TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu Ödül Töreni

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 16 Nisan’da anayasa değişikliği için yapılacak olan anayasa değişikliğinin her şeyden önce kadınlar ve onların yetiştirdiği çocuk ve gençler için önemli olduğunu söyledi.Gümrük ve Ticaret...

TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu Ödül Töreni
banner301

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 16 Nisan’da anayasa değişikliği için yapılacak olan anayasa değişikliğinin her şeyden önce kadınlar ve onların yetiştirdiği çocuk ve gençler için önemli olduğunu söyledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ankara ve İç Anadolu Bölgesi Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Serpil Polat Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nda düzenlenen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ve Kadının Ticaretteki Yeri ve Kadın Girişimciliği Ödül Töreni’ne katıldı.

“Türk kadını tarih boyunca toplumda üstlendiği rolle zaferlerin, toplumsal başarıların mimarı olmuştur”

Sözlerine Türk-İş’in 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yapmış olduğu organizasyon için Ankara’ya gelirken Metal-İş Sendikası üyeleri kadınların geçirmiş olduğu trafik kazasında hayatını kaybedenlere rahmet dileyerek başlayan Bakan Tüfenkci, “Burada özellikle girişimci kadınları ve çalışan kadınları ve bütün kadınlarımızı ayrı ayrı tebrik ediyorum, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü de kutluyorum. Bu anlamlı günde TOBB Kadın Girişimciler Kurulu’nun siz değerli başkanlarını ve mensuplarını bakanlığımızda ağırlamaktan da büyük mutluluk duyuyoruz. Kadınlar ürettikleri artı değerle bu coğrafyada ekonomiye hayat vermiş, barışa katkı sağlamış, sosyal sermayemizi güçlendirmiştir. Türk kadını tarih boyunca toplumda üstlendiği rolle zaferlerin, toplumsal başarıların mimarları olmuşlardır. Tarihimize eşsiz hizmetleri olan kadınlar Anadolu’nun fethinin başladığı 1071’den itibaren Anadolu’nun sonsuza dek bu millete yurt edinmesi noktasında büyük emekler ve gayretler sarf etmişlerdir. Bu noktada kadınlarımızın fedakarlıklarını, kadınlarımızın sosyal hayata kattıklarını, bu vatana kattıklarını anlatmaya kelimeler yetmez. Özellikle kadınlarımız hep iktisadi hayatın içinde oldular, bu coğrafyada baktığımız zaman tarih boyunca ticaretin, sanatın içerisinde hep kadınlarımızı gördük. Özellikle Anadolu esnaflarının kurduğu ilk birlik olan Ahilik Teşkilatı içinde yer alan kadınlar Bacıyan-ı Rum ismi altında örgütlenmişlerdir. Anadolu Kadınlar Birliği diyebileceğimiz Bacıyan-ı Rum Teşkilatı, ahiliğin kadın kollarıdır ve tarihte kurulan ilk kadın teşkilatıdır” ifadelerini kullandı.

“721 bin 754 ticari işletmenin 263 bin 750’si kadınlar tarafından kurulmuş ve işletilmektedir”

Kadını hor gören, istismar eden, şiddete başvuranın her kim olursa olsun en büyük zavallı olduğunun altını çizen Bakan Tüfenkci, “Kadına yapılan her türlü saldırı insanlığa yapılmış demektir. Kadınların yer aldığı hayatın her alanı zenginleşir, güzelleşir. Biz kadınlarımızın ticarette, siyasette, sporda, sanatta kısaca hayatın her alanında daha fazla görmek arzusundayız, bunun için de size verebileceğimiz her türlü desteği veriyoruz. Bakanlığımızın hizmet verdiği tüm alanlarda özellikle de ticarette, esnaf ve sanatkarlarda kadınlarımızın gelişimini görmek, onların önünü açmak bizim birinci önceliğimiz. Bakanlığımızın veri tabanından arkadaşlarımın hazırladığı Türkiye’de iş dünyasında kadınların yeri ile ilgili istatistikleri paylaşmak istiyorum, ülkemizde faaliyette bulunan 1 milyon 904 bin 374 şirket ticari işletme (firma) bulunmaktadır. Bunların 915 bin 284’ünde kadın ortak bulunmaktadır. 369 bin 558’i kadınlar tarafından idare edilmektedir. 767 bin 790’ı kadınlar tarafından temsil edilmektedir. Sadece ticari işletmeleri ele aldığımızda 721 bin 754 ticari işletmenin 263 bin 750’si yani üçte birinden fazlası kadınlar tarafından kurulmuş ve işletilmektedir. Yine Kooperatiflerimizin yüzde 35’i kadınlar tarafından idare ve temsil edilmektedir. Bu da aşağı yukarı şirketler gibi toplamda üçte bire tekabül etmektedir. Tek ortaklı anonim şirketlerin yüzde 15’i, tek ortaklı limited şirketlerin ise yüzde 14,5’i kadın girişimcilere aittir ve onlar tarafından yönetilmektedir. Bu şirketler tamamen kadın girişimciler tarafından işletilmektedir. Bu veriler, şirket ve ticari işletmelerin idare ve temsilinde kadınların önemli ölçüde rol aldığını göstermektedir. Kadınların hayatın her alanında aktif olarak yer almalarını arzu ediyoruz demiştik” diye konuştu.

