Bu ne iki yüzlülük!..

Çerkezköy Kent Konseyi Başkanı Funda Serfiçe ve Kadın Meclisi Başkanı Serpil Karabal, Çanakkale 18 Mart Çan Termik Santrali’ndeki inceleme gezisinde ‘Termik Santral’e karşı olmadıklarını, Çerkezköy’de ise karşı olduklarını belirten açıklamaları ‘Bu ne iki yüzlülük!..’ sorusunu akıllara getirdi.

banner301

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy ve Kapaklı arasında yapılması planlanan çevre dostu 'EÜAŞ Çerkezköy Termik Santrali' nedeniyle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Termik Santralin işleyişi ile ilgili kamuoyunu bilgilendirmek için Çanakkale 18 Mart ÇAN Termik Santrali’ne geçtiğimiz Ekim ayında gezi düzenledi. Geziye Çerkezköy Kent Konseyi Başkanı Funda Serfiçe ve Çerkezköy Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Serpil Karabal ile Çerkezköy ve Kapaklı’da faaliyet gösteren çok sayıda STK temsilcileri ile mahalle muhtarları katıldı. Gezide, katılımcılara son teknoloji ile yapılan Çan Termik Santralin işleyişi, faydaları ve çevre dostu olduğu anlatıldı.

SERFİÇE’NİN İLK AÇIKLAMASI: DESTEKLİYORUZ

Gezi sonrası Tekirdağ Büyükşehir ile Çerkezköy Belediyesi’nin Meclis üyeliği görevini de sürdüren CHP’li Çerkezköy Kent Konseyi Başkanı Funda Serfiçe, burada kameraya yaptığı açıklamada Çan Termik Santralinin başarılı bir tesis olduğunu belirterek, “Başarılı bir tesisi gezdik. Türkiye’miz için bir gelişme yaşandığını gözlemledik. Bunun devam etmesini de destekliyoruz. Karşı olduğumuz termik santral değil. Termik santralde gerekli olan her alanda ilerlemeler, çalışmalar ve yatırımlar yapılsın bunu destekliyoruz vatandaşlar olarak. İlk defa termik santrali ziyaret ettim. Bilmediğim noktalar varmış onları öğrendim. Santral kısmı için içim biraz daha rahatladı. Termik santrallerin 1980’lerden günümüze geldiği noktada kötü örnekleri var. Şuan güzel bir noktaya gelmiş. Çevreye daha duyarlı olmuş. Bunları gözlemledik ve mutlu olduk. Bu ülke hepimizin. Hepimiz adına yapılan yatırım bunlar. Bu bizi mutlu etti. Bundan yana şüphemiz, endişemiz kalmadı.” ifadelerine yer vermişti. 

KARABAL: BENİM ÜLKEMİN YÖNETİCİSİ BUNU DÜŞÜNDÜYSE ÖLDÜRMEK İÇİN DÜŞÜNMEMİŞTİR

Çerkezköy Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Serpil Karabal’da Çan Termik Santrali gezisi sırasında yaptığı açıklamasında, Termik Santralin yapılması planlanan bölgede vatandaşların bilinçlendirilmesi gerektiğine vurgu yaparak, “O bölgede yaşayan insanların daha bilinçli bir şekilde termik santrallere karşı gelmeyeceğini düşünüyorum. Çünkü bilgisizlikle yönlendirildiklerinde kayıplar başlar. Sabit düşünceye düşeriz. Benim ülkemin yöneticisi bunu düşündüyse herhalde beni öldürmek için düşünmemiştir. Biz gençliğimizde Yatağan Termik Santrali ile yatıp kalktık. Hayalimizdeki termik santral hep bize Yatağan olarak gösterildi. Çan termik santraline geldiğimizde sistemin çok değiştiğini ve her şeyin kontrol altında olduğunu gördük.” diye kamera karşısında görüşlerini belirtmişti. 

banner287
ÇERKEZKÖY’E GELİNCE ‘U’ DÖNÜŞÜ YAPTILAR

Çan Termik Santrali gezisi sırasında termik santralden yana olduklarını belirten açıklamalarda bulunan Serfiçe ve Karabal, Çerkezköy’e geldikten sonra ne olduysa birden ‘U’ dönüş yaptılar. Serfiçe, Kapaklı Belediye Meydanı’nda başkanlığını yaptığı Kent Konseyi öncülüğünde düzenlenen ‘Termik Santrale hayır’ mitinginde yaptığı konuşmada termik santrale karşı olduğunu belirten açıklamalarda bulundu ve termik santral istemediklerini ifade etti.

