Yüceer: Bu işin peşini bırakmayacağız

Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Hayrabolu’nun Emiryakup Köyü’nde yaşanan ‘düve’ konusunu yeniden Meclis gündemine taşıdı. Yurtdışından getirilen hasta hayvanların vatandaşa teslim edildiğini söyleyen Yüceer, ‘Daha önce yazılı soru önergesi verdim, Genel Kurul’da sözlü olarak gündeme getirdim ancak Bakan’dan tatmin edici hiçbir cevap alamadım. Vatandaş mağdur. Bu işin peşini bırakmayacağız’ dedi.

Yüceer: Bu işin peşini bırakmayacağız
banner301
ÇerkezköyBakış - Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, Hayrabolu’nun Emiryakup Köyü’nde yaşanan düve konusunu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e sordu.
“BANKADAN KREDİ ÇEKTİLER’’
Geçtiğimiz günlerde Emiryakup Köyü’nü ziyaret eden Yüceer, bir türlü giderilemeyen mağduriyeti ve köylülerin şikayetlerini bir kez daha gündeme getirdi. TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi veren Yüceer, 2 yıl önce Emiryakup Köyü’nde 4 vatandaşın Hayrabolu Süt Üreticileri Birliği’nin ABD’den getirdiği gebe düvelerden almak için bankadan 150 bin TL kredi çektiğini söyledi.
ABD DEDİLER AMA
Yüceer, toplantıya çağrılan köylülere; hayvanların ABD’den değil, Litvanya, Estonya ve Letonya’dan getirileceği yönünde bilgi verildiğini kaydetti. Yüceer, yetkililerin hayvanların ağırlıkları ve verecekleri süt miktarının çok fazla olacağı, aksi takdirde hayvanların geri alınarak değiştirileceği vaadinde bulunulduğunu kaydetti.
“KARANTİNA SÜRESİ BEKLENMEDİ
banner287
CHP’li Yüceer, ‘Gelen düveler 21 gün karantinada bekletilmesi gerekirken, hastalanıp ölmeye başlamaları üzerine “karantina süresi” beklenmeden köylülere teslim edildi. Ancak; teslim edilen hayvanlar ne ağırlık ne de cins olarak vaat edilen düvelerle uzaktan yakından ilgisi yoktu. Üstelik bazı hayvanlar hasta bazılarının da gözleri görmüyordu’ dedi. Vatandaşın ahırında hayvanların bir bir hastalıktan öldüğünü kaydeden Yüceer, bir takım tehditlerle karşılaşan köylülerin haklarını aramaktan bile korkar hale geldiğini kaydetti.
DÜVELER ELLERİNDE KALDI
Yüceer, ‘Köylüler bankaya borçlandıkları, hayvanları eksik aldıkları ve aldıkları hayvanlar telef olduğu için büyük bir mağduriyet yaşıyor. Son olarak hasta olan hayvanlardan 73’ü veterinerler tarafından götürüldüğünü ancak geri getirilmediğini bana ilettiler.  Emiryakuplular tanesini 7 bin 500 Lira’dan aldıkları hayvanları, 2 bin 500 Lira’dan dahi satamıyor. Daha önce yazılı soru önergesi verdim, Genel Kurul’da gündeme getirdim ancak tatmin edici hiçbir cevap alamadım. Kredi çeken vatandaş mağdur ve bu mağduriyetin bir an önce giderilmesi gerekiyor. Bu işin peşini bırakmayacağız’’ diye konuştu.
BAKAN’A SORULAR
CHP’li Yüceer, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e şu soruları yöneltti: “Son yıllarda Türkiye’ye giriş yaptırılan kaç ithal hayvanda hastalığa rastlanmış, kaçı Türkiye’ye getirildikten sonra telef olmuştur? Yukarıda özetlenen besicilerimizin mağduriyeti nasıl giderilecektir? Bu durumda olan kaç besicimiz bulunmaktadır?  Önergenin yanıtlandığı tarihe kadar hayvancılık destek kredisi kullanan kaç besici bulunmakta, kaçının ne kadar borcu bulunmaktadır? Türkiye’de Süt Birlikleri aracılığıyla hayvan almak için başvuran ve aldıkları hayvanlar hastalıklı çıkan kaç köylü vardır? Süt Birlikleri hangi firmalar aracılığıyla yurtdışından hayvan getirtmektedir? Hayvanların ABD’den getirileceği taahhüt edilmesine karşın neden  Litvanya, Estonya ve Letonya’dan getirilen hayvanlar teslim edilmiştir? Bu ayıplı mal satmak değil midir? Hayvanların ağırlıkları ve verecekleri süt miktarının çok fazla olacağı, aksi halde geri değiştirileceği belirtilmesine karşın neden hayvanlar geri değiştirilmemiştir? Konuyla ilgili Hayrabolu Süt Üreticileri Birliği’ne yönelik herhangi bir inceleme ya da soruşturma başlatılmış mıdır? İthal edilen hayvanlar arasında en çok hastalık hangi ülkelerden getirilenlerde görülmektedir?’’

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2014, 17:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
Gençlik
Gençlik - 6 yıl Önce

meclisin en çok soru soran ama icraat yapmayan vekili bu bayan. hergün bir haberi çıkıyor. bakana sordu, vekillere sordu, çaycıya sordu, temizlikçiye sordu vs.

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306