banner507

CHP’li kadınlardan Kelebekli protesto

"Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle bir basın açıklaması yapan CHP Çerkezköy İlçe Kadın Kolları Başkanı Şayka Çalışkan, kadına şiddeti kınayarak “Kelebekler özgürdür, kadınlar binlerce yıldır kozalarında acılarıyla duruyorlar, şimdi uçma zamanıdır. Bolluk, bereket, barış ve huzur için yola çıkma zamanıdır. Öyleyse sol açık, yola çık.’’ Şeklinde konuştu.

CHP’li kadınlardan Kelebekli protesto
banner301
• ESMA KURTULUŞ
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - CHP Çerkezköy İlçe Kadın Kolları üyeleri "Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü" nedeniyle dün saat 14.00’da Belediye Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.  
 “KELEBEKLER ADI İLE EFSANELEŞTİ’’
Kadın Kolları adına açıklama yapan CHP Kadın Kolları Başkanı Şayka Çalışkan, yakalarına astıkları kelebek fotoğrafı ve günün tarihi geçmişi hakkında bilgi vererek, “25 Kasım 1960’da Dominik Cumhuriyeti’nde Patria, Minerva ve Maria Teresa adlı 3 kız kardeş diktatörlüğe karşı mücadele ederken, tecavüz edildikten sonra vahşi bir şekilde katledildiler. Araba kazasında öldükleri söylendi. Onların asını, özgürlük ve insan hakları için verdikleri mücadele, kadın hareketinin bir sembolü haline geldi. Birinin kod adının kelebek olmasından esinlenerek, 3 kız kardeş dünyada kelebekler adıyla efsaneleşerek anıldı.’’ Dedi.
banner287
“25 KASIM 2012 TÜRKİYE’SİNDE BİNLERCE KADIN ÖLDÜRÜLDÜ’’
25 Kasım 2012 Türkiyesi’nde Sakine Akkuş, İpek Tekin, Songül Elçi gibi binlerce kadının öldürüldüğüne söyleyen Çalışkan, “Ülkemizde kadın cinayetlerinde son yıllarda yüzde 1400 artış oldu. Sadece 2011 yılında 257 kadın öldürülürken, bu yılın ilk 6 ayında 100’e yakın kadın hayatını kaybetti. Cinsel saldırıya uğrayan kadınların çoğu korku, baskı gibi nedenlerle şikayetçi dahi olmadı. Öldürülen her 2 kadından biri kendi hayatına dair bir karar vermek istediği için öldürüldü. Devletten koruma talebiyle polise veya savcıya başvuru yapan kadınların yüzde 73’ü, sığınma evlerinde olan kadınların ise yüzde 27’si cinayete kurban gitti. Üstelik şiddet sadece fiziksel değil, ekonomik ve psikolojik olarak da sürmektedir.’’ İfadelerini kullandı.
“BARIŞA VE HUZURA EVET!’’
CHP’li kadınlar olarak şiddete karşı mücadelenin sadece kadınların değil, erkeklerinde sorunu olduğuna inandıklarını ifade eden Şayka Çalışkan sözlerini şu şekilde tamamladı: “CHP’li kadınlar olarak eşit temsil, eşit katılım yolunda yürümeyi demokrasinin olmazsa olmazı kabul ediyoruz. Biz barışa ve huzura evet diyoruz! Ve biz kadınlar, yıllardır emek ve demokrasi mücadelesi ile kadın özgürlük mücadelesinin birbirinden ayrılamaz olduğunun bilinciyle kadına yönelik her türlü ayrımcılığa ve şiddete karşı mücadeleyi yürütmeye devam ediyoruz. Belleğimizi diri tutmak ve bize dayatılan bunca şeyin altında ezilmemek için ‘böyle gelmiş, böyle gider’ diyenlere karşı ‘yeter artık’ diyen kadınların yaşamlarını kendi yaşamlarımıza katıyoruz. Umudu, inancı ve güveni örgütlemek adına ise kelebekler özgürdür diyor ve ekliyoruz; kadınlar binlerce yıldır kozalarında acılarıyla duruyorlar, şimdi uçma zamanıdır, bolluk, bereket, barış ve huzur için yola çıkma zamanıdır. Öyleyse sol açık, yola çık.’’

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 18:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493