HFZ’li öğrenciler AB’de boy gösteriyorlar

Hacı Fahri Zümbül (HFZ) Anadolu Lisesi öğrencileri Avrupa Birliği projesi kapsamında ‘Wonderland’ adlı Erasmus Plus projesinin 4’üncü ayağında Finlandiya’ya gidecek.

HFZ’li öğrenciler AB’de boy gösteriyorlar
banner301

Çerkezköy Bakış - Hacı Fahri Zümbül Anadolu Lisesi'nin 2016-1-PL01-KA219-026149_3 AB Bakanlığı Sözleşme numaralı, “Wonderland” adlı ‘Erasmus Plus Bireylerin Öğrenme Hareketliliği’ kapsamında yürütülen 'Wonderland' isimli projenin 4’üncü ayağı, 22-28 Nisan 2018 tarihleri arasında Finlandiya'da gerçekleştirilecek. Daha önce sırasıyla proje partnerleri olan Polonya, Hırvatistan ve Portekiz'e yapılan hareketliliklerin ardından, öğrenci fikirleri doğrultusunda oluşturulan ideal ülke Wonderland ile ilgili çalışmalar bu kez Finlandiya'da karşılıklı paylaşımlarla devam edecek.

“SEMİNERLER VE ÇALIŞTAYLAR YAPILACAK”

Proje kapsamında öğrencilerin paylaşımlarının yanı sıra, yapılacak etkinlikler arasında seminer ve çeşitli çalıştaylar gerçekleştirilecek. HFZ proje ekibi yaptıkları araştırmalar sonucu elde ettikleri ve tasarladıkları ideal ülkeye bu kez bilimsel uygulamalar alanında katkıda bulunacaklar. Tasarlanan ülkede bilimsel çalışmaların yeri ve önemi üzerine yapılacak bilgilendirmelerin yanı sıra, ideal ülkenin yönetim şekli tasarlanıp bu doğrultuda seçim, yönetim ve halkın katılımı nasıl olmalıdır başlıkları tartışılacak.

Avrupa Birliği’ne entegrasyon amacıyla gerçekleştirilen bu projelerde, HFZ’li öğrenciler, farklı kültürlerin, farklı fikirlerin temsilcisi olarak dilimizi, kültürümüzü Avrupa Birliği ülkelerine tanıtma fırsatı bulacaklar, yabancı dili verimli şekilde kullanacakları ve döndüklerinde özgüven kazanmış olarak deneyimlerini arkadaşları ile paylaşacaklar.

PROJE ÖĞRENCİLERİNİN ORTAK MESAJI; “EĞİTİME KATKISI OLACAKTIR”

Projeye katılan öğrencilerden Aslı Bıyık, “Bu proje sayesinde farklı milletlerle iletişim haline olacağız. Bu bizim ilk deneyimimiz olduğundan oldukça heyecanlıyız. Bu tecrübenin gelecekteki eğitimimize katkısının çok olacağına inanıyorum.” ifadelerine yer verdi. Öğrencilerden Ecem Sevim ise, “Finlandiya'dan döndüğümüzde; okulumuzdaki diğer öğrencilere orada neler yaptığımızı, proje sürecini ve yaşadığımız deneyimleri paylaşacağız. Deneyimlerimizi paylaşmanın okulumuzdaki diğer öğrencilerin üzerinde etkili olacağına ve yeni projelere önayak olacağına inanıyoruz.” dedi. Bir diğer öğrenci Elif Topakkaya, “Proje için bir gazete hazırladık. Bilim ve teknoloji başlığı altında araştırmalar yaptık. Bu araştırmalar sayesinde birçok yazı ve haber okuyarak yeni şeyler öğrendik. En hoşumuza giden ve ilgi çekici yazıları düzenleyip bize verilen sayfaları en güzel şekilde değerlendirmeye çalıştık. Bizim için çok güzel bir deneyim olduğuna inanıyorum.” diye konuştu.
Proje öğrencilerinden Polat Öztürk, “Projemiz kapsamında Finlandiya'da bir seçim yapacağız. Bunun için her bir okul başkan adayı sunacak. Bizim grubumuzun adayı benim. Ekip olarak bir kaç aydır bunlar için dikkatle çalışıyoruz, ve diğer adaylara karşı yapabileceğimizin en iyisini hazırlıyoruz. Ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek ana hedefimiz.” dedi.

