‘Öğretmen hak ettiği yerde değil’

Cumhuriyet Halk Partisi Eğitim Sekreteri ve Öğretmen Necdet Ertürk Dünya Öğretmenler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, öncelikle tüm meslektaşlarının bu önemli gününü kutlayarak, “ Türkiye’deki öğretmenler pek çok ülke ile kıyaslandığında toplumsal, ekonomik ve sosyal statü yönünden geride kalmaktadır.’’ Dedi.

‘Öğretmen hak ettiği yerde değil’
banner301
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - CHP Çerkezköy İlçe Sekreteri Necdet Ertürk, Dünya Öğretmenler Günü nedeni ile açıklama yaparak, öğretmenlerin Türkiye’deki statüleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.
“DİKKATİN ÖĞRETMENLERRE ÇEKİLMESİ HEDEFLENMİŞTİ’’
Sözlerine tüm dünya öğretmenlerinin günlerini kutlayarak başlayan eğitimci Ertürk, Dünya Öğretmenler Günü’nün tarihi gelişimi hakkında bilgi vererek, “5 Ekim UNESCO tarafından 1994’te Dünya Öğretmenler Günü olarak ilan edilirken dünya çocukları için daha iyi bir gelecek hazırlanmasında öğretmenlerin rolünün dünya halklarınca daha iyi anlaşılması ve dikkatin öğretmen ve eğitimin sorunlarına çekilmesi hedeflenmişti.’’ İfadesini kullandı.
“TÜRKİYE GERİDE KALIYOR’’
Avusturya, Kanada,  Almanya, Fransa gibi ülkelerin de aralarında bulunduğu OECD birliğinde Türkiye’nin öğretmenlere verilen değerler açısında pek çok ülkenin gerisinde  kaldığı değerlendirmesinde bulunan Ertürk, “Türkiye'deki öğretmenler, OECD ülkeleri ile kıyaslandığında, toplumsal statüleri, ekonomik, sosyal ve özlük hakları açısından oldukça geri durumdadır. OECD'nin 'Bir Bakışta Eğitim Raporu verilerine göre, Türkiye'deki öğretmenler, diğer ülkelerdeki öğretmenlere göre çok daha fazla çalışmaktadır. Ülkemizde öğretmenin yıllık zorunlu çalışma süresi 150 saat daha fazla olmasına karşılık, diğer ülkelerdeki meslektaşlarına göre daha düşük ücret almaktadırlar.’’ Diye konuştu.
“MUTSUZ ÜCRETLİ ÖĞRETMEN KADROSU OLUŞTURULUYOR’’
banner287
Ertürk ücretli öğretmenlerin gün geçtikçe artmasının akabinde, mutsuz öğretmen kadrosunda da artışlar yaşandığını kaydederek, “Öğretmen açığının ücretli öğretmen uygulamasıyla kapatılmaya çalışılması, eğitimin niteliğini olumsuz yönde etkilemekle birlikte, 700 lira ücret verilerek ucuz işgücüyle çalıştırılan, mutsuz bir ücretli öğretmen ordusu yaratılmaktadır.’’ Yorumunda bulundu.
“CHP OLARAK ÖĞRETMENLERE DEĞER VERİYORUZ’’
“CHP olarak öğretmenlere değer veriyoruz.’’ Diyerek konuşmasını sürdüren Ertürk, “ Her yıl olduğu gibi,800 binin üzerindeki eğitim emekçisinin çözüme kavuşturulmayan sorunlar nedeniyle umutsuz bir şekilde 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü'nü kutladığını biliyoruz. CHP olarak öğretmenlerin sorunlarının dile getirildiği her günü önemsediklerini 5 Ekim, 24 Kasım gibi ayrımlar yapılmaması gerektiğine inanıyoruz.’’ Şeklinde konuştu.
“BİRLİK VE MÜCADELE GÜNÜDÜR’’
Ertürk CHP Dünya Öğretmenler Günü’nü tüm eğitim ve bilim emekçileri için birlik, dayanışma ve mücadele günü olarak gördüğünü aktararak, “Herkese eşit, nitelikli ve parasız eğitimin vazgeçilmez bir insan hakkı olduğunu, her yıl 5 Ekim’lerde daha bir yüksek sesle dile getiren tüm öğretmenlerimizin Dünya Öğretmenler Günü’nü kutlar başarılar dileriz.’’ dedi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 14:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493