Yasa tasarısına CHP’den tepki

Türk Ceza Kanununda, Cinsel istismar suçunda mağdur ile failin evlenmesi halinde fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması veya cezanın ertelenmesine imkan veren düzenlemeye bir tepki de Cumhuriyet Halk Partisi Çerkezköy İlçe Başkanı Engin Camcı’dan geldi.

Yasa tasarısına CHP’den tepki
banner301
Çerkezköy Bakış - Türk Ceza Kanununda, Cinsel istismar suçunda mağdur ile failin evlenmesi halinde fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması veya cezanın ertelenmesine imkan veren düzenlemeye tepki gösteren Cumhuriyet Halk Partisi Çerkezköy İlçe Başkanı Engin Camcı, bu yasa geri çekilene kadar bu yasaya karşı çıkacaklarını dile getirerek “Meclisten geçmesine izin vermeyeceğiz. Ne kadınlara ne de çocuklara asla zarar verdirtmeyeceğiz” dedi.

YASA TASARISINA TEPKİ GÖSTERDİ

AK Parti’nin pek çok önemli yasa değişikliğini, hukuken çok sorunlu olan torba yasa usulü ile bir arada sunarak ve muhatapları ile tartışmayarak; toplumu, kadınlara ve çocuklara karşı cinsel saldırı suçlarının soruşturulması, kovuşturulması ve cezalandırılması konusunda var olan durumdan çok daha sorunlu bir aşamaya taşımak istediğini savunan Engin Camcı “Mevcut Ceza Kanunu’nda zaten 15 yaş ve daha büyük çocuklarda cebir, tehdit, hile olmaksızın cinsel birliktelikler şikayete bağlı olarak cezalandırılmaktadır. Yasanın hedef kitlesi 15 yaş altındaki çocuklardır ve akranlar arası olup olmadığı dikkate sonuçlanacak olması ve yasanın yürürlük süresinin belirlenmemiş olması da tasarının sakıncalarındandır” dedi.

“KENDİ İRADESİ NASIL TESPİT EDİLECEK?”

banner287
Tasarının en önemli çıkmazların birinin de, cebir, tehdit ve iradeyi etkileyen hususların tespitinin son derece zor olması olduğunu dile getiren Camcı “Kaldı ki cebir ve tehdit olmasa bile küçük yaşta bir kız çocuğunun ‘kendi iradesi’ nasıl tespit edilecektir? Bu konunun da ayrıca değerlendirilmesi gerekir” dedi.

“KADINLAR GELECEKLERİNİN TEK SAHİBİDİR”

Camcı açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bu sebeplerden, bir kız çocuğunun yetişkin bir erkeğe peşkeş çekilmesi, hiçbir değerde, kültürde, dinde savunulamaz. Hiç kimse tecavüzcüsüyle evlenmeye zorlanamaz. Kadınlar bedenlerinin ve geleceklerinin tek sahibidir. Tek bir kız çocuğunu sizin iktidarınıza kurban etmeyeceğiz. Koruduğunuz bu yasalarda, teşvik ettiğiniz bu tecavüzcülerle birlikte ülkenin tüm kadınlarına hesap vereceksiniz”

“BU OLAYA HEP BİRLİKTE DUR DİYECEĞİZ”

Bu yasa geri çekilene kadar bu yasaya karşı çıkacaklarını dile getiren Camcı “Meclisten geçmesine izin vermeyeceğiz. Ne kadınlara ne de çocuklara asla zarar verdirtmeyeceğiz. Oldu bittiyle geçirmeye çalıştığınız önerinizi de, bizi sokmak istediğiniz kalıpları da yırtıp atacağız. Çocuk istismarcılarını ve tecavüzcüleri aklayamayacaksınız. Bu ahlak dışı olaya hep birlikte dur diyeceğiz” dedi.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459