Terörden en çok biz kadınların canı yanıyor

1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla bir açıklama yapan CHP Kadın Kolları Başkanı Şayka Çalışkan, bu yüzyılda dünya barışına zarar veren bütün aktörlerini kınadıklarını belirterek ‘’Şiddet ve terörden en çok biz annelerin canı yanıyor. Artık, birilerinin çıkarları uğruna evlatlarımızı kaybetmek istemiyoruz’’ dedi.

Terörden en çok biz kadınların canı yanıyor
banner301
• ESMA KURTULUŞ
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - CHP Kadın Kolları Başkanı Şayka Çalışkan 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı. Çalışkan, Dünya Barış günü olarak kabul edilen 1 Eylül’ün tarihi geçmişine değinerek, “1 Eylül 1939 Nazilerin Polonya’yı ile başlayan 2’inci büyük emperyalist savaş, mayıs 1945’te son bulmuştur. Ancak, bu 7 yılın ardından 52 milyon insan ölmüş, binlerce kişi sakatlanmıştır. İşte tarihin en acımasız, en kanlı savaşından da 1 Eylül Dünya Barış Günü doğmuştur.’’ İfadelerini kullandı.
“YURTTA BARIŞ, DÜNYADA BARIŞ’’
Çalışkan Mustafa Kemal Atatürk’ün de barış yönünden örnek alınması gereken bir lider olduğunu aktararak, “Atamız ‘yurtta barış, dünyada barış’ diyerek barışın gerek ülke çapında gerekse dünyada olan önemliliğine vurgu yapmıştır. “ dedi.
’’ EN ÇOK ANNELERİN, BİZLERİN CANI YANIYOR’’
banner287
“Şiddet ve terörden en çok biz anne olan kadınların canı yanıyor.” diyen Kadın Kolları Başkanı, şöyle devam etti: “Biz anneler çıkarlar uğruna evlatlarımızı kaybetmek istemiyoruz. Savaşa ve teröre ayrılan bütçenin eğitim ve farklı coğrafyada yaşayan, açlıkla baş edemeyen insanlara harcanmasını istiyoruz. Kadın Kolları olarak barışçı politikalar yerine, kin şiddet dolu yolları kullanmak isteyen kişi ve kurumları da kınıyoruz. Teröre karşı işbirliği yapılmasını istiyoruz.’’
“MAŞA OLMAK İSTEMİYORUZ’’
Atatürkçü kadınlar olarak savaşlarda maşa olan ülke olmak istemediklerini öne süren Çalışkan, “Tüm aydınlardan haklı mücadelelerimizde yanımızda olmalarını bekliyoruz. Aynı gökyüzünü paylaştığımız sürece, hepimizin kardeş olduğunu kabul ediyoruz. Savaştan arınmış bir dünyada mutluluğa, hoşgörüye ve evrensel barışa hep beraber kucak açmak istiyoruz.’’


Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2014, 12:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493