banner507

Milletvekili Yüceer, taş ocağını sordu

Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, Muratlı’nın Balabanlı Köyü’nde köy halkının karşı çıkmasına rağmen kurulmak istenen taşocağını Meclis gündemine taşıdı. ÇED raporu hazırlanırken köylülerin itirazlarının dikkate alınmadığını kaydeden Yüceer, “Balabanlılar’ın sağlıklı bir çevrede tarımsal faaliyetlerini sürdürmek istemesi görmezden geliniyor” dedi.

Milletvekili Yüceer, taş ocağını sordu
banner301
ÇerkezköyBakış - Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, Muratlı’nın Balabanlı Köyü’nde kurulması planlanan taş ocağını Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a sordu.
“EN DOĞAL HAKLARI YOK SAYILIYOR’’
TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi veren Yüceer, köy halkının tarım arazilerinin ortasına taş ocağı tesisi istemediğini belirterek, ‘Balabanlılar sağlıklı bir çevrede tarımsal faaliyetlerini sürdürmek istiyorlar. Ancak bu en doğal hakları bile yok sayılıyor’ dedi.
“ARAŞTIRMA YAPILMADI’’
Geçtiğimiz günlerde ÇED tarafından bilgilendirme toplantısı düzenlenmesine köy halkının tepki gösterdiğini belirten Yüceer, ‘Taş ocağının yapılmaması için köy halkı yasal yollara da başvurdu. Ancak, engel olamadılar. Taş ocağının açılacağı noktada hiçbir araştırma yapılmadı, çevreye ve bölgedeki dokuya vereceği zarar dikkate alınmadı. Rant uğruna doğayı katledecek bu projelerin karşısındayız’ ifadelerini kullandı.
BALABANLILAR ENDİŞELİ
banner287
CHP’li Yüceer, Balabanlılar’ın, taş ocağının bitki örtüsüne zarar vereceği, dinamit kullanımı sonucu su yataklarının değişeceği, su toplama havzalarının zarar göreceği, gürültü ve hava kirliliği oluşturacağı, insan ve çevre sağlığını olumsuz etkileyeceği, doğayı katledeceği yönündeki endişelerini de dile getirdi. Tüm üreticilerin ortak sorunu olan başta mazot olmak üzere diğer girdi maliyetlerinin yüksekliğiyle çiftçinin baş edemediğini vurgulayan Yüceer, çiftçinin üretim gücünü düşürecek böyle bir tesisin, üreticiyi daha da sıkıntıya düşüreceğini bildirdi.
BAKAN’A SORULAR
Candan Yüceer, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti: “ Taş ocağının açılacağı noktada herhangi bir fizibilite çalışması yapılmış mıdır? Tarıma ve hayvancılığa, insan sağlığına vereceği zarar araştırılmış mıdır? Taş ocaklarının doğaya verdiği zarar ortadayken, herhangi bir olumsuzluk durumunda acil eylem planınız var mıdır? Taş ocağı bölgeye hangi amaçla açılmak istenmektedir?  Söz konusu tesis insan sağlığının yanı sıra çevredeki yeşil dokuyu da tahrip edecektir. ÇED raporunun hazırlanmasında Balaban köylülerin itirazları dikkate alınmış mıdır? Tekirdağ’da, taşocağı açılması için Bakanlığınız tarafından önergenin yanıtlandığı tarihe kadar kaç adet ruhsat verilmiştir? Kurulmak istenen tesis tarım arazilerinin ortasındadır. Üretmeye çalışan çiftçi, yüksek girdi fiyatları ile maddi olarak tam bir açmazdadır. Çiftçinin üretim gücünü düşürecek böyle bir taş ocağının kurulmasını siz nasıl değerlendiriyorsunuz?’’


Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 11:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493