Yüceer uzman erbaşların özlük haklarını Meclis gündemine taşıdı

Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, uzman erbaşların özlük hakları sorunlarını Meclis gündemine taşıdı. Uzmanların sorunlarına Meclis’in el koymasını isteyen Yüceer, terörle mücadelenin merkezinde yer alan uzman erbaşların haklarının yetersizliğine dikkat çekti.

Yüceer uzman erbaşların özlük haklarını Meclis gündemine taşıdı
banner301
ÇerkezköyBakış - CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, uzman erbaşların özlük hakları konusunu Meclis gündemine taşıdı. Yüceer, terör belasına karşı vatan savunmasında etkili rol oynayan uzmanların sorun ve sıkıntıları hakkında soru önergesi verdi ve Meclis Araştırması istedi.
“İSTİFALARIN ÖNÜNE GEÇİLMELİ’’
Meclis'teki bütün denetim yollarını kullanan ve önümüzdeki günlerde uzmanların mağduriyetini giderilmesi amacıyla kanun teklifi de verecek olan Yüceer, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) operasyonel bel kemiği olan, terörle mücadelenin merkezinde yer alan uzman erbaşların son dönemde artan sorunlarına dikkat çekti. Uzmanların, özlük haklarının iyileştirilmesi ve özlük haklarına bağlı olarak artan istifaların önüne geçilmesinin önemine işaret eden Yüceer, TSK’nın teknik ve kritik kadrolarında devamlılığın sağlanması,  uzman erbaşların sorun ve mağduriyetlerinin tespit edilmesi ve giderilmesine vurgu yaptı.
TSK’da  son yapılan açıklamalar doğrultusunda 40 binin üzerinde uzman erbaşın görev yaptığını belirten Yüceer, ilgili sivil toplum kuruluşlarının yaptığı belirlemelere göre son bir yıl içinde 8 bin uzman erbaşın istifa ettiğini belirtti.  
“İSTİFALAR CİDDİYETLE DÜŞÜNÜLMELİ’’
Türkiye’de işsizlik sorununun yakıcılığı ortada iken bu istifaların üzerine ciddiyetle düşünülmesi gerektiğini vurgulayan Yüceer, şöyle devam etti: “Bu istifalar durduk yerde olmuyor. Elbette terörün ortasında, ölüm ile burun buruna bir hayat yaşarken bir de gelecek endişesiyle sorunlarla boğuşuyorlar. Örneğin, uzmanlar, 45 yaşına kadar çalıştırılıp üniformalarıyla emekli edilmiyor, başka bir devlet kuruluşunda emekliliğe sevk ediliyor.  Ayrıca diğer TSK personelinin sahip olduğu ek gösterge hakkına da sahip değiller. Subayların ek göstergesi 4 bin Lira, astsubayların ek göstergesi 3 bin 600 Lira, uzman jandarmaların ek göstergesi 2 bin 200 Lira iken uzman erbaşların ek göstergesi ise yok. Adalet bunun neresinde?”
banner287
“EMEKLİ MAAŞLARI ÇOK DÜŞÜK’’
Yüceer, uzman erbaşların çalışırken karşı karşıya oldukları sorunlar yetmezmiş gibi emekli olmalarının ardından da bir dizi sıkıntı ile boğuştuklarını anlattı. Diğer emekliler gibi maaşlarının ve yaşam standartlarının çok düşük olduğuna dikkat çeken Yüceer,  20 yıl devlete hizmet veren bir uzmanın, emekli olduğunda eline 1060-1080 Lira arası maaş geçtiğini söyledi. Yüceer, ‘Göreve yeni başlayan uzman erbaşlar ile görevdeki 20’nci yılında olan uzman erbaş arasında hiçbir maaş farkı yok. Bunun nedenini ise ek gösterge ve uzman erbaşların kıdemlerinin diğer TSK personelleri gibi rütbeden sayılmaması oluşturuyor. Oysa uzman jandarmalar da uzman erbaşlar gibi aynı rütbeyi taşıyan askeri personeldir. Dolayısıyla bu mağduriyetin de ortadan kaldırılması gerekiyor” dedi.
MECLİS ARAŞTIRMALI
Terörle mücadelede TSK’nın operasyonel gücü olan uzmanların karşı karşıya oldukları her türlü sorunu bildiklerini ve çözüm önerisi için Meclis’teki tüm denetim yollarını hayata geçirmek için girişimlerde bulunduklarını da aktaran Yüceer, “Uzmanlarımız bizden moral ve motivasyon için haklarının iadesini bekliyor. Biz de bunun için sonuna kadar mücadele etmeye kararlıyız” dedi.
 BAKAN’A SORULAR
Konuyla ilgili hem Meclis Araştırma Önergesi hazırlayan hem de Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması talebiyle yazılı soru önergesi veren Yüceer, Bakan Yılmaz’a şu soruları yöneltti.  “Son 5 yıldaki uzman erbaş personel sayısı nedir?  Bakanlığınızın uzman erbaşların özlük haklarını iyileştirilmesine dönük olarak yaptığı/yapacağı bir çalışma var mıdır/olacak mıdır?  Son 5 yılda her bir yıl ayrı ayrı gösterilmek üzere TSK’dan hangi rütbede kaç personel istifa etmiştir?  2011 yılında yapılan yasal değişiklikle 45 yaşındaki uzman erbaşlara TSK bünyesinde sivil memurluğa geçiş hakkı sağlanmıştır. Sözü edilen düzenlemeden önergenin yanıtlandığı tarihe kadar kaç personel yararlanmıştır? 2011 yılından önergenin yanıtlandığı tarihe kadar olan dönemde kaç uzman erbaş kamu kurum ve kuruluşlarında işe başlamıştır?  Uzman erbaşların kıdemlerinin diğer TSK personelleri gibi rütbeden sayılmamasının gerekçesi nedir? Bu fiili durumu oluşturan yasal mevzuat nedir?  Mesleğe ilk girişi yapılan uzman erbaşlar ile uzun süre hizmet vermiş olan uzman erbaşlar arasında maaş, kıdem ve derece farkı bulunmamasının nedeni nedir?  “926 sayılı TSK Personel Kanunu, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu ve 375 sayılı KHK gereği ödenmekte olan ek tazminat oranlarının derecelerine göre kademelendirilmesi ve kendilerine ek gösterge verilmesi şeklinde düzenleme yapılmasının uygun olacağı” yönündeki değerlendirme ve açıklamalarınıza rağmen sözü edilen değişikliklerin gerçekleştirilememesinin temel gerekçesi nedir? Sözü edilen değişikliğe ilişkin çalışmalar hala devam ediyor ise gelinen son aşama nedir?’’

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2014, 15:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306