Bana engel olma

3 Aralık Dünya Engelliler Günü sebebiyle Pera Villa önünden Belediye Meydanına kadar bir yürüyüş gerçekleştirildi.

Bana engel olma
banner301
Çerkezköy Bakış - 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nde program düzenlendi. Programda Müjgan Serkan Karagöz Özel Eğitim Uygulama Merkezi öğrencilerinin öğretmenleri eşliğinde gösterileri büyük beğeni topladı.

YÜRÜYÜŞ DÜZENLENDİ

Yürüyüşe Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay , Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, Çerkezköy Kent Konseyi Başkanı Funda Serfiçe ,Muharip Gaziler Derneği üyeleri, Türkiye Sakatlar Derneği Çerkezköy Şubesi üyeleri, engelliler, aileleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Yürüyüşün ardından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından etkinlikler için Çerkezköy Halk Eğitim Merkezi’ne geçildi.

KATILIM YOĞUN OLDU

Kutlama etkinlikleri kapsamında Halk Eğitim Merkezi’nde devam edilen programa, Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay, Tekirdağ CHP Milletvekili Candan Yüceer,  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, İlçe Emniyet Müdürü Murat Ogan, İlçe Müftüsü Yusuf Tuna, CHP İlçe Başkanı Engin Camcı, hayırsever Müjgan-Serkan Karagöz çifti, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Çerkezköy Temsilcisi Hasan Hüseyin Yarlıgan ile üyeleri, Türkiye Sakatlar Derneği Çerkezköy Şubesi üyeleri, engelli vatandaşlar ve çok sayıda davetli katıldı.BİZE DÜŞEN FARKINDALIĞI SAĞLAMAK

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Ardından Tekirdağ CHP Milletvekili Candan Yüceer bir konuşma gerçekleştirdi. Engelli vatandaşların ve ailelerinin 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutlayan Yüceer  “Engelli yurttaşlarımıza karşı bu farkındalığın bilincin olması çok kıymetli fakat önemli olan devletin bunun bilincinde olması ve engelli vatandaşlarımızın önündeki engelleri ortadan kaldırmasıdır.” dedi.
banner287

“ENGELLERİ KALDIRMALIYIZ”

Çerkezköy için bir değer olduklarını ifade eden Müjgan ve Serkan çiftine teşekkürlerini sunan Yüceer “Çiftimiz sağ olsunlar bireysel olarak üzerine düşenleri fazlasıyla yapıyor. Biz siyasetçilere devlete düşen görevde engelli yurttaşlarımızın önündeki tüm engelleri kaldırmak.” dedi. Yüceer, “Kaldırımları, parkları, sokakları, binaları sanki hiç engelli yurttaş yokmuş gibi yaparsanız, düzenlemezseniz bunun bir değeri olmaz. Engelli istihdamı yüzde 5’lerde, en büyük sorun engelli vatandaşlarımızın sosyal hayata katılamamasıdır.” dedi.Tüm bu sorunların elbirliği ile ortadan kaldırılması gerektiğini ifade eden Yüceer “Engellerin aşılması için bireysel olarak mecliste her türlü çabayı göstereceğim. Farkındalık için çaba gösteren herkese teşekkür ediyorum. “dedi.FIRSAT EŞİTLİĞİ BİLİNCİNDE OLMALIYIZ


Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutlayarak konuşmasına başladı. Kubilay, “Bir toplumun gelişmişlik düzeyi engellilere sunulan imkan ve hizmetlerle doğru orantıdadır. Herkes gücü ve imkanı ölçüsünde engellilerin yaşamlarını kolaylaştıracak çalışmalar yapmalıdır. Engellilere sahip çıkmak, sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak ve yaşamlarını kolaylaştırıcı önlemler almak hepimizin ortak sorumluluğudur.” dedi. Çalışmalarından dolayı Müjgan-Serkan çiftine teşekkürlerini sunan Kubilay, “Engelli vatandaşlarımız için korumacı değil onlara fırsat eşitliği tanıyan bir düşünce ve uygulama içerisinde olmamız gerekmektedir. Engellilerin sosyal yaşamda aktif bir şekilde var olmaları için çabalarımızı artırmalıyız.” dedi. Türkiye Sakatlar Derneği Çerkezköy Şubesi Yaşam Evine yapmış olduğu ziyaretten de bahseden Kubilay, yaşam evinin Türkiye’ye örnek olacak düzeyde olduğunu ifade etti. Sevgi, saygı ve eğitimin her engeli aşacağını ifade eden Kubilay,3 Aralık Dünya Engelliler Gününü tebrik ederek konuşmasını tamamladı.

ÇİÇEK TAKDİM EDİLDİ

Hayırsever Serkan Karagöz tarafından Kaymakam Metin Kubilay’a çiçek takdim edildi. Karagöz “eğitim ve diğer alanlarda ilçemizde yapmış olduğu çalışmalar için Kaymakamımıza çok teşekkür ediyorum.” diyerek Kaymakam Kubilay’a çiçek takdim etti. Konuşmaların ardından program Müjgan Serkan Karagöz Özel Eğitim Uygulama Merkezi öğrencisi Nurcan Özilik tarafından “Benim İçin” adlı şiirin okunması ile devam etti.Ardından Müjgan Serkan Karagöz Özel Eğitim Uygulama Merkezi öğrencisi Gayenur Şanal’ın annesi Rukiye Şanal yaşadıklarını anlattığı bir konuşma gerçekleştirdi. Kutlama etkinliği Müjgan Serkan Karagöz Özel Eğitim Uygulama Merkezi öğretmen ve öğrencilerinin hazırladıkları gösteriler ile devam etti. Öğrenciler tarafından hazırlanan “Barış Manço Arkadaşım Eşek” adlı rond ve “Quenn-We Will Rock You” ritim gösterisi davetlilerden bol alkış aldı. Öğrencilerin gösterimlerinin ardından okul tarafından yürütülen “Bizi İzlemeye Devam Edin” projesi kapsamında çekilen kısa filmin gösterimi gerçekleştirildi.3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında gerçekleştirilen etkinlik halk oyunları gösterisinin ardından son buldu.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459