banner287
Öğrencilerden İrem Karakoç da, “Projemizin bu ayağında, çeşitli konularla ilgili kısa bir sunum ve orada yapılacak sergi için afişler hazırladık. Sunumuzda ve afişlerimizde ele aldığımız konu su kaynakları ve su elde etme yöntemleriydi. Genel olarak suyun önemine, su kaynaklarının nasıl daha iyi kullanılabileceğine, nasıl doğal ve yapay kaynaklar aracılığıyla su elde edebileceğimize değindik. Tüm bunları yaparken daha önce fazla bilgimiz dahilinde olmayan konular hakkında çokça şey öğrendik. Bu proje yeni şeyler öğrenmemiz yolunda bir basamak taşı oldu.” dedi.
HFZ’li Tuğçe Güzel ise, “Bu projede sergileyeceğimiz performanslar için oldukça heyecanlıyız. Elimizden gelenin en iyisini yapacağımıza inanıyorum. Proje öğrencilerinden Selin Tüfekçi ise, “Bu projenin amacı farklı kültürlerden insanları bir araya toplayarak ideal ülkeyi oluşturmak. Farklı kültürlerin bir araya gelip bu konu üzerinde fikir üretecek olması ve paylaşımlarımızın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu projenin bir parçası olduğum için çok mutluyum.” dedi.

Bir diğer proje öğrencilerinden Efe Okkan da, “Bu proje bizleri İngilizce düzeyi olarak bulunduğumuz noktadan ileri taşıma konusunda çok yardımcı oldu. Yapılacak keyifli aktiviteler için hazırlıklarımızı tamamladık. Bu süreç bizim için iyi bir antreman oldu denilebilir. Bu projenin bize kattıkları ve katacaklari için çok mutluyum.” ifadelerini kullandı. Öğrencilerden Enes Kara, “Erasmus projemiz, birçok alandaki katkılarının yanında aynı zamanda kültürel olarak da hepimize bir çok faydası olacaktır. Farklı ülke öğrencileri arasındaki bağı güçlendirmekle birlikte birbirimize kültürel anlamda da maksimum katkıyı sağlayacağına inanıyorum. Biz bu projede olmaktan dolayı çok mutluyuz. Bu tür etkinlikler hem bugünümüze hem de geleceğimize fazlasıyla artı getirecektir. Bize bu fırsatı sunan, bizi bu projeye uygun birer öğrenci olarak gören proje sorumlusu öğretmenimiz Birdal Kanmış'a ve desteklerinden dolayı Evrim Soydan öğretmenimize çok teşekkür ederiz” dedi.

“FARKLI FİKİRLERE AÇIK OLACAKTIR”

Projeden sorumlu öğretmen Birdal Kanmış, “Çocuklara özgüven kazandırması bizim için çok önemli. Projeye dahil olan öğrenciler ülkemizin AB ülkelerinden farkı olmadığını görüyorlar. En önemlisi de bu zaten.  Eğitimciler açısından da büyük fırsat oluyor. Eğitim öğretimde her türlü karşılaştırmalar yapılıyor. Hayırlısıyla bu ziyaretimizin de iyi geçeceğine inanıyorum.” şeklinde konuştu.

“TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Haci Fahri Zümbül Anadolu Lisesi Müdürü Ersin Sevinç de, proje kapsamında emeği geçen başta öğretmenlerden Birdal Kanmış’a ve beraberindeki tüm öğrencilere teşekkür etti.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306