Kapatılırsa hayvancılığa darbe vurulur

Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, Malkara’da belediyeye devredilecek Malkara Yem Fabrikası’nın akıbetini Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e sordu. Yüceer, yem fabrikasını köylülerin dişinden tırnağından arttırarak yaptırdığını belirterek, ‘Yem fiyatlarında rekabet oluşturmada denge unsuru olan fabrika el değiştirse bölgedeki hayvancılığa büyük darbe vurulur’ diye uyardı.

Kapatılırsa hayvancılığa darbe vurulur
banner301
ÇerkezköyBakış - Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, Büyükşehir Yasası ile belediyeye devredilecek olan Malkara Yem Fabrikası’nı Meclis gündemine taşıdı.
TAŞINMAZLAR DEVREDİLİYOR
Yüceer, soru önergesinde Yasayla birlikte büyükşehir olan Tekirdağ’da ilçe belediyelerindeki taşınmaz malların en geç bir yıl içinde büyükşehir belediyesine taşınacağını hatırlattı. Yüceer, “Malkara’da köylülerin yaptırdığı 7 bin kişiye hizmet veren yem fabrikası da büyükşehir belediyesine devredilecek. Malkara’da 20 yıldır faaliyet gösteren yem fabrikası, bölgede yem fiyatlarında denge ve rekabet oluşturmada çok önemli bir unsur’’ dedi.
“HAYVANCILIK BİTER’’
banner287
Üreticinin, fabrikanın satışı sonrası el değiştirmesi durumunda yem fiyatlarının çok yükseleceğinden ve bölgede hayvancılığın biteceğinden endişe ettiğini ifade eden Yüceer, Köylünün kendi parasıyla yaptırdığı Köylere Hizmet Götürme Birliği’ne ait yem fabrikasının Ziraat Odası ve Süt Birliği’ne verilmesini istediğini belirtti. Yüceer, ‘Civar köylere yakın olmasından dolayı, üreticiler yemlerini Malkara Yem Fabrikası’ndan alıyor. Fabrikanın kapanması durumunda üretici yemi nereden alacaktır? Hayvancılık biterse bunun sorumlusu kim olacaktır? Diye sordu.
BAKAN’A SORULAR
CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e şu soruları yöneltti: “Malkara Yem Fabrikası’nın akıbeti ne olacaktır? Malkara bünyesinde kalması için bir girişiminiz olacak mıdır?    Yem fabrikası ile ilgili bakanlığınıza Malkaralı üreticilerden bir talep gelmiş midir?
Gelmişse yanıtınız ne olmuştur? Üreticilerin kendi paralarıyla yaptırdığı fabrikanın belediyeye devredilecek olmasını hakkaniyet çerçevesinde nasıl değerlendiriyorsunuz? Civar köyler yakın olmasından dolayı yemlerini Malkara Yem Fabrikası’ndan almaktadır. Fabrikanın kapanması durumunda üretici yemi nereden alacaktır? Tekirdağ’da ilçe ve köylerdeki kaç taşınmaz büyükşehir belediyesine devredilecektir? İllere göre ayrı ayrı gösterilmek üzere yurt genelinde kaç taşınmaz büyükşehir belediyesine devredilecektir? Fabrikanın satışı sonrası el değiştirmesi durumunda bölgede hayvancılığın biteceği yönündeki endişelere katılıyor musunuz? Hayvancılık biterse bunun sorumlusu kim olacaktır?’’

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2014, 16:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306