Aksan’dan Kadın Hakları Günü açıklaması

MHP Çerkezköy İlçe Teşkilatı Kadın Kolları Başkanı Hümeyra Aksan, Kadın Hakları Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, “Milletçe içinde bulunduğumuz dehliz ne kadar derinlerde olursa olsun, kadını hak ettiği yere taşıyacak olan tarih, şuur ve birikim yine milliyetçi-ülkücü kadınlardadır.”dedi.

Aksan’dan Kadın Hakları Günü açıklaması
banner301

Çerkezköy Bakış - 5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının verilişinin yıldönümü münasebetiyle basın açıklaması yapan Aksan, “Türk kadınının en müjdeli, en kutlu ve en gururlu yıldönümü olan 5 Aralık. Demokrasimizin adına milat olan kadına seçme ve seçilme hakkının verildiği gün, kadına ait yıl dönümlerinin en şanlısı, en derin anlamlısı, en birliği içinde taşıyanı, kadını hak ettiği yere Avrupalılardan daha önce taşıyan Türk milletinin kadına verdiği önemin altına atılmış en önemli imza. Bundan tam 83 yıl önce Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk eşsiz zeka ve öngörüsü ile bunu bilmiş. Türk kadınlarına duyduğu güven, kadın - erkek eşitliğinin kabulünde temel oluşturmuş ve 5 Aralık 1934'te de Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı vermiştir.”dedi.

banner287
TÜRK KADINLARINA HAKLI BİR GURUR YAŞATMAKTADIR
Aksan, yazılı açıklamasını şöyle sürdürdü: “Batıda kadının adının olmadığı bir dönemde, İngiltere, İsviçre, İtalya gibi medeniyetin beşiği sayılan ülkelerde dahi bahsedilmeyen seçme ve seçilmek hakkı ilk Türk kadınlarına verilmiştir. Bu da elbette Türk kadınlarına haklı bir gurur yaşatmaktadır. Bilimde, tıpta, edebiyatta, sanatta, siyasette ve daha birçok alanda Türk kadınları başarı ile adlarından söz ettirmiştir. Atatürk'ün açtığı bu yolda bugün kadına bakış açısını hayatın her mecrasında normalleştirmek zorundayız. Sayın Genel Başkanımız Devlet Bahçeli'nin vurguladığı gibi "En başta ve her şeyden önce kadın insandır. Elbette insan olmaktan kaynaklanan tüm hak ve mülakatlar da sahip olacaktır. Bir ülkenin gelişmişlik ölçüsü, bir çağın medeniyet seviyesi ilk önce insanlık onuruna duyulan samimi hürmet ve sadakate bağlıdır. Kadınlık onurunu insanlık onurundan ayrı tutmak, ayrı düşünmek, apayrı bir kategoride ele almak söz konusu değildir." Ekonomide, siyasette, sosyal bünyede yaşanan sorunların çözümü ancak inanmış Türk kadınındadır. Milletçe içinde bulunduğumuz dehliz ne kadar derinlerde olursa olsun, kadını hak ettiği yere taşıyacak olan tarih, şuur ve birikim yine milliyetçi-ülkücü kadınlardadır. Aydınlık geleceğimizin hazırlanmasında büyük emekleri olan "Mutlu Kadın Huzurlu Türkiye" anlayışımızın yapı taşı olan kadınlarımızın bu güzel gününü kutluyor, kadınlarımızın eşit şartlarda birey olmalarını sağlayan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü bir kez daha saygıyla anıyorum.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493