‘Adalet ve hakkaniyet bağlamında kadın’

Tekirdağ İl ve Çerkezköy İlçe Müftülüğü iş birliğinde, Çerkezköy Halk Eğitim Merkezi’nde “Adalet ve Hakkaniyet Bağlamında Kadın” konulu panel düzenlendi. Panelde, kadınların geçmişten günümüze özgürlükleri, kadın- erkek eşitliği ve kadınların yaşamı boyunca bulunduğu konum hakkında konuşmalar gerçekleşti.

‘Adalet ve hakkaniyet bağlamında kadın’
banner301

Çerkezköy Bakış- Çerkezköy Halk Eğitim Merkezi Salonundan gerçekleşen panele Çerkezköy Belediye Başkan yardımcısı Ender Bayram, Çerkezköy İlçe Müftüsü Veli Vehbi Bardakçı, Tekirdağ İl Müftü yardımcıları Hızır Yağcı, İsmail Hısım, Fikri Şahin ve Melek Cingöz ile çok sayıda davetli katıldı. İstiklal Marşı’mızın okunmasının ardından okunan Kuran tilaveti sonrası panele geçildi.

banner287
Panelin açılış konuşmasını yapan İlçe Müftüsü Veli Vehbi Bardakçı, “Kadın deyince akla erkek, erkek deyince de kadın gelir.”dedi ve örnekler verdi.
 

KADINLARIN VE ERKEKLERİN ÇALIŞMA VE İŞ HAKLARI FARKLIDIR

Panelde konuşan Tekirdağ İl Müftü Yardımcısı İsmail Hısım, ‘kadınlar ve erkekler eşittir’ sözüne değinerek şunları söyledi. “Kadınlar ve erkekler eşittir ancak; kadınlar ve erkekler arasında adalet olmalıdır. Örneğin; erkek madende bir işçi olarak çalışıyor ise karısı da madende işte çalışamaz. Kadınlar genel anlamda daha hafif ve daha kolay işlerde çalışırlar. Bu da kadın ve erkek arasındaki adalettir. Erkekler yapıları itibari ile daha çok ağır işlerde çalışırlar. Kadınların erkeklerle aynı işleri yapıyor olmasını bekler isek, erkekler de akşam eve geldiğinde çalışan kadınların yaptığı gibi ev temizliği, yemek yapmak, evi temizlemek gibi işleri yapası gerekir. Bunların istisnaları elbette vardır fakat: erkek ve kadın çalışmalarında adaletli bir düzen sağlanır ise akşam işinden eve gelen bir kadın da kolaylıkla ev işlerini yapabilir.” diye konuştu.

KONUŞMACILARIN SUNUMLARI İLE DEVAM ETTİ

Hısım’ın ardından panelde ki diğer panelistler Hızır Yağcı, Fikri Şahin ve Melek Cingöz’e de söz verildi. Yapılan panelde kadın dinleyenlere önemli çıkarımlar sağlamaları için ayetlerden ve sahabeler döneminden örnekler verilirken katılımcıların hayatlarında daha düzgün ve daha iyi bir aile hayatı sürmeleri için iyi dilekler ve temenniler içeren dualar edildi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2018, 09:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306