Milletvekili Yüceer, Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı

Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak, iktidara çok sesli basın yerine kendi bakış açısını yansıtan tek sesli basın oluşturmak istediği eleştirisini getirdi.

Milletvekili Yüceer, Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı
banner301
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yazılı bir mesaj yayımladı.
“İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ DEMOKRASİNİN VAZGEÇİLMEZ UNSURLARINDANDIR’’
Demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından en önemlisinin düşünce ifade özgürlüğü olduğunu ifade eden Dr. Candan Yüceer ‘Basın özgürlüğü, doğruluk ve tarafsızlık ilkelerinden taviz vermeden, hiçbir baskı, tehdit ve sansüre maruz kalmadan gazetecilerin görevini doğru bir şekilde yerine getirmesidir.’ Diyerek “Teknolojik gelişmelerin doğal bir sonucu olarak, yazılı, görsel ve işitsel basının öneminin bir kat daha da arttığı günümüzde, basın, toplumsal olaylar karşısında kamuoyu oluşturmak, demokrasinin güçlenmesine ve gelişmesine katkı sağlamak gibi önemli bir misyon yüklenmiştir. Şeffaflık ilkesi çerçevesinde çağdaş ülkelerde, hükümetlerin, denetlenmesi, değerlendirilmesi, doğruları ve yanlışları ile sorgulanması, siz gazeteciler aracılığı ile olmaktadır.’’ İfadelerini kullandı.  
“İKTİDAR TEK SESLİ BASIN OLUŞTURMAK İSTİYOR’’
banner287
İktidarın çok sesli basın yerine sadece kendi bakış açısını yansıtan ‘tek sesli’ bir basın oluşturmak istediğini söyleyen Milletvekili Yüceer şöyle devam etti: “Türkiye cezaevlerindeki 77 gazeteci ile tutuklu gazeteciler listesinde dünyada birinci sıradadır. Gazeteciler ve ifade özgürlüğünü savunanlar, haksız gerekçelerle demir parmaklıklar ardına kapatılmış, halkın haber alma özgürlüğü elinden alınmıştır.  Meclis çalışmalarını canlı yayınlayan üç ülkeden biri olan Meclis Televizyonunun yayınları kısıtlanarak, adeta susturulmuştur.’’
“ÇALIŞMA ŞARTLARI İYİLEŞTİRİLMELİ’’
‘Toplumun doğru bilgilendirilmesi, aydınlatılması gibi kutsal bir görevi yerine getiren gerek yerel, gerek ulusal, yazılı ve görsel basındaki basın emekçilerinin, kamuoyuna haber ulaştırmak için kar, kış, yağmur, çamur demeden gece gündüz emek harcadığını söyleyen sözlerini şöyle tamamladı: “ Çalışma şartlarının iyileştirileceğine olan inancımla, kalemini onuruyla kullanan gazetecilerimizin ve basın emekçilerimizin, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor sağlık, mutluluk ve başarı diliyorum.’’

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 14:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493