Akay’dan iddialara cevap

Çerkezköy Belediyesi’nin temizlik işlerini yapan taşeron firmanın o dönemki vardiya amiri Ufuk Gökmen, Çerkezköy Belediye Başkan Yardımcısı İmdat Özgör ile Temizlik İşleri Müdür vekili Ali Aslan’ın taşeron firma üzerinden yakınlarını işe aldırdığı ve çalışmadan belediyenin kasasından maaş almalarını sağladığını iddia etmişti.

Akay’dan iddialara cevap
banner301

Gazeteniz Çerkezköy Bakış’ta “Akay bu iddialara ne diyecek?” başlığı altında yayımlanan ve ilçede gündem olan haberle ilgili Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay yazılı açıklama yaptı.  Akay, “Ufuk Gökmen’in şirket ile olan husumetine basını araç kullanarak Belediye’yi müdahil etme çabasının yanında bir de olayın esas muhatabı olan  firma yöneticisi yerine Belediye Başkanı Vahap Akay’ı hedef göstererek kendisi ile ilgilenilmediğini iddia etmesi, olayların başlı başına çarpıtıldığının kanıtıdır.” ifadelerine yer verdi.

Çerkezköy Belediyesi’nin temizlik işlerini yapan taşeron firmanın o dönemki vardiya amiri Ufuk Gökmen’in taşeron firmanın 184 kişilik kadrosunda 17 kişinin hiç işe gelmediğini belirlediğini ve bu nedenle kendisinin ve eşinin işine son verildiğini öne sürmüştü. Gökmen,  “Yaptığım araştırmalar sonucunda Çerkezköy Belediyesi Temizlik İşleri Müdür vekili Ali Aslan’ın kardeşi Neşe Aslan ile Belediye Başkan Yardımcısı İmdat Özgör’ün yakını Sibel Özgör ile birlikte toplam 17 kişi çalışıyormuş gibi gözüküyordu. Benim yaptığım araştırmalardan dolayı da bu 17 kişi de işten çıkarıldı. Yaptığım bu araştırmalarla ilgili Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundum ve benim ve eşim Fethiye gökmen’in işine son verdiler.”iddiasında bulunmuştu.
Bu iddialar,  gazeteniz Bakış “Akay bu iddialara ne diyecek?” başlığı altında yayımladı. Haberin ardından Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay yazılı bir açıklama yaptı.
Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:  Söz konusu işçiler iddia edildiği gibi Belediyenin doğrudan çalışanı olmadığı gibi ihale yolu ile hizmet alınan Boğaziçi- Hasel Ortaklığı’nın işçileridir.  Ancak şirketten edinilen bilgiler doğrultusunda iddiaların tamamen gerçek dışı olduğu tespit edilmiş, yalan yanlış bilgilerle kamuoyunu yönlendirmeye çalışılmasına zemin hazırlanan bu habere cevap verme zorunluluğu hasıl olmuştur.  Adı geçen Sibel Özgör Ve Neşe Aslan’ın da içinde bulunduğu ve Ufuk Gökmen’in iddia ettiği 184 işçi; ilçemizin, sokak ve caddelerin süpürülmesi, katı atıkların toplanması, taşınması, ana arterlerin makine ile süpürülmesi, konteynır alımı, pazar yerleri, cadde ve sokakların yıkanması hizmetini içeren ‘’Çöplerin Toplanması Ve Nakli Hizmet Alımı İşi’’ kapsamında ihaleyi alan yüklenici firma Boğaziçi-Hasel İş ortaklığının bizzat kendi işçileridir.