TOPLANTIYI PROVOKE ETMEYE ÇALIŞTI

Dün ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından Çerkezköy ve Kapaklı arasında yapılması planlanan çevre dostu ‘Yeni Nesil Termik Santral’ için bakanlık yetkilileri vatandaşlara yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledi. Çan’da yaptığı açıklamada vatandaşların bilinçlendirilmesinin önemine değinen ve termik santrale sıcak baktığını belirten açıklamalarda bulunan Çerkezköy Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Serpil Karabal, Çan’da yaptığı bilinçlendirilme önerisine Çerkezköy’de kendisi engel oldu ve toplantıyı provoke etmeye çalıştı. Toplantı salonunu Çerkezköy Kent Konseyi Başkanı Funda Serfiçe ve beraberindekilerle vatandaşları bilgilendirme toplantısını terk eden Karabal, dışarıda avazı çıktığı kadar bağırarak farklı bir görüntü ortaya çıkarttı. 

1,5 AYDA NE DEĞİŞTİ?

Çerkezköy Kent Konseyi Başkanı Funda Serfiçe ve Çerkezköy Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Serpil Karabal’ın 18 Mart Çan Termik Santrali’nde yapılan bilgilendirme gezisinde santralinin çevre dostu olduğunu görüp destekleyici yönde yaptıkları açıklamaların üzerinden kısa bir süre geçmesinden sonra karşı olduklarını ifade eden açıklamalar yapmaları kafalarda soru işaretine neden oldu. Çan’ı gelip gördükten sonra ikna olanların Çerkezköy’de tam tersi protesto eylemlerinde bulunması, arkalarında başka bir güç mü var? Yurt dışı destekli Greenpeace mi var? diye kafa karışıklığına yol açtılar.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2017, 18:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
ERTEM KIR
ERTEM KIR - 12 ay Önce

BU NASIL GAZETECİLİK BİR GAZETE BUKADAR TARAF OLABİLİRMİ NEKEDAR TARAF OLDUGUNUZ YORUMLARDAN BELLİ

YILMAZ
YILMAZ - 12 ay Önce

SİZ NASIL İNSANSINIZKİ COCUKLARINIZI DÜŞÜNMÜYORSUNUZ BUKADAR YERLEŞİM ALANINAYAKIN YAPILIRMI BENDE AKPLİYİM PARTİ İŞİ DEGİL

BEGÜM
BEGÜM - 12 ay Önce

ÜLKEMİZE YARARI OLABİLİR AMA BİZİM İÇİN YARARLI DEGİL BUKADAR YERLEŞİM ALANINA YAKIN ALMASI ŞARTMI İKİ İLÇEDE BİNLERCE İNSAN YAŞİYOR VEDE BÜYÜK O RANDA İNSAN GELİYOR GİT BAŞKEYERE KUR..

MEHMET
MEHMET - 12 ay Önce

BU İŞ PARTİ İŞİ DEGİL KANDIRILMAYI KOCA TRAKYADA YERMİYOKTA BU KADAR YERLEŞİM ALANINA YAKIN YAPILIYOR BUNU SORUN BU İŞ A PARTİSİ B PARTİSİ İŞ DEGİL COCUKLARINIZI DÜŞÜNÜN

cemil
cemil - 12 ay Önce

Bu kadar göç alan bir bölgenin 1,5 km yanına termik santral yapmazlar, kimse kimseyi çok üzmesin.

ECE
ECE - 12 ay Önce

İŞİNİZ GÜCÜNÜZ PARTİCİLİK BANA ANLATSIN BİRİ BİR GÜNDE TONLARCA KÖMÜR YANACAK BUNA HANGİ FİLİTRE TUTABİLİR ÇERKEZKÖYDE BİRTANE SOBA YANSA HERKEZE KOKUYOR KİMİ KANDIRIYORSUNUZ

Çerkezköylü
Çerkezköylü - 12 ay Önce

Ne bekliyordunuz ki tek dertleri bunu akp nin yapıyor olması yoksa karşı olmazlardı emin olun

Nurhan Altıntaş
Nurhan Altıntaş - 12 ay Önce

bu habere sadece şunu söyleyebiliriz, GÜNEŞİ BALÇIKLA SIVAYAMAZSINIZ.. koca trakyada ergene zehir akıp, trakyaya ölüm saçarken, Çerkezköye gelip ergenede yüzeceğiz diyen bakanları alkışlayanlar, şimdi Çevre için çalışan ve herşeyden önce bir anne olan Funda hanıma bu saldırmakla neyi amaçlıyorlar? Çan da ki toplantılara bende davetliydim, dolayısıyla orada olan biteni harfiyen biliyorum, göz boyamak için süsleyip, püsleyip, etki altına alarak, uzatılan mikrofona yapılan konuşmalardan, cımbızla seçilen kelimeler nasıl olupta bakış gazetesine tepside servis edilmiş, anlaşılan termik santrali yapmaya kesin kararlılar. ve önlerine çıkan herkesi yalan yanlış iftiralarla sindirip yok etme çabasına girmişler, boşa uğraşmasınlar. biz Funda hanımı da tanıyoruz. bu çirkef komplocuları da, amaçlarını da biliyoruz. trakya da istedikleri oyunları sahneye koyamayacaklar. asıl ikiyüzlülük, çirkinlik iftiralarla çevre mücadelesi veren bir kadına saldırmaktır.


SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493