banner507

Milletvekili Yüceer Çene’yi sordu

Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, Hayrabolu’nun Çene Köyü’ndeki sel felaketini Meclis gündemine taşıdı. Yüceer, geçmişte de köyün birçok kez sel baskınına maruz kaldığını belirterek, Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e ‘Sel taşkını kader mi, yoksa alınmayan önlemler mi? diye sordu.

Milletvekili Yüceer Çene’yi sordu
banner301
ÇerkezköyBakış - Geçtiğimiz günlerde Hayrabolu’nun Çene Köyü’nde etkili olan sağanak yağış nedeniyle 3 bin 500 hektar tarım arazisi sular altında kaldı.
 “ÇİFTÇİ MAĞDUR’’
CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, konuyla ilgili TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi. Yüceer, 2 gün süren yağışlar sonucu, çiftçinin mağdur olduğunu, tarım arazilerinin sular altında kalmasında tali yolun büyük etkisi olduğunu kaydetti.
“ÖNLEM ALMADILAR’’
Geçtiğimiz yıllarda da birkaç kez vatandaşın sel baskınıyla karşı karşıya kaldığını, evlerinin ve tarım arazilerinin su altında kaldığını hatırlatan Yüceer, bölge halkının uyarmasına rağmen yetkililerin bir türlü önlem almadığını söyledi. Yüceer, ‘Az yağışlı havalarda bile bölge halkı bu durumla karşı karşıya kalıyor. Köy etrafındaki araziler de su baskınından dolayı her sene zarar görüyor’’ ifadelerine yer verdi.
“FATURAYI ÇİFTÇİ ÖDÜYOR’’
banner287
CHP’li Yüceer, vatandaşların sel baskınlarına tepkisini bu bizim ‘kaderimiz’ diye gösterdiğini, yetkililerin de herhangi bir hasar tespit çalışmasına gerek duymadığını belirtti. Yüceer, alınmayan önlemlerin faturasını vatandaşın ödediğini söyledi.
BAKAN’A SORULAR
CHP’li Yüceer, Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e şu soruları yöneltti: “Çene Köyü’nde sel nedeniyle meydana gelen zararın tespiti yönünde bir çalışma yapılmış mıdır? Yapılmamışsa, nedeni nedir? Söz konusu sel baskınında kaç çiftçi zarar görmüştür?  Geçtiğimiz senelerde de Çene Köy aynı felaketle karşı karşıya kalmıştı. Tarım alanlarının su altında kalacağı ortadayken, neden önlem alınmamıştır?  Bu mağduriyette yaz aylarından bu yana yapımı süren ve bir türlü bitirilemeyen tali yolun etkisi olmuştur ancak; zararın faturası yalnız çiftçiye kesilmiştir. Çiftçilerin zararının karşılanması yönünde bir çalışmanız var mıdır/olacak mıdır? Çene Köylüler, alıştıkları sel taşkınlarının köylerinin ‘kaderi’ olduğunu söylemektedir. Sizce Çene Köyü’ndeki sel taşkını kader midir, yoksa alınmayan önlemler midir?’’


Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 11:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493