banner507

Binlerce sendikalı haklarını arıyor

Türk Metal Sendikası (TMS), Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile süren zam görüşmelerinden istenilen sonuç çıkmayın binlerce TMS üyesi Çerkezköy meydanında eylem yaptı.

Binlerce sendikalı haklarını arıyor
banner301

Çerkezköy Bakış - Barbaros Bulvarı üzerinde toplanan binlerce sendika üyesi,elerlinde taşıdıkları dövizlerle sloganlar atarak Çerkezköy Cumhuriyet Meydanında yürüdü ve yapılan mitinge katıldı.
Düzenlenen mitingde konuşan Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak, üretim ve ihracat rekorları kıran, hem işverene hem sektöre hem de Türkiye’ye kazandıran biz değil miyiz diyerek, “Biz çok şey istemiyoruz. Hakkımız olandan başka hiçbir şey istemiyoruz. Şimdi sıra bize geldi. Artık biz de kazanmak istiyoruz. Alın terimizin karşılığını, çoluğumuzun, çocuğumuzun rızkını istiyoruz.​ MESS ile yürütülen grup toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde şuan itibarıyla geldiğimiz nokta sözün bittiği yerdir. Evet, sözün bittiği, ama aynı zamanda eylemin başladığı yerdir. Bundan böyle sesimizi, çığlığımızı iş yerlerimizden başlayarak mümkün olan her yerde duyuracağız. Bugüne kadar kendimizi, toplu sözleşme masasında ifade ettik bundan sonra yollarda, meydanlarda da ifade edeceğiz.” dedi.

“MEYDANLARI MESS’E DAR EDERİZ”

Koçak, konuşmasının devamında meydanları MESS’e dar edecekleri belirterek, “Biliyorsunuz, geçtiğimiz Salı günü Ankara’da başkanlar kurulumuz toplandı. Burada bir dizi eylem kararı alındı ve mücadelemizin yol haritası ortaya çıktı. Kırmadan, dökmeden ama kararlılığımızdan asla taviz vermeden mücadelemizi sürdürmeye kararlıyız. Buradan, yani meydanlardan, sokaklardan MESS’i bir kez daha uyarıyoruz. Taleplerimizi ve teklif ettiğiniz ucube zam oranına tepkimizi sakın hafife almayın. Size uzattığımız eli havada ve karşılıksız bırakmayın. Türk Metal Sendikası ve temsil ettiği üyeleri, ülkemizin huzurunu ve istikrarını, iş yerindeki çalışma barışını her zaman göz önünde tutmuş, bugüne kadar ülkemiz ve işyerlerimiz için her türlü fedakarlığı yapmıştır ancak geldiğimiz bu aşamada, bizler için yeni bir sürecin de kapıları aralanmıştır. Herkes aklını başına toplasın yasal mevzuata göre arabulucu raporu sendikamıza iletilmeden grev kararı ile grev uygulama kararı alınamaz. Ancak sendikamız arabulucu raporunu aldığı anda, gerek grev kararını gerekse uygulama kararını zaman geçirmeden alacaktır. Sabrımızın sonundayız ama mücadele azmimiz her geçen gün bileniyor. Bu meydanlarda olmayı biz istemedik. Bu soğukta, bu kara kışta burada olmak bizim tercihimiz değil fakat eğer gerekirse, hakkımızı alana kadar da bu meydanları Mess’e dar edeceğimizi herkes bilsin.” ifadelerine yer verdi.

banner287
“HAKLIYIZ, KAZANACAĞIZ”
MESS’in çağrısına uyarak yeniden masaya oturduklarını fakat uzlaşamadıklarını söyleyen Murat Koçak, “Metal emekçisi kardeşlerim, Perşembe günü MESS’in çağrısına uyarak yeniden bir araya geldik. Peki ne oldu? Gene haklı taleplerimiz masada kaldı. Gene bir sonuca ulaşamadık. Hatta yakınlaşamadık bile. Bu beyefendiler bize ne diyor biliyor musunuz? ‘Siz üretmeye devam edin, ama iş emeğinizin, alın terinizin karşılığına gelince sesinizi çıkartmayın. Susun. Ne verirsek onunla idare edin.’ Susacak mıyız? Hayır.  Evet susmayacağız. Bıçak kemiğe dayandı eylemse eylem grevse grev. Sonunda zafer mutlaka bizim olacak. Onurlu Türk Metal emekçisinin olacak. Allah yar ve yardımcımız olsun.” diye konuştu.
Atılan sloganların ardından eylem sona erdi ve eylemciler dağıldı.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2018, 20:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
dadaş
dadaş - 12 ay Önce

neyin grevini yapıyor sendika bsh arçelik te çalışanlar ust duzey maaş alan sınıfındalar tekstil vs çalışanlar ne yapsın .sendika işçilerin degil birilerinin menfeeat ı için kendi menfaati için sokaklara ınıyorsa dusundurucudurç.

salih..
salih.. - 12 ay Önce

özel hastane personelleri de sendikaya girsin..)))asgari ücret

işçi
işçi - 12 ay Önce

hep lafta kalıyor işçinin hakkı patron =sendika=mess direne direne kazanacağız

ilker
ilker - 12 ay Önce

Başkanım sonuna kadar .

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493