‘Uğur’lar ölmeyecek’

Gazeteci- Yazar Uğur Mumcu’nun katledilişinin 20. Yıl dönümü sebebiyle Cumhuriyet Halk Partisi’nce (CHP) önceki akşam bir anma programı düzenledi. İlçe Teşkilatı adına konuşan İlçe Eğitim Sekreteri Nejdet Ertürk, Uğur Mumcu cinayetinin bir an önce aydınlanması gerektiğini ifade ederek “Uğur Mumcu, kalemini gördüğü gerçekleri yazmak için kullanmış barış, adalet, demokrasi, emek, özgürlük için mücadele vermiş hayatı pahasına doğruları dile getirmiştir. Unutulmamalıdır ki bir aydının düşünceleri hala savunulabiliyorsa o aydın ölmemiştir. Yaşıyordu, yaşayacaktır.’’ şeklinde konuştu.

‘Uğur’lar ölmeyecek’
banner301
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - CHP Çerkezköy İlçe Teşkilatı önceki akşam saat 19.00’da parti teşkilatında düzenledikleri programla Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu’yu andılar.
GENİŞ KATILIM OLDU
Diyarbakır’daki görevini yürüttüğü sırada şehit edilen Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan ve 2007’de yılında yaşama veda eden Gazeteci İsmail Cem’in de anıldığı programa CHP İlçe Başkanı Metin Dönmez, İl Genel Meclis Üyesi M. Zeki Gürcün, Çerkezköy İlçe Kadın Kolları Başkanı Şayka Çalışkan, Kapaklı Belediye Meclis Üyesi Nedim Yılancı, CHP İlçe Eski Başkanı Vahap Akay ve çok sayıda partili katıldı.
“CUMHURİYET DÜŞMANLARINCA KATLEDİLDİ’’
Saygı Duruşu ve akabinde İstiklal Marşı ile başlayan programda ilk olarak söz alan CHP İlçe Eğitim Sekreteri Nejdet Ertürk, 24 Ocak 1993 günü Uğur Mumcu’nun şehit edildiğini söyleyerek “Uğur Mumcu insanlık, cumhuriyet, aydınlık, çağdaşlaşma düşmanı kişilerce şehit edildi. Mumcu karanlık güçleri açığa çıkarmak için ölümü göze alan bir gazeteciydi. Kalemini satanlara inat, eğilip bükülmeden yazan bir gazeteci olarak basın tarihimize adını altın harflerle yazdırdı.’’ Dedi.
“TEK SİLAHI KESKİN KALEMİYDİ’’
“Mumcu’nun tek silahı keskin kalemiydi.’’ Diyerek konuşmasını sürdüren Ertürk, “Uğur Mumcu, kalemini gördüğü gerçekleri yazmak için kullanmış, barış, adalet, demokrasi, emek, özgürlük için mücadele vermiş hayatı pahasına doğruları dile getirmiş, Cumhuriyet ve Atatürk Devrimleri’nin yara almaması için uğraşmış bir aydındır. Ama unutulmamalıdır ki bir aydının düşünceleri hala savunulabiliyorsa o aydın ölmemiştir. Yaşıyordu, yaşayacaktır.  Ayrıca, Mumcu faili meçhul cinayetlerin en masum kurbanı olarak da vicdanlarda yaşayacaktır. Bedenen aramızda olmasa da Mumcu’nun fikirleri daima yaşayacaktır. İnsanların haksızlıklara karşı direncini örgütleyen aydınları öldürmek emperyalistlerin en eski taktiklerindendir. Türkiye Cumhuriyeti ve kazanımlarının tehdit altında günümüzde Uğur Mumcu’yu daha çok özlüyor, karanlıklar karşısında suskun kalmayacağımızı gösteriyoruz. Korkaklar her gün, cesurlar bir gün ölür. Mumcu’nun öldürüldüğü 24 Ocak ile Prof. Dr. Muammer Aksoy’un ölüm yıl dönümü olan 31 Ocak tarihleri arası Adalet ve Demokrasi Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu vesileyle Mumcu’yu, Bahriye Üçok’u, Turan Dursun’u, Ahmet Taner Kışlalı’yı, Çetin Emeç’i ve diğer aydınları bir kez daha saygıyla anıyoruz. Bu değerlerin tetikçilerinin bulunamaması ayıbıyla yüzleşilmesini ve karanlık güçlerin açığa çıkmasını sağlayacak olan iradenin gösterilmesini bekliyoruz.’’ Şeklinde konuştu.banner287
“KARANLIKLAR DAHA DERİNLEŞTİ’’
Ertürk’ün konuşmasının ardından İlçe Gençlik Kolları adına konuşma yapmak üzere kürsüye gelen Aylin Ülger, Uğur Mumcu’nun asıl hedefinin karanlıkların aydınlığa kavuşturulması olarak özetlerken, “ Mumcu, mücadele döneminde, çetelere, vurgunculara, şeriatçılara, yeni dünya düzencilerine, haksızlık ve kötülüğe karşı kalemiyle, yüreğiyle yılmadan savaştı. Mumcu’nun, söylediklerinin ve yazdıklarının bugün birer birer ortaya çıktığı görülmektedir. Öldürülüşünden bugüne geçen sürede, maalesef karanlıklar daha da derinleşti. Hür düşünce yerini korkuya veya duyarsızlığa bıraktı. Ancak ne olursa olsun yine de bir umut ışığı bizi bugün bir araya getirdi. “ diye konuştu.YAZILARIYLA ANILDI
Ülger’in ardından ise kürsüye gelen CHP Çerkezköy ilçe Yönetim Kurulu Üyesi Cihan Pektaş, Mumcu’nun ‘Unutturulan Atatürk’ yazısı hakkında bilgilendirmede bulunarak “Bu eserinde Uğur Mumcu, Atatürkçülüğü ‘Atatürkçülük, kısaca ulusal bağımsızlık ve ulusal onur demektir. Atatürkçülük, özetle antiemperyalist bir kurtuluş savaşını başlatan ve sürdüren bir eylem ve öğretidir.’ Şeklinde tanımlamıştır. Mumcu’nun dediği gibi bizler de bizim için tek yanlılığın Cumhuriyet yanlılığı, düşünsel ve sosyal devrim yanlılığı olduğunu belirtiyor, bununla da gurur duyuyoruz. Mumcu bir yazısında da  ‘Çağımız kurtuluş savaşları çağıdır. Türk Kurtuluş Savaşı, bütün ‘mazlum milletler’ için örnek olmuştur. Bu savaşım, antiemperyalist niteliği ile Kurtuluş Savaşı’mızın, devrimci ve ilerici özü, uluslararası kapitalizmin ve çağdışı gericiliğin elinde bozuk para gibi harcanıyor.’ Diyerek pek çok açıdan aydın biri olduğunu kanıtlamıştır. ’’ İfadelerini kullandı.
SLAYT GÖSTERİSİ YAPILDI
Konuşmaların tamamlanması ile birlikte İlçe Gençlik Kolları’ndan Tolga Özcan ve Olcay Özdemirhan’ın hazırladığı ‘Uğur Mumcu anısına’ isimli slayt gösterisi izlendi. Sunumun tamamlanması ile birlikte program sona erdi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 13:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493