Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, Muş’ta

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Rusya ile belirledikleri 100 milyar dolarlık ticaret hacmini yakalamak istediklerini söyledi.Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Bingöl’deki programlarının ardından karayoluyla Muş’a geldi....

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, Muş’ta
banner301

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Rusya ile belirledikleri 100 milyar dolarlık ticaret hacmini yakalamak istediklerini söyledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Bingöl’deki programlarının ardından karayoluyla Muş’a geldi. İlk olarak Muş Valiliğini ziyaret eden Bakan Tüfenkci, şeref defterini imzaladıktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, kentte bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Tüfenkci, Muş’un önemli bir il olduğunu ve ekonomik anlamda kalkınmasının, refah düzeyinin yükseltilmesinin bölge ve Türkiye için önemli olduğunu vurgulayarak, "Muş tarım ve hayvancılık kenti olarak bilinmesine rağmen ekonomisi son zamanlarda yavaş da olsa gelişen ve cazibe merkezleriyle bu ivmenin hızlı şekilde değişime uğrayacağı illerin başında gelmektedir. Alpaslan 2 Barajı’nın bitmesi ve sulamanın tamamlanmasıyla kentin tarımdaki çehresi de değişecek" dedi.

"16 Nisan’da Türkiye’nin bir anlamda geleceği oylanacak"

16 Nisan’da cumhurbaşkanlığı hükumet sistemine yönelik halk oylamasının yapılacağını anımsatan Tüfenkci, Türkiye’nin bir anlamda geleceğini oylayacağını kaydetti. Muş’un da bu oylamada güçlü bir "evet" ile yeni sisteme destek vereceğini aktaran Tüfenkci, şöyle konuştu: "Cumhurbaşkanlığı hükumet sistemine geçildiğinde güçlenen meclis, yönetim ve yargıyla birlikte her alanda Türkiye’nin bugünkünden farklı noktaya taşınmasının önü açılacak. AK Parti iktidarları boyunca yakaladığımız siyasi istikrar ve milletin partimize olan güveniyle parlamenter sistem içinde yapılması gerekenleri yaptık ve gelinebilecek en üst noktaya ülkeyi taşıdık. Türkiye kişi başı geliri 11 bin dolara, ihracatı 145 milyar dolara ulaşmış bir ülke. Her alanda 2002’ye kıyaslandığında 5 kat büyükmüş bir ülke oluşturduk ama bunu yeterli görmüyoruz. Türk insanının milli geliri neden 25 bin dolarlara ulaşmasın, neden 2023 hedeflerini yakalamasın, enflasyon neden yüzde 5’in altına düşmesin, neden faizler tek hanelerin altına düşmesin. Bunu yakalayabilmek için cumhurbaşkanlığı hükumet modeline geçmemiz gerekiyor."

Vali Yavuz da Tüfenkci’yi kentte ağırlamaktan onur duyduklarını belirterek, bakanlığın her alanda kente büyük önem verdiğini bildirdi.

Bakan Tüfenkci daha sonra dün vefat eden AK Parti Muş Başkanlığı yöneticilerinden Necip Büte’nin ailesini ziyaret ederek, ’başsağlığı’ diledi.

banner287
"Hükumetimiz, bölgeyi yeniden inşa etmeye, insanların gelirini yükseltmeyi amaçlıyor"

Daha sonra Muş Belediyesi’ni ziyaret eden Tüfenkci, Belediye Başkanı Feyat Asya’dan hizmetleriyle ilgili bilgi aldı. Tüfenkci, Muş halkının sağlık, eğitim ve diğer hizmetlere ulaşımının kolaylaştırılması, istihdamının artırılması konusunda gereken önlemleri hükumet olarak aldıklarını belirtti. "Hükumetimiz bir yandan terör ve terör örgütleriyle mücadele ederken, köklerini kazımaya çalışırken, diğer taraftan da bölgeyi yeniden inşa etmeye, insanların gelirini yükseltmeyi amaçlıyor." diyen Tüfenkci, birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde bu halka zulmeden, halkın hizmet almasını engelleyen terör odaklarını bir bir temizleyeceklerini aktardı.

"Cazibe merkezleri programıyla batıya göç engellenecek"

23 ili kapsayan Cazibe Merkezleri Programı’nın iyi işlemesiyle bölgenin sosyal yapısının değişeceğini, gençlerin iş bulmak için batıya göçünün engelleneceğine işaret eden Tüfenkci, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şu ana kadar bütün iller bakımından değerlendirdiğimizde umduğumuzun üzerinde taleple karşılaştık. Kimi yatırımcılar bütünüyle desteklemelerden yararlanmak istiyor. Bazıları da kısmi olarak desteklerden faydalanmak için müracaatta bulundu. Bu taleplerin yüzde 50’si bile gerçekleşirse bölgenin sanayileşme, üretimi ve istihdamını arttırma konusunda başlangıç olacak. Bununla ilintili diğer eksikler de giderildiğinde buralar ciddi anlamda istihdam merkezleri olacak. Diğer desteklerimizle bölgenin cazibesini arttırmış olacağız."

"Rusya ile yapılan anlaşmalar"

Bakan Tüfenkci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya ziyareti ve yapılan anlaşmalarla ilgili değerlendirmelerde bulunarak, Rusya ile belirledikleri 100 milyar dolarlık ticaret hacmini yakalamak istediklerini kaydetti. Karşılıklı ticareti artırma noktasında gayret gösterdiklerini anlatan Tüfenkci, "Cumhurbaşkanımız ve beraberindeki bakanlarımız yüksek düzeyde görüşmeler gerçekleştirdi. Enerji, tarım ürünleri ve turizm alanında. Rusya tarım ürünlerinin bir kısmında yasak uyguluyordu. Bu kalktı. Rus turistlerin Türkiye’ye gelmesi noktasında Rusya Devlet Başkanı Sayın Putin’in teşvikleriyle eski düzeyine ulaşacak. Enerji ve kıymetli madenler, sanayi ürünleri ve inşaat noktasında yatırımcılarımızın Rusya’da oluşturulan fon aracılığıyla çok daha büyük işleri almalarının önünü açmış oldu. Böylelikle ticaret hacmini önce 24 Kasım uçak krizinden önceki seviyeleri yakalamak, sonra da hedeflediğimiz 100 milyar dolara yükseltmeyi amaçlıyoruz" şeklinde sözlerini tamamladı.

Tüfenkci, daha sonra esnaf ziyaretinde bulunduktan sonra AK Parti İl Başkanlığı’na geçti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306