Fona aktarılırsa, işçiler sokağa dökülür

CHP’li heyet, ziyaretler kapsamında Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şubesi Başkanı Murat Koçak’ı da ziyaret ederken, sohbetin ana konusunu Hükümet’in kıdem tazminatlarına ilişkin hazırladığı yeni düzenlemeler oluşturdu. Koçak, kıdem tazminatlarının fona aktarılması durumunda ülke genelinde grev yapacaklarını söyledi.

banner301
ÇERKEZKÖY BAKIŞ -  CHP’li heyeti ağırlayan Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak, yeni yönetimin hayırlı olması temennisinde bulundu. Ziyarette sendikal sıkıntılar hakkında heyete bilgi de veren Koçak, mevcut sıkıntıların başında kıdem tazminatının geldiğini belirterek, “Genel Kurul olarak son zamanlarda gündemde olan kıdem tazminatının kaldırılması konusunda itirazımız var. Eğer bu tazminatlara dokunulursa ülke genelinde grev yapacağız.’’ Dedi
“KARAR ALINMASIN, SOKAĞA DÖKÜLMESİN’’
Çalışan kesimin ev alırken, düğün yaparken kullandığı kıdem tazminatlarının işçi hayatında önemli bir rol oynadığını kaydeden Koçak, şuan ki tazminatların 30 gün üzerinden ödendiğini aktardı. Koçak’ın “Eğer konuşulan kıdem tazminat şekli kabul edilirse, bu sefer tazminat 15 iş günü üzerinden ödenecek, yani mevcut para yarı yarıya düşecek.’’ Şeklindeki yorumu üzerine Metin Dönmez, “Bunun geçmiş yıllarda da kötü bir örneğini gördük, başarısız olan bu uygulamanın gündeme alınacağına dair söylemleri doğru bulmuyoruz. Umarım hükümet bu şekilde bir uygulamaya gidip, işçileri sokağa dökmez.’’ Diye konuştu.
“AMAÇ SOKAĞA ÇIKMAK DEĞİL, UZLAŞI SAĞLAMAK’’
Görüşmede Dönmez, işçi emekçilerinin büyük bir maaş alamadıkları gibi tek beklentilerinin mevcut olan tazminatlar olduğunu belirtirken, Koçak da, “Amacımız sokağa çıkmak değil, tek amacımız böylesi hassas bir konuda uzlaşı sağlamak.’’ Dedi.
banner287
“İŞÇİ DEĞİL, KÖLE BULAMAZLAR’’
Sendika Başkanı Koçak, Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şubesi’ne bağlı 8 bin 500 üyeleri olduğu bilgisini vererek, şunları kaydetti: ‘İşçi bulamadığından yakınan fabrikalar var. Fakat bunlar işçiye asgari ücret verip, 12 saat çalıştırıp, mesai parası vermezse, tabi  işçi bulamazlar. Yani işçi değil, köle ararsa bulamazlar. Bu sistemin düzelmesi için sendikaların önlerinin açılması lazım, bu konuda ilgili bir yasa çıkarılması lazım. Tüm fabrikalarda sendika olmasına dair de yasa çıkması lazım. Gerçi kurumsallaşan bazı fabrikalar var. Ancak, sendikaların hala 80’li yıllarda olduğunu düşünen fabrikalar da var ne yazık ki.’’
“HAKSIZ REKABET ÖNLENMELİ’’
Koçak’ın ‘her fabrikada sendika olmasına dair yasa çıkarılması’ görüşüne destek veren M. Zeki Gürcün ise, bunun haksız rekabeti önleme açısından çok etkili olacağını dile getirerek, “Aynı işi yapan işçilerden biri sendikalı diğeri değilse, bu sefer sendikasız olan işçi emeğinin karşılığını alamaz. Bunun akabinde de haksız rekabet ortaya çıkar.’’ Yorumunda bulundu.
CHP Heyeti ve Koçak görüşmenin ardından, sendika önünde bir de hatıra fotoğrafı çektirdi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2014, 09:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493