Yüceer elektrik kesintilerini Bakan’a sordu

Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Dr. Candan Yüceer, elektrik kesintilerini Meclis’e taşıdı. Yüceer, özelleştirmenin üzerinden bir yıl bile geçmeden sürekli elektrik kesintileri ve bakımsızlık nedeniyle patlayan trafolarla anılan TREDAŞ’ın keyfi uygulamalarına ne zaman son verileceğini Bakan Yıldız’a sordu.

Yüceer elektrik kesintilerini Bakan’a sordu
banner301
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, özelleştirmenin üzerinden daha bir yıl bile geçmeden sürekli elektrik kesintileri ve bakımsızlık nedeniyle patlayan trafolarla anılan TREDAŞ’ın uygulamalarını  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner  Yıldız’a sordu.
YÜCEER KONUYU MECLİSE TAŞIDI
Başta Tekirdağ olmak üzere, Çanakkale, Edirne, Kırıkkale illerini kapsayan ve 830 bin abone üzerinden yaklaşık 1,5 milyon vatandaşa elektrik dağıtan TREDAŞ geçen yıl, Çeçen Yatırım Holding tarafından 575 milyon dolara devir alındı. Özelleştirmenin üzerinden 1 yıl dahi geçmeden, vatandaştan TREDAŞ’a yönelik şikayetler çığ gibi büyüdü. Özelde Tekirdağlı genelde ise tüm Trakya’yı ilgilendiren konuyu Meclis gündemine taşıyan Milletvekili Candan Yüceer, özelleştirmenin ardından yaşanan sorunlara dikkat çekti.
‘’VATANDAŞI BEZDİRDİ’’
TREDAŞ’ın özelleşmesiyle birlikte kendisine sürekli şikayetler geldiğini aktaran Yüceer, şikayetlere konu olan uygulamalara kendisinin de tanık olduğunu belirtti. Yüceer, “Gün içinde sık sık kesilen elektrikler vatandaşı artık canından bezdirdi.  Vatandaşların kullandığı elektrikli ve elektronik aletler, bozuluyor. Sık sık elektrik kesilmesi nedeniyle küçük esnaf ve sanayici iş yapamıyor” dedi.
KEYFİ UYGULAMA
TREDAŞ’ın uygulamalarının artık “keyfi” bir hal aldığını ve bu olumsuz uygulamaların sonuçlarını vatandaşlara yüklediğini belirten Yüceer, “Elektrik arızayı arayan vatandaşlar, ‘Biz bir sorun bulamadık. Gidin elektrikçi çağırın. O da yapamazsa geliriz’ ifadeleri ile karşı karşıya bırakıldığı söyleniyor. Örneğin, geçtiğimiz günlerde Çorlu’da bir caminin ısıtma aboneliğe bağlı elektriği önceki borcu gerekçe göstererek kesildi. Kış aylarında elektrikli sobalar ile ısınmak durumunda kalanlar ne yapacak?” diye sordu.
banner287
TREDAŞ’IN GÖREVİNİ BELEDİYE YAPIYOR
Saray’da elektriklerin sık sık kesilmesinden ve Malkara’da yaşanan trafo patlamalarının vatandaşı bıktırdığını belirten Yüceer, TREDAŞ’ın yapması gereken uygulamaları belediyelerin üstlendiğini vurguladı.  Elektrik kablolarının yer altına alınması konusunu buna örnek olarak veren Yüceer, ‘Şarköy’ün en işlek, sahil caddesi olan İnönü Caddesi ve birkaç sokakta aydınlatma olmadığı için, bu görevi belediye yerine getirdi, Şarköy İşletme Şefliği’ne 500 adet sokak lambası verildi. TREDAŞ’ın asli görevini duyarlı belediyemiz yerine getiriyor. Vatandaşın sorununu çözmek için TREDAŞ’lı yetkilileri göreve ve sorumluluğa davet ediyorum’ diye konuştu.
BAKAN’A SORULAR
Vatandaşların artık bu konuda çileden çıktığını da belirten CHP’li Yüceer, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a şu soruları yöneltti: ‘’TREDAŞ’ın yaptığı uygulamalardan bakanlığınızın haberi var mıdır? Tarafımıza ulaşan şikayetlerin benzeri bakanlığınıza ulaşmış mıdır? Ulaşmış ise tutumunuz ne olmuştur? TREDAŞ’ın uygulamaları sonucu cihazları bozulan vatandaşlarımızın, üretim yapamaz hale gelen esnaf, çiftçi ve sanayicilerimizin maddi/manevi kayıplarının sorumlusu kim olacaktır? Eşyası bozulan, ürünü tarlada kalan veya üretim yapamayan sanayicilerin mağduriyeti nasıl giderilecektir? TREDAŞ’ın uygulamaları nedeniyle yükü kaldırmayan trafoların patladığı bilinen bir gerçektir. Bu çerçevede, son bir yıl içinde Trakya genelinde patlayan trafo sayısı kaçtır?  Maliyet artışı faturalara doğal olarak mağdur vatandaşa yüklenmiş midir? Özelleştirme öncesindeki son dönem ile önergenin yanıtlandığı tarihteki 1 kw/saat ücreti nedir? Yer altına alınan hatların çalışmaları sebebiyle yaşanan aksaklıkların sorumlusu kimdir? Bu aksaklıkların kısa sürede giderilememesinin sebebi TREDAŞ’ın yeterli ekip ve personel bulundurmaması mıdır? TREDAŞ’ın bu amaçla görevlendirdiği kaç personeli bulunmaktadır?’’


Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 13:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
sade vatandaş
sade vatandaş - 6 yıl Önce

vay ağzınıza sağlık candan hanım şu hani bakış gazetesinin yazdığı (kapat aç 19 tl vatandaştan hortumlanan para vardıya? keşke onuda bakan beye iletiverseydiniz çok daha iyi olurdu acaba özelleştirmelerle soyulan varandaşlarını biliyorlarmı veya bu firmaları takip ediyorlarmı aaamaaan biz özelleştirdik vatandaş kimin umurunda canım ..... vs vs

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493