banner287
“Kadın esnaflarımızın oranı 4 yılda yüzde 50’ye yakın bir artış göstermiştir”

“Ticari yönünü anlattık esnaf yönüne baktığımızda ülkemizde kadın esnafların sayısı 251 bin 346 kayıtlı kadın esnafımız bulunmaktadır” diyen Bakan Tüfenkci, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kayıtlı esnafların yüzde 14,9’unu, aşağı yukarı yüzde 15’ini kadınlar oluşturmaktadır. Kadın esnaflarımızla ilgili bakanlığımız bünyesinde 4 sene önce Kasım 2012’de yapılan çalışmada bu oran yüzde 9,8’di. Yani kadın esnaflarımızın oranı 4 yılda yüzde 50’ye yakın bir artış göstermiştir. İllerde kadın esnaflarımızın nüfusa oranına göre dağılımına baktığımızda ortalama değer olarak yüzde 14,9’u kabul edersek 34 şehrimizin bu ortalamanın üzerinde yer aldığını görüyoruz. Bunlar içerisinde yüzde 22,2’lik kadın esnaf oranıyla Uşak birinci sırada yer almaktadır. Bunu Çanakkale yüzde 22,1 ile izlemekte, Balıkesir ise yüzde 20,8 onu da yüzde 20,3 ile İzmir takip etmektedir. Daha sonra yüzde 19,2 ile Yalova, yüzde 18,8 ile Muğla, yüzde 18,5 ile Denizli ve Tekirdağ geliyor. Ankara’da esnaf oranına baktığımızda yüzde 15,7 ve İstanbul’da yüzde 16,3 ile Türkiye ortalamasının biraz üzerinde yer almaktadır. En az sayıda kadın esnafımız hangi illerde diye baktığımızda bugün sadece 3 ilimizde kadın esnafımız yüzde 4 ile yüzde 5 bandında bulunmaktadır. Bunlar, Siirt, Şırnak ve Bitlis’te 4 sene önce baktığımızda ise 15 ilimiz yüzde 3,5’in altındaydı kadın esnaf sayımız. Demek ki 4 sene de bu oran daha aşağılara düşmüş ve 3 ilimiz yüzde 4 bandını aşağısında ve yüzde 4 civarında kalmış. Kadın esnaflarımızın, kadın girişimcilerimizin sayısını arttırmak en büyük arzumuz ve hedefimiz. Ancak ticari hayatta kadınlar için belki de en zor olanı sermaye oluşturmaktır. Bu konuda kadın kooperatifleri aracılığıyla bakanlık olarak da çeşitli destekler veriyoruz. Kadın kooperatifleri ticari bir işletme olmalarından dolayı, çeşitli hibe ve destek programlarından yararlanabilmektedir. Bu destekler, öncelikle Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Destek Programı, Kalkınma Ajansları’nın bölgesel bazlı sağladığı destekler, belediyelerin mikro kredi destekleri ve KOSGEB destekler olarak sayabiliriz. Gerekli kriterleri sağlayan kooperatif ortaklarına, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu aracılığıyla faiz sübvansiyonu da sağlanmaktadır. Ayrıca yeni düzenlediğimiz düzenleme ve Kredi Garanti Kurumlarına Sağlanacak Hazine Desteğine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Karar’da da kadın girişimcileri destekleyen pozitif ayrımcılık içeren hükümler yer almaktadır. Kadın girişimcilerin de finansmana erişimlerini kolaylaştırmak amacıyla yapılan yeni düzenleme ile kadın girişimcilerin kefaletten daha avantajlı koşullarda yararlanmaları sağlanmaktadır. Hazine destekli sistemde KOBİ kredileri için yüzde 75 olan kefalet oranı, kadın girişimcilerin kullanacağı krediler için yüzde 85 olarak belirlenmiştir.”

“2017 itibariyle yaklaşık 160 bin yoksul ve dar gelirli kadına ulaşılmıştır”

Kadınlara başka desteklerin de olduğunu, belki bunu birçok kadının bilmediğini söyleyen Bakan Tüfenkci, “Özellikle KOSGEB tarafından kadın girişimciliği alanında Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri uygulanmaktadır ve eğitimlere katılanların yaklaşık yüzde 46’sı kadındır. Burada özellikle kadın girişimcilerimize yaklaşık 14 bin 500’ünü kadın girişimcilerimize KOSGEB eliyle bu eğitimler sonunda iş sahibi olması noktasında sermaye verilmiştir. Özellikle yoksul ve dezavantajlı gruplardaki kadın arkadaşlarımıza Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla mikro krediler de sağlanarak onların girişimciliğini ve el emeğini değerlendirme noktasında ciddi anlamda destek olduk. Bugüne kadar 2017 itibariyle yaklaşık 160 bin yoksul ve dar gelirli kadına ulaşılmıştır. Dağıtılan kredi miktarı yaklaşık olarak 606 milyon TL’ye ulaşmış durumdadır, bunu daha da büyütmek istiyoruz. Biz kadınlarımızın, odalarımızın ve borsalarımızın yönetiminde daha fazla söz sahibi olmalarını istiyoruz. Kadınlarımız hem ticaretin içerisinde hem ülkenin savunmasının içerisinde yeri geldiğinde 15 Temmuz’da nasıl bu vatan için canlarını ortaya koyduklarını da biz gördük. 16 Nisan’da bir referandum oylayacağız ve bir anayasa değişikliği Türkiye’ye geliyor. Bu anayasa değişikliği her şeyden önce kadınlarımız için önemli, kadınlarımızın yetiştirmiş olduğu gençler, çocuklar için önemli. Çünkü biz Türkiye’nin her alanda büyümesini istiyorsak bugüne kadar gelinen noktada yönetimsel krizler nedeniyle bu ülkenin kaybettiği sermayeyi de insan kayıplarını da en iyi sizler biliyorsunuz. Bu krizler kişisel krizler değildi, tamamen yönetimsel krizlerden dolayı, parlamenter sistemin getirdiği çift başlılıktan dolayı oluşan bir yapıydı. Biz Türkiye olarak bu anayasa değişikliğinde özellikle kadınlarımızın sahip çıkmasını, gençlerimizin sahip çıkmasını istiyoruz. Çünkü biz bu anayasa değişikliği ile gençlerimizin önünü açıyoruz, 18-25 yaş arasındaki gençlerimizin seçilme hakkını getirmiş oluyoruz. Gençlerimiz canlarını bu vatan için veriyorlarsa elbette ki TBMM’de de kendini yetiştirmiş her arkadaşımızın temsil yeteneği de vardır” açıklamalarında bulundu.

“Eğer kadınların toplumdaki yerini yükseltmek istiyorsak önünü açarak, hayatın içinde bireyler olmasını sağlayarak bunu yapabiliriz”

ATO Başkanı Baran da, “Bir kişiyi yad etmek toplumsal bir faaliyeti, kolektif bir başarıyı, kutsal bir mücadeleyi hatırlamak için milli bir hafızamızı tazelemek üzere pek çok özel günümüz vardır elbette. Kadınların ise haiz olduğu üstün kıymet bize göre sıradan bir hatırlatma konusunun nesnesi edilemeyecek kadar kutsi ve yücedir. Bize göre Dünya Kadınlar Günü başkadır, 365 günün tamamını kuşatmış, insanlığı kendi bir zerafet ve bilgelik dairesinde eğiten, süsleyen tabiata bir şükür söz konusudur. Zira bizim toplumumuzda çocuğunu okula yollarken eline iki arada bir derede reçelli ekmek sıkıştıran bir anne olarak güne başlayan kadın, birkaç saat içinde vazifelerini titizlikle ifa eden bir memura, öğrencilerine özenle kendi renklerini nakşeden bir öğretmene, azmi ve iradesiyle bütün bir lidere dönüşür. Biz erkeklerle aynı safta bizzat savaşa katılan Hz. Aişe, kervanlarıyla uluslar arası ticaret yapan Hz Hatice gibi güçlü karakterlerin olduğu bir inancın mensuplarıyız. Eğer kadınların toplumdaki yerini yükseltmek istiyorsak şartları zorlayarak, kadınlar için kotalar koyup, pozitif ayrımcılık yaparak değil önünü açarak, yetiştirerek, hayatın içinde bireyler olmasını sağlayarak bunu yapabiliriz. Ailemizin temel direği olan annelerimizle, eşlerimizle, kız kardeşlerimizle, kız çocuklarımızla bilim, sanat, siyaset, eğitim, spor ve iş dünyasında büyük başarılara imza atan, ülkemizde ve yurt dışında adından saygıyla söz ettiren kadınlarımızla gurur duyuyoruz. Tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Bakan Tüfenkci, ATO Başkanı Baran ve TOBB Ankara ve İç Anadolu Bölgesi Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Polat tarafından farklı illerden gelen kadınlara 8 Mart Dünya Kadınlar Günü anısına kadın girişimci ödülleri ve en fazla istihdam sağlayan kadın girişimci ödülleri takdim edildi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306