olanların nutuktan alacakları büyük dersler olduğuna inanıyoruz. Sonuç olarak; çağın en büyük lideri olarak nitelenen ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 85 yıl önce yazdığı nutuk,günümüz Türkiye'sinin içinde bulunduğu durumu çok net olarak ortaya koyuyor olması bakımından da ibretlik bir vesikadır. Bu vesileyle; Ulu Önder Atatürk’ü bir kez daha saygı ve minnetle anıyoruz.’’ açıklamasında bulundu.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 13:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493