banner287
Gazete haberine göre Ufuk Gökmen isimli şirketin eski çalışanı, yine aynı firmanın Sibel Özgör ile Neşe Aslan isimli çalışanların hiç işe gelmediğini iddia etmektedir. Firmadan edilen bilgiler ışığında, Sibel Özgör’ün 15.07.2015 tarihinden bugüne, Neşe Aslan’ın ise 15.07.2015 tarihinden 19.12.2016 tarihine kadar çalıştığı şirketin kurumumuza göndermiş olduğu işçi kayıtlarından somut deliller ile tespit edilmiştir.
Ufuk Gökmen tarafından iddia edilen 17 kişinin ise kimler olduğu bilinmemekle birlikte, 184 personelin, İhale şartnamesi doğrultusunda belediyenin tüm hizmet binalarına ve diğer kurumlara, ilçemizin ihtiyaçları  doğrultusunda dağıtılmış bir şekilde istihdam edilmiş ve bifiil şirket yönetimi ve kontrolü altında çalıştırılmaktadır.  hale edilen temizlik hizmetinin gerçekleştirilmesi sırasında şirkete bağlı çalışan 184 kişinin üzerinde Belediyenin hiçbir emir- talimat verme yetkisi bulunmamakla birlikte  yalnızca ihale edilen temizlik işinin doğrudan denetimi ve kontrolü söz konusudur.
 Hiçbir somut delile dayanmaksızın asılsız iddialar ile Kurum itibarını zedelemek istemiştir. Ufuk Gökmen’in, firma tarafından Kurumumuza gönderilen özlük dosyasında, ‘’çöplerin alınmayacağına ilişkin talimat vermesi’’, ‘’şirkete ait araçları özel işlerinde kullanması’’ sebepleriyle hakkında tutulmuş tutanaklar bulunduğu ve bu sebeplerle firma tarafından haklı nedenle işine son verildiği tespit edilmiştir. Mevzuat gereği; Söz konusu ihale, personel çalıştırılmasına dayalı hizmet ihalesi olmadığından işveren sıfatımız veya herhangi bir asıl işveren sıfatımız bulunmadığı aşikardır. Ufuk Gökmen’in şirket ile olan husumetine basını araç kullanarak Belediye’yi müdahil etme çabasının yanında bir de olayın esas muhatabı olan  firma yöneticisi yerine Belediye Başkanı Vahap Akay’ı hedef göstererek kendisi ile ilgilenilmediğini iddia etmesi, olayların başlı başına çarpıtıldığının kanıtıdır. Açıkça görüleceği üzere bu ihale sadece ‘’ hizmet alımı’’ ihalesi olup, Aynı konuya ilişkin olarak; Belediye Başkanlığımız tarafından, 12.04.2017 tarihinde Tekirdağ Valiliği’ne, 04.05.2017 tarihinde Çerkezköy Kaymakamlığı’na vermiş olduğumuz cevabi yazılarda da bahsedildiği gibi ihale ile Belediyeye temizlik hizmeti alımı yapılmakta olup, bu hizmetin ne şekilde, hangi işçiler tarafından, ne zaman ve nerede yürütüleceğine ilişkin kararlar yalnızca yüklenici firma tekelindedir. Sonuç olarak; Konu edinilen gerçek dışı, yalan yanlış iddialar, her ne kadar yaratılmak istenilen senaryonun bir figüranı ile ilerletilse de maalesef ki gerçeklikten bir o kadar da uzaktır. Gazeteniz haberinde; var olmayan gerçekleri vazifelerini yerine getirmemesinden kaynaklı nedenlerle işine son verilen ve bundan dolayı çaresiz davaranmak zaruriyetinde bulunan çalışanın, yalan yanlış bilgilerle kamuoyu ile paylaşmasına zemin hazırladığı net olarak görülmüştür.  Haber hakkında hukuki ve cezai yollara başvurma hakkımızı saklı tuttuğumuzu bildiririz.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet
Ahmet - 1 yıl Önce

Başkan işe alınanıda işten çıkanıda taşorene alınacak işçi listesinde sen çok iyi biliyorsun boşuna edebiyat yapma

sana sorsunlar
sana sorsunlar @Ahmet - 1 yıl Önce

geçen dönemlerde işe kimi alacaklarını sanamı soruyorlardı ahmet.

çerkezkli
çerkezkli - 1 yıl Önce

inandırıcı değilsin.Sana güvenmiyorum.

Rıza Akay
Rıza Akay @çerkezkli - 1 yıl Önce

Doğru inandırıcı değil Esengül hanım yazdı Başkan okudu daha ne beklersin

Rumuz
Rumuz - 1 yıl Önce

Başkan bir de emekli olmuş 55 yaşındaki kişilerin zabıta olmalarını kamoyuna açıklarsa seviniriZ

trakyalı..
trakyalı.. - 1 yıl Önce

sayın başkan kızılpınar yollarına biraz hız mahfolduk..çamur çukur içinde..

Vatandaş
Vatandaş - 1 yıl Önce

Kimse yoğurdum ekşi demez mecbur kanuni bahane bulunacak. Ama dönen dolapları herkes biliyor. Bu ekip başkanın başını belaya sokar.

Sabır sabır
Sabır sabır - 1 yıl Önce

En güzel cevap olumlu yada olumsuz sandıkta.memnun olanlar memnun olmayanlar.

Başkan Akay işten çıkarmaları değerlendirdi  Emeğe
Başkan Akay işten çıkarmaları değerlendirdi Emeğe - 1 yıl Önce

07 ve 08 ocak 2015Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, kamuoyunda siyasi gerekçelerle yaklaşık 40 işçinin görevlerine son verildiği yönündeki ifadelerin gerçeği yansıtmaktan uzak olduğunu söyledi. Büyükşehir Yasası ile birlikte belediye bünyesindeki birçok birimin Büyükşehire devredildiğini belirten Başkan Akay AKPli olmuş yada başka partili olmuş, kimseyi siyasi görüşü dolayısıyla işten çıkarmadık.Bşkanımızın bu açıklamasından sonra belediye hiç taşeron işçi alındımı?

tufan
tufan - 1 yıl Önce

Baskan kizilpinari nasil aciklayacan atlardir bircaddeyi bitiremediniz soyleyenlerede alt yapi yapiyoruz biz hic boyle gunde iki boru koyup giden is gormedik burnundan kil aldirmiyorsun ama oradaki servisciler dolmuscular ekmek kazaniyor o arabalarla bir yil oldu daha bir caddeyi yapamadiniz sahipte cikmiyorsunuz vAllahi millet yatip kalkip beddua ediyor.valla ben senin yerinde olsam utanipta gitmem oraya col cocuk aylardir camurun icinde senin cocugun olsa kabul edermisin.ne mutahite sozun geciyor nede iscilere her ay aslavta baslayacagiz diye yalan bu milleti boyle kandiramassin gitte adamlari basinda dur okadar para verdiniz takibini yapmiyorsunuz buyuksehir baskaninini degil seni tanir bu millet.


SIRADAKİ HABER

banner265

banner306