Yüceer muhtarları dinledi

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclis Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, mahalle muhtarlarıyla bir araya geldi.

Yüceer muhtarları dinledi
banner301
Çerkezköy Bakış - Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclis Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Kapaklı’da mahalle muhtarlarıyla bir araya gelerek muhtarların sorunlarını dinledi. Yüceer, Büyükşehir Yasası’nın alt yapısı hazırlanmadan uygulandığını söyleyerek “Bundan dolayı vatandaşlar bir anda kendini sorunların içerisinde buldu. Şimdi de sorunların azaltılması açısından Büyükşehir Kanunu’nda köklü değişikliğe gidiliyor. Çalışmalar tamamlandığında Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gelecek” dedi.

MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ

Kapaklı Aksu Cafe Restaurant’ta düzenlenen programa CHP Kapaklı İlçe Başkanı Kenan Seçkin, Belediye Meclis Üyeleri Muzaffer Yıldıran, Nalan Çolak ile mahalle muhtarları katıldı. Yüceer, kahvaltıya katılan mahalle muhtarlarına teşekkür ederek “Zaman zaman sizlerle bir araya geliyoruz.Bu şekilde de sizlerin sorunlarını dinliyoruz. Bugün de aynı şekilde sizlerin sorunlarını dinleyeceğiz.” dedi.

“BİRÇOK SORUNLA KARŞI KARŞIYA KALDIK”

Büyükşehir Yasası’yla Büyükşehir statüsü kazanan Tekirdağ’ın bir çok sorunla karşı karşıya kaldığını söyleyen Yüceer “Biz yasanın yürürlüğe girmeden alt yapısının hazırlanmasını istedik. Bundan dolayı bize Tekirdağ’ın büyükşehir olmasına karşı çıktığımızı söylediler. Bizler, Tekirdağ’ın daha iyi hizmet almasına, vatandaşın huzur ve refah içerisinde olmasına neden karşı çıkalım ki? Tekirdağ, Büyükşehir’e hazır değildi. Tekirdağ’ın yapısını göz önünde bulundurmadan, Büyükşehir’e uyumlaştırmadan Tekirdağ büyükşehir oldu. Bundan dolayı da Tekirdağ bir anda kendini sorunların içerisinde buldu” diye konuştu.

“BÜYÜKŞEHİR YASASINDA KÖKLÜ DEĞİŞİKLİKLER OLACAK”

Milletvekili Yüceer, sorunların zamanla çözüme kavuştuğunu belirterek şöyle devam etti: “İlk dönemlerde vatandaşımızdan, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik yoğun şikayet alıyorduk. Ancak bu şikayetler zamanla azalmaya başladı. Artık hizmetler için kurdele kesmeye başladık.” Büyükşehir Yasası’nda köklü değişiklikler için çalışma başlatıldığını açıklayan Yüceer “Bu değişiklikler için çalışma sürüyor. Çalışma tamamlandığında Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gelecek. Burada da kanuna son şekli verilecek” diye konuştu.

DİLSİZ: VATANDAŞ-MUHTAR BAĞI KOPTU

banner287
Milletvekili Yüceer’in konuşmasının ardından muhtarlar söz aldı. Mahalle muhtarları mahallelerindeki sorunları tek tek anlatırken milletvekili Yüceer de sorunları tek tek not aldı. Kapaklı Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Seçkin Dilsiz, 5490 Sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle vatandaş ile muhtarın arasındaki bağın koparıldığını söyleyerek “Vatandaş artık mahalle muhtarına gitmeden, İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne giderek yerleşim bildirimini yapabiliyor. Bundan dolayı  ne biz mahallemizdeki vatandaşı tanıyoruz, ne de vatandaş bizi tanıyor.” dedi.  

“MUHTARLIK AYAKLAR ALTINA ALINDI”

Muhtarların bir anlamda PTT’nin taşeron kadrosundaki işçi gibi faaliyet gösterdiğini anlatan Dilsiz “Tebligat muhtarlardan alınmalı. PTT görevlisi tebligatları bize getiriyor. Bundan dolayı bir çok yasal sorunla karşılaşan arkadaşlarımız var. Muhtarlık ayaklar altına alındı. İtibarımızın yeniden sağlanmasını istiyoruz” diye konuştu.

ÖZHAN: SU BİRİMİ FAALİYETE GİRMELİ

Kazım Karabekir Mahalle Muhtarı Çetin Özhan, Karaağaç ve mahallelerine yapılan hizmetler için teşekkür ederek, “Hizmetlere teşekkür ediyoruz. Karaağaç’a güzel çalışmalar yapılıyor. Ancak, bazı sorunlarımız halen sürüyor” dedi. Belde statüsünden mahalle statüsüne dönüştürlen Karaağaç’ta sağlık biriminin kaldırıldığını şimdi ise su biriminin gayri faal hale getirildiğini kaydeden Özhan “Su birimindeki görevlilerin izne çıkarıldığını söylüyorlar. Karaağaç, işçi ağırlıklı bir yer. Vatandaşımız fabrikadan gelip su yüklemek için Kapaklı’ya gitmek zorunda kalıyor. Ancak servis saatlerinden dolayı zorluk yaşıyor. Birçok kez susuz bir gün geçiriyorlar. Bu sorunun bir an önce çözüme kavuşturulması gerekiyor” dedi.

“SORUNLARIMIZI ANLATIYORUZ”

Sorunu Belediye’ye anlattıklarında kendilerine ‘size asfalt yaptık ya’ yanıtı verdiklerini söyleyen Özhan “Asfalt başka, su hizmeti başkadır. Bizler sadece vatandaşımızın, mahallemizin sorunlarını yetkili birimlere aktarıyoruz” diye konuştu.

ÇORLU İL Mİ YAPILACAK?

Toplantıda milletvekili Yüceer’e Çorlu’nun İl yapılması planlanan 38 ilçe arasında yer aldığı şeklindeki ulusal basında çıkan bir haber de soruldu. Yüceer, bazı ilçelerin il yapılacağı yönünde zaman zaman ulusal basında haberler çıktığını söyleyerek “Ancak bu haber dedikolu gibi bana geliyor. Daha çok burada bir niyet belirtilmiş.” İfadelerine yer verdi. Toplantı soru-cevap şeklinde devam etti.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
YORUMLAR
vatandaş
vatandaş - 2 yıl Önce

seçkin muhtarım 5490 Sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununu yeni yürürlüğe girmedi. Sen yen

SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459