banner507

Milletvekili Yüceer Denetimli Serbestli Yasası’nı eleştirdi

Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Dr. Candan Yüceer, kadına şiddet olaylarını Meclis gündemine taşıdı. Şiddet uygulayan kocaların serbest bırakılmasını öngören Denetimli Serbestlik Yasası’nı eleştiren Yüceer, ‘Bu yasa bize siyasi iktidarın yüzünü bir kez daha gösterdi. AKP’nin kadına şiddeti önlemek için yaptığı her şey samimiyetten uzak’ dedi.

Milletvekili Yüceer Denetimli Serbestli Yasası’nı eleştirdi
banner301
ÇerkezköyBakış - CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, kadına şiddeti Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Şahin’e sordu. TBMM Başkanlığı’na Bakan Şahin’in yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi veren Yüceer, her gün 5 kadının erkek şiddetine kurban verildiği ülkemizde, kadına yönelik şiddetin istatistiklerinin korkutucu bir hal aldığını belirtti.
BAKANLIĞIN YENİLİKLERİ FAYDA SAĞLAMADI
Yüceer, geçtiğimiz yıl kadının koruma talebinin karşılanması, sığınma evine yerleşmesi gibi işlemlerin en kısa sürede sağlanması ve kadının ihtiyaçlarının tek merkezden koordine edilmesini sağlamak için Şiddet İzleme ve Önleme Merkezlerinin ( ŞÖNİM) hayata geçirildiğini hatırlattı. Ancak şiddeti önlemek adına bakanlığın sunduğu yeniliklerin hiçbir bir fayda sağlamadığını kaydeden Yüceer, ‘2013 yılında da kadına yönelik şiddet maalesef devam ediyor. En son, Uşak’ta devlet tarafından koruma kararı verilen bir kadın eşi tarafından öldürüldü. Adana'da ise iflas eden bir çiftçi eşini ve kızını öldürüp intihar etti. Kocaeli’nin Gebze ilçesinde de bir kadın ‘panik butonu’ olmasına rağmen öldürüldü’ dedi.
SAMİMİYETTEN UZAK
Şiddet uygulayan kocaların serbest bırakılmasını öngören Denetimli Serbestlik Yasası’nı eleştiren CHP’li Yüceer, 6411 sayılı yasa gösterdi ki siyasi iktidarın kadın cinayetlerini önlemek için yaptığı her şey samimiyetten uzak, popülist bir yaklaşım. Yasayla kadına karşı şiddet kapsamında suç işleyen ve çoğu eşini kasten yaralama, hakaret, tehdit gibi suçlardan birkaç yıl ceza alan kocalar tahliye ediliyor. Bu suçlar için ceza ertelemesi yolu da getirildiği gibi söz konusu kişilerin hiç hapse girmeden cezaları da ertelenebiliyor. Yani, kadına şiddet uygulayanlar bu yasayla ödüllendirildi. Artık kadına şiddet Devlet denetiminde uygulanacak. Herhangi bir kadının başına bir şey gelirse bunun sorumlusu kim olacak? Bu yasayı çıkaranların vicdanı rahat olacak mı? merak ediyorum’ diye konuştu.
BAKAN’A ŞAHİN’E SORULAR
banner287
CHP’li Yüceer, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Şahin’in yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti: ‘’Önergenin yanıtlandığı tarihe kadar hangi illerde, kaç ŞÖNİM açılmıştır? Önergenin yanıtlandığı tarihe kadar kaç kadın ŞÖNİM’e başvurmuştur? Kaç kadın ve çocuk ŞÖNİM çatısı altına alınmıştır? 6411 sayılı yeni Denetimli Serbestlik Yasası’nı nasıl değerlendiriyorsunuz? Yasanın kadına şiddeti önlemek için alınan tedbirlere zarar vereceğini düşünüyor musunuz? Bu yasa ile eşine şiddet uygulayan kaç kişi cezaevinden tahliye olacaktır? Kadınların güvenliğini sağlamak üzere aldığınız tedbirler var mıdır/ nelerdir? Önergenin yanıtlandığı tarihe kadar illeri ayrı ayrı belirtilmek üzere kaç kişiye panik butonu verilmiştir? Şu ana kadar kaç kişi panik butonunu kullanmıştır?  Kocaeli’de panik butonuna rağmen bir kadının öldürüldüğü gerçeğinden hareketle panik butonunun şiddeti önlemede etkili olduğunu düşünüyor musunuz? Son 10 yılda devlet koruması altında kaç kadın hayatını kaybetmiştir?  Başbakan’ın ‘Kadın erkek eşit değildir, farklıdır’, ‘1 Çocuk yapmak iflas, 2 çocuk yerinde saymak, patinaj yapmak, 3 çocuk eh işte!’ sözlerine bakış açınız nedir? Bu istatistikler ışığında kadına karşı şiddeti önleme konusunda başarılı olduğunuzu düşünüyor musunuz?’’

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 12:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493