"Çocuklarımızı hayata kazandırmak bizim görevimiz"

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, "Biz istiyoruz ki hiçbir çocuğumuz ihmal ve istismarın içinde olmasın. Ama ihmal ve istismar mağduru çocuklarımızı da en iyi şekilde rehabilite etmek, hayata kazandırmak bizim görevimiz." dedi.

"Çocuklarımızı hayata kazandırmak bizim görevimiz"
banner301

Çerkezköy Bakış - Açılış için Kapaklı’ya gelen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’yı, 
Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Kapaklı kaymakamı Mehmet Yüzer, AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Cüneyt Yüksel, AK Parti Tekirdağ Milletvekilleri Mustafa Yel, Ayşe Doğan, Metin, Akgün, AK Parti Kapaklı İlçe Başkanı Salih Bezgin, MİKADER Başkanı Nesrin Ercan ve çok sayıda protokol üyesi ile vatandaş katıldı.

“ÇOK EMEK VERDİK”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından konuşmalara geçildi. Bugünü çok beklediklerini belirten MİKADER Başkanı Nesrin Ercan, “Bugün bizim için çok önemli, çok özel bir gün. Bir kış günü diktiğiniz fidanın tutup tutmayacağını bilemezsiniz. Ancak üzerindeki ilk tomurcukları gördüğünüzde görkemli bir ormanı hayal edebilirsiniz. Biz tam 10 yıl önce MİKADER adında bir fidan diktik, fidan tuttu, yeşerdi, gölgesini ve meyvesini çocuklardan esirgemeyen bir ağaç oldu. İşte burada bugün MİKADER Rehabilitasyon merkezimizin açılışındayız. Onu konuşuyoruz. Tam 2,5 yıl sürdü bu proje. Çok emek, çok çaba, sayısız toplantılar, uykusuz bırakan bütçe hesapları ve Tekirdağ, İstanbul arası seferleri, ya olmazsa korkusu. Ama oldu. Başardık. Ancak bu başarının tamamının MİKADER’e ait olduğunu, MİKADER ailesine ait olduğunu söylemek haksızlık olur. Geçen yıl Ay Yapım imzalı, Show TV’de yayınlanan İçerde dizisi ve oyuncuları ile MİKADER İçeride adı altında bir proje yürüttük. 6 ay süren kapsamlı bir projeydi. Bu kurumun bu hale gelmesindeki başarıların mimarlarından biri de isimleri projenin isminde ürünü olan İçerde binasındaki panoda isimleri yazılı olan proje partnerlerimiz ve yüce gönüllü bağışçılarımızdır. Bu başarının sahibi yoğun çalışma temposuna rağmen sizinleyiz diyen sanatçılarımızın, oyuncularımızın, başarısıdır. Bu başarı 2 yıl üst üste MİKADER başarısı için sahne alan Kenan Doğulu’nun başarısıdır. Bu başarı bu inşaatı tasarlayan ellerin başarısıdır. Bu başarı buraya maddi manevi emek veren herkesindir. Umarım bugün açılacak olan MİKADER Rehabilitasyon Merkezinin kapısı Minik Kalpler adını verdiğimiz çocuklarımızın temiz, pırıl pırıl geleceklerine, umuda açılan kapı olur. Ülkemizin yarınlarına bir armağan olur.”dedi.

“HAYIRLI OLSUN”

Merkezin hayırlı olmasını dileyen AK Parti Tekirdağ Milletvekili Ayşe Doğan, “Böyