İki EVET, iki HAYIR

Veliköy ve Kızılpınar Belediyeleri’ni kapatıp Çerkezköy’e bağlayan, Kapaklı’yı Çerkezköy’den bağımsız bir ilçe olarak ayırıp, Karaağaç Beldesi ve köylerini de Kapaklı’ya bağlayan Büyükşehir Yasa Tasarısı’na ilişkin bir basın toplantısı düzenleyen İl Genel Meclisi Başkan Vekili CHP’li Sami İkizler ile CHP’li İl Genel Meclis Üyesi M.Zeki Gürcün, tasarıda destekledikleri ve karşı çıktıkları hususlara dikkat çektiler. Tekirdağ’ın büyükşehir, Kapaklı’nın ise yeni bir ilçe olarak ön görülmesi kararını desteklediklerini söyleyen CHP’li Meclis Üyeleri, belde tüzel kişilikleriyle köy tüzel kişiliklerinin yok edilmesine ve İl Genel Meclisi’nin kaldırılmasına ise karşı olduklarını söyledi.

İki EVET, iki HAYIR
banner301
• ESMA KURTULUŞ
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - İl Genel Meclisi Başkan Vekili CHP’li Sami İkizler ile M. Zeki Gürcün dün saat 15.00’da düzenledikleri ortak basın toplantısında Büyükşehir Belediye yasa tasarısı üzerinde değerlendirmede bulundular.
KAPAKLI HAK ETTİĞİ DEĞERİ GÖRDÜ’
Sami İkizler’in Çerkezköy Otogarı karşısında düzenlenen ortak basın toplantısında ilk olarak Sami İkizler değerlendirmede bulundu. Büyükşehir yasa tasarısında Kapaklı’nın ilçe olmasının ön görülmesini olumlu bulduğunu ifade eden İkizler, “ Kapaklı hak ettiği değeri bu şekilde alacak. 65 bin nüfusun olduğu bir yerin mahalle tarzında Çerkezköy’e bağlanması doğru değildi. Kapaklı’nın ilçe olmasında emeği geçen tüm siyasi parti temsilcilerine, sivil toplum kuruluşları ile katkısı olan herkese teşekkür ediyorum’’ dedi.
“İSMİNİN DEĞİŞTİRİLMESİNE GEREK YOK’’
Karaağaç Belediye Başkanı Dr. Özkan Yücel’in, kurulması ön görülen iki yeni ilçenin farklı isimler aldığını söyleyerek Kapaklı’nın da isminin değiştirilmesi yönündeki ifadesinin hatırlatılması üzerine İkizler “’Sayın başkanın önerisi biraz popülist gibi geldi. Ben şahsım adına Kapaklı’nın isminin değiştirilmesini gerekli görmüyorum.’’ Şeklinde yanıt verdi.
“BÜYÜKŞEHİR’İ MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ’’
İl Genel Meclis Üyesi M.Zeki Gürcün ise Tekirdağ’ın büyükşehir olmasını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, “Tekirdağ için büyük bir kazanım. Ülkede vergi sıralamasında en başlarda gelen ilimiz, büyükşehir oluşumu ile bu vergilerin yüzde 6’sını alacak. Ayrıca, Ankara’daki merkezde toplanan vergilerden de diğer büyükşehirlerin aldığı oranda pay alacak.’’ Dedi.
“AKP’LİLERİN DAHİ HABERİ OLMADI’’
banner287
Gürcün, Büyükşehir yasa tasarısının hazırlanış şeklinin yanlış olduğunu ifade ederek “ tüm bu işlemler çok gizli yürütüldü. Detaylar gizli kapaklı görüşüldü, bunu da hoş karşılamıyoruz. Bu tür şeyler dünyanın pek çok yerinde ortaya konulur, fikirler üretilip paylaşılır. Fakat burada AKP’lilerin de haberi olmadan yasa taslağı yapıldı. Ancak, Bakanlar Kurulu imzalayınca halk haberdar oldu. Dolayısıyla yasanın hazırlanış tekniğini uygun bulmuyoruz.’’ Şeklinde konuştu.
“BİR YERLERİ KAPAMAK DOĞRU DEĞİL’’
Demokrasinin halkın kendi kendisini yönetmek olduğunu kaydeden Gürcün, “Burada bir merkezileşme var. Yani beldelerin, köylerin tüzel kişiliklerinin kalkması doğru değil. Doğru olan eğer buralarda aksaklıklar varsa, yerinde tespit edilip giderilmesinin sağlanmasıydı.’’ yorumunda bulundu.
REFERANDUM DÜŞÜNCESİ VAR
Silivri’nin mahallesi haline gelen Çavuşlu’da en ufak bir sorun için vatandaşların kilometrelerce yol kat ettiğini anlatan Gürcün, CHP olarak Karaağaç ve köylerin tüzel kişiliklerinin kaldırılması konusunda halkın görüşlerini öğrenmek için referandum yapmayı planladıklarını söyledi.
“TÜZEL KİŞİLİKLER KORUNMALI’’
İl Genel Meclis Üyeleri M.Zeki Gürcün ile Sami İkizler, Tekirdağ’ın büyükşehir ilan edilecek olmasını desteklediklerini söyleyerek, tüzel kişiliklerin korunması gerektiğini ifade ettiler. İl genel meclisinin de kaldırılacak olmasına değinen Gürcün ile İkizler, tüzel kişiliklerin kaldırılmasıyla yerinde yönetimin de kalkacağını bunun da doğru bir uygulama olmadığını söylediler.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 13:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
vatandaş
vatandaş - 6 yıl Önce

sayın ilgenel meclis üyeleri, anlaşılan siz ne köylere nede beldelere karşı çıkmışsınız eğer büyükşehir olacaksa bu deyişiklikler zaten olacaktı.köyler birşey kaybetnediği gibi çok şey kazandı artık birçok hizmeti büyükşehir tarafından yapılacak.ilgenel meclisinin bürokrasisindende kurtulmuş olacaklar.ama anlaşılan siz ilgenel meclisinin yani sizin koltuklarınızın kaldırılmasına üzülmüşsünüz olsun koltuklar zaten geçicidir.zaten çokda bi iş yapmıyodunuz.

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493