Marmara’yı da kirliliğe ortak edecekler

Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, Ergene Nehri’ni, Meclis gündemine taşıdı. Ergene Havzası Koruma Eylem Planı çerçevesinde fabrika atık sularının arıtıldıktan sonra Marmara Denizi’ne deşarj edilecek olmasını değerlendiren Yüceer, ‘İktidar sadece göz boyuyor. Bu projede çözüm yok; Marmara’yı da bu kirliliğe ortak etmek var’ dedi.

Marmara’yı da kirliliğe ortak edecekler
banner301
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - CHP Tekirdağ Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Dr. Candan Yüceer geçmişte Trakya’nın en verimli havzası olan Ergene’yi Meclis gündemine taşıdı.
ERGENE ZEHİR SAÇIYOR
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi veren Yüceer, Trakya’nın yüzde 82 gibi yüksek oranda birinci sınıf tarıma elverişli topraklarla ülkemizin, hatta dünyanın en bereketli topraklarına sahip olduğunu bildirdi. Ergene’nin, nehir kenarındaki sanayileşmenin bir sonucu olarak, fabrikaların bıraktıkları kimyasal atıklar, kentsel ve evsel atıklar nedeniyle simsiyah akmakta olduğunu ve içinde hiçbir canlı türü barındırmadığına dikkat çeken Yüceer, endüstriyel kirliliğinin tetiklediği hastalıklar nedeniyle bölgede kanser görülme oranının Türkiye ortalamasının çok üstünde olduğunun altını çizdi.
NEDEN ŞİMDİYE KADAR UYGULANMADI?
CHP’li Yüceer, “İçilecek su kalitesindeki Ergene nehrini tarımsal sulamada bile kullanılamayacak hale getirecek, somut bir çözüm yıllardır bulunamadı. Bu Türkiye’nin çevre bilincinin ne kadar yetersiz, çevre sorunlarına yönetsel yaklaşımın ne kadar düzensiz olduğunun da acı örneğidir. Yıllardır ihmal edilen ve artık kangren haline dönüşen Ergene Havzası için Koruma Eylem Planı çerçevesinde, toplam 3.1 milyar TL’lik yatırım yapılacağı belirtiliyor. Yetkililere buradan sormak isterim; Ergene nehrinin içler acısı durumu neden şimdiye kadar duyarsız kaldınız, eylem planını neden şimdiye kadar uygulamadınız?’ dedi.
SORUNU MARMARA’NIN TÜMÜNE Mİ YAYMAK İSTİYORSUNUZ?
Milletvekili  Yüceer, ‘Trakya’nın Türkiye’nin ayçiçeği ve pirinç üretimindeki önemi ortadayken, Ergene’nin suladığı tarım arazilerde yetişen ürünlerin yol açtığı sağlık sorunlarına bugüne kadar neden kulak tıkadınız? Ayrıca, Ergene Nehri’ne bırakılan fabrika atık sularının arıtıldıktan sonra Marmara Denizi’ne pompalayacak derin deşarj sistemi de koruma eylem planı çerçevesinde hayata geçirilecekmiş. Bu soruna sadece geçici bir çözüm üretmek değilse nedir? Sorunu şimdi Marmara’nın tümüne mi yaymak istiyorsunuz?’ diye sordu.
banner287
ERGENE TRAKYA’NIN DEĞİL ÜLKENİN SORUNUDUR
İktidarın sadece göz boyadığını söyleyen Yüceer, ‘Çevre bir bütündür. Bu sorun sadece Trakya’nın değil Türkiye’nin de sorunudur. Bu projede çözüm yok; Marmara’yı da bu kirliliğe ortak etmek var’ şeklinde ifadelere yer verdi.
BAKAN’A SORULAR
Yüceer, Bakan Eroğlu’na yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti: “Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında toplam 3.1 milyar TL’lik yatırım, kalem kalem belirtilmek üzere nerelere yapılacaktır?  Son 10 yıl ayrı ayrı belirtilmek üzere, Ergene Nehri’nin kirlilik oranı nedir?  6 Mayıs 2011 tarihinde Ergene Havzası Koruma Eylem Planı’nın açıklanmasından, önergenin yanıtlandığı tarihe kadar Ergene’nin temizlenmesi için hangi çalışılmalar yürütülmüştür? Ne kadar harcama yapılmıştır?
-Nehrin sularının Marmara’ya deşarj edilmesi, Marmara Denizi’ndeki ekosisteme ve deniz ürünleri tüketen yurttaşlara zarar vermeyecek midir? Arıttıktan sonra nehir suyu zararlı olmayacaksa neden Ergene Nehri’ne değil de Marmara Denizi’ne deşarj edilmek istenmektedir? Bakanlığınız tarafından kirliliğin Marmara’da yaratacağı tahribata yönelik bir araştırma yapılmış mıdır? Ergene Nehri ne zaman tarımda kullanılmak üzere elverişli hale gelecektir? Sanayi müşterek atık su, toplama, arıtma ve uzaklaştırma sistemi ile belediyelerin 2013 yılına kadar bitirmekle yükümlü olduğu atık su arıtma tesislerinde son durum nedir?’’


Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 14:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493