Akay: O santrali yaptırmayacağız

29 Ekim Spor Kompleksi’nde cumartesi günü saat 13.00’da düzenlenen ‘Termik Santrale Hayır’ konulu toplantıya saygı duruşunda bulunulması akabinde İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Akay: O santrali yaptırmayacağız
banner301
Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Belediyesi’nin ev sahipliğinde 29 Ekim Spor Kompleksi’nde gerçekleştirilen ‘Termik Santrale Hayır’ konulu toplantıda konuşan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, “Ne pahasına olursa olsun Çerkezköy’e bu termik santrali yaptırmayacağız” dedi.

CUMARTESİ DÜZENLENDİ

Çerkezköy Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılan ‘Termik Santrale Hayır’ konulu toplantıya, CHP Edirne Milletvekili Çevre Komisyon Üyesi Erdin Bircan, CHP Tekirdağ Milletvekilili ve TBMM Divan Üyesi Emre Köprülü,CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, İstanbul Üniversi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğanay Tolunay, Orman Fakültesi Toprak İlmi ve Ekoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Kantarcı, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ile Tekirdağ İl Belediye Başkanları, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Çevre eski Başkanı Fevzi Aytekin, CHP Tekirdağ İl Başkanı Recep Ökten, MHP Tekirdağ İl Başkanı Koray Önsel, CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Engin Camcı ile CHP Tekirdağ İlçe başkanları ile yönetim kurulu üyeleri, MHP Çerkezköy İlçe Başkanı Ahmet Aydeniz ile yönetim kurulu üyeleri, belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, çevre aktivistleri davetliler katıldı.

 “HEP BİRLİKTE TEPKİMİZİ GÖSTERMELİYİZ”

Programda ilk konuşmayı İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Toprak İlmi ve Ekoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğanay Tolunay yaptı. Termik santralller konusunda bilgilendirmede bulunan Prof. Dr. Doğanay Tolunay, Türkiye’nin enerji ihtiyacının anlatıldığı kadar büyük olmadığını savundu. Silivri ile Çerkezköy arasında yapılması planlanan termik santralin tüm Trakya’yı etkileyeceğini kaydeden Doğanay “Trakya tarım açısından büyük önem taşıyor. Bundan dolayı termik santrale karşı tepkimizi hep birlikte göstermeliyiz” dedi.

IŞIKLAR: BU TOPRAKLARI KORUYACAĞIZ

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Toprak İlmi ve Ekoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Kantarcı’nın termik santralin bölgeye, doğaya ve yeraltı sularına etkilerini anlattı. Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar yaptığın konuşmada hükümetin tarım politikalarını eleştirdi. “Türkiye’nin en verimli topraklarından biri olan Trakya, bilinçli şekilde tarım dışına alınmaya çaba gösteriliyor.” diyen Işıklar “Bu verimli topraklarımızı korumak boynumuzun borcu olmalı. Bu konuda bölgede yaşayan tüm halkımız siyaset gözetmeden bir arada olmalı ve tepkisini ortaya koymalı. Bu toplantıları Vahap Başkanımız ile birlikte düzenliyoruz. İnşallah ayın 17’sinde Çayırdere’de bir arada olarak tepkimizi göstereceğiz” dedi.

ALBAYRAK: SONUÇ ALAMAZSAK YARGIYA GİDECEĞİZ

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, askıya çıkan planlara 29 Kasım’da Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak gerekli itirazları yaptıklarını, bu itirazlardan sonuç alınamadığı takdirde planların iptali için yargıya giderek, iptal davası açacaklarını açıkladı. Albayrak özetle şunları söyledi: “Trakya deyince gündeme bir konu geliyor, termik santral kurulması. Marmara Ereğlisi Belediye Başkanımız bu konudaki mücadelesini sürdürüyor. Şimdide gündeme Çerkezköy geldi, ancak bu defa çok sert kayaya çarptılar. Çerkezköy Belediye Başkanımız Vahap Akay'a rastladılar. Biz bu termik santrale Trakya da izin vermeyeceğiz. Termik santrale hayır dedik, itiraz ettik. İtirazlarımız kabul edilmez ise gerekli mahkemeye başvuracağız ve bu işin takipçisi olacağız. Sivil toplum kuruluşlarına da bu konudaki duyarlılıkları için teşekkür ediyorum. Biz 11 ilçe belediye başkanımız ve Trakya halkımız ile kolkola vererek mücadele edeceğiz ve bu santralin kurulmasına izin vermeyeceğiz. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Trakyada termik santrale hayır diyorum”

ŞEKER: İZİN VERMEYECEĞİZ

Termik santralin tarıma etkileri üzerinde konuşan CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker yaptığı konuşmada “Bu bölgeye termik santral yapıldığında ayçiçeklerine, buğdaylara asit yağmurları yağacak. Suyumuzu, doğamızı, Trakyamızı kirletmelerine izin vermeyeceğiz. Doğamızı, suyumuzu kaybetmeyeceğiz. Nasıl 15 Temmuz Darbe Girişimi püskürtüldüyse buraya yapılacak darbeyi de el ele, omuz omuza vererek püskürtmeliyiz” ifadelerine yer verdi.

BİRCAN: DOĞA KATLİAMI YAPILMAK İSTENİYOR

CHP Edirne Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Erdin Bircan, Trakya’da doğa katliamı yapılmak istendiğini söyleyerek “Bunların gözü yandaşlarını zengin etme ile dönmüş durumda. Artvin, Rize, Zonguldak derken sıra buraya geldi. Yandaşlarını zengin etme pahasına, yarın çocuklarına, torunlarına hesap verememe pahasına doğa katliamı yapacaklar. Bu doğa ve çevre katliamına izin vermeyeceğiz. Bugün burada toplanan insanlar sizlerin geleceği, çocuklarınızın yarınları, suyu, doğası, hayatı için buradalar. Bölgenin suyunun, havasının, doğasının bozulmasına izin vermeyeceğiz.” diye konuştu.

banner287
KÖPRÜLÜ: DOĞAYI KİRLETEN SANAYİ İSTEMİYORUZ

CHP TekirdağMilletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Emre Köprülü, yerel yönetimlerin, seçilmiş Belediye Başkanlarının ve Meclis Üyelerinin görüşü alınmadan hareket edilmesiyle bugünün sorunlarının ortaya çıktığını belirtti. Köprülü şunları söyledi: “Bu işin siyaseti yok. Önemli olan Çerkezköy’e, Tekirdağ’a, Trakya’ya sahip çıkmak, sevmek. Termik santrale ‘Hayır’ demek geleceğimize sahip çıkmak, doğup büyüdüğümüz, yaşadığımız topraklara sahip çıkmak demektir. Termik santral yapıldığı zaman tarım, hayvancılık üretimi azalacak. Topraklarımız verimsiz hale gelecek. Yeraltı sularımızın seviyesi düşecek ve günün birinde bitecek. Çevre ve doğa tahrip olacak. Termik santral yerine yenilenebilir enerji kaynaklarına ihtiyaç var, bunlara yatırım yapılması gerekiyor. Bu nedenle Trakyamıza termik santral, çevreyi ve doğayı kirleten sanayi istemiyoruz. Bu direnişi sonuna kadar sürdüreceğiz.

AKAY: MÜSAADE ETMEYECEĞİZ

Son olarak Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay bir konuşma yaptı.  Katılımcıları selamlayarak konuşmasına başlayan Başkan Akay “64 hektarı Çerkezköy, 480 hektarı Silivri’de konumlanacak olan kömürlü termik santral belasına dur demek için buradayız! Çocuklarımızın aldıkları nefese; içtikleri suya; bu verimli toprakların çöl olmasına karşı çıkmak için buradayız. Bugün burada siyaset yok, ancak bugün bu termik santrale kimler ‘Evet’ diyor, kimler ‘Hayır’ diyor bunları görmek için buradayız. Bu topraklarda nefes alan herkesin sağlığını, geleceğini düşünmek bizim boynumuzun borcu. Bu santral nüfusu 150 bine dayanmış yakın etrafında Silivri, Çatalca, Kapaklı ilçelerinin direkt etkileneceği yaklaşık 500 bin nüfusu etkisi altına alacak bu santral. Çerkezköy 3 yanında ÇOSB, Kapaklı OSB, Veliköy OSB, Yalıboyu OSB olmak üzere yaklaşık 500 fabrikayla çevrili durumda Çerkezköy bir sanayi kenti ancak nefes alacağımız tek alan olan Ambardere Bölgesine biz bu santrali yaptıramayacağız. Nefesimizi kesmenize müsaade etmeyeceğiz.

“HEM SUYUMUZU ALACAK HEM HAVAMIZI KİRLETECEKSİNİZ”

Çocuklarımızın ciğerlerine kömür tozları sokmayacağız. Bugün Çerkezköy’ün yer altı su kaynakları seviyeleri çok ciddi derinliklere ulaştı. İçme suyumuz yaklaşık 150 metre derinliğine ulaştı. Kuyu derinliği 350-400 metrede. Sanayi aynı şekilde suyunu bu havzadan çıkıyor. Çerkezköy’ün yıllık içme suyunu 3 milyon metreküp kullanıyorsa fabrikalar 30 milyon metreküp su kullanıyor. Şimdi bu yetmedi termik santral kuracaksınız. Aynı havzadan su çekerek bu kömürleri yıkayacaksınız. Hem suyumuzu alacak hem de havamızı kirleteceksiniz.

GÖLET GİTTİ TERMİK SANTRAL GELİYOR

Biz Ambardere bölgemize Çerkezköy’ü, su baskınlarından kurtaracak aynı zamanda yer üstü suyu olarak kullanılacak bir gölet yapılmasını bekliyorduk, DSİ yapılacağını beyan etti, Orman ve Su İşleri Bakanımızın talimatı var. Şimdi, bizim gölet gitti yerine termik santral geldi.

“TERMİK SANTRAL NEDEN YASAKLIYDI?”

Avrupa’da teker teker kapatılan kömürlü termik santralleri, biz neden açıyoruz neden! Kömüre dayalı termik satraller yasaklı sanayiler listesindeydi. Bakanlık yeni plan düzenlemesinde yasaklı işletmeler listesinden çıkarttı. Neden yasaklıydı? Neden çıkarttınız? Bunları buradan soruyoruz.

“HUKUKİ İTİRAZIMIZI YAPTIK”

Çerkezköy Belediyesi olarak hukuki anlamda itirazlarımızı dün itibariyle yaptık. Vatandaşlarımız da hukuki itirazlarını yapıyorlar. Yani hukuk mücadelemiz sürüyor, sürecek. Ancak, en önemli görev toprağına, suyuna, havasına, Çerkezköy’ün geleceğine sahip çıkacak olan sizlersiniz.

“SORUMLUSU OLACAKLAR”

Bugün bu termik santrale ses çıkarmayan herkes bu belanın sorumlusu olacaktır. Çok kolay cevabı olan bir soruyu tekrarlıyorum, cevap verin, Çerkezköy’de yaşayan birisi olarak cevap verin! Çerkezköy’de termik santral istiyor musunuz? istemiyor musunuz? Evelemeden gevelemeden tek kelime ile cevap istiyorum. Elinizi vicdanınıza koyun ve termik satral istemediğinizi ilan edin.  Siyasetinize Çerkezköy’ü, Çerkezköy’ün geleceğini feda etmeyin. Bugün buraya katılarak çevre illerden gelen vatandaşlarımıza, belediye başkanlarımıza, sivil toplum örgütlerimize, siyasi partilerimize teşekkürler, milletvekillerimize, destek olan herkese teşekkürler. Yeniden ve son olarak hep birlikte haykırıyoruz Çerkezköy’de termik santral yaptırmayacağız.”  Vahap Akay’ın konuşmasını tamamlaması sonrasında program sona erdi.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
YORUMLAR
Günaydın
Günaydın - 1 yıl Önce

Nasıl gazetesiniz nasıl gazetecisiniz anlamadım.vatandaştan okurdan tepki gelmese haber yapmayacaksınız.

SIRADAKİ HABER

banner265

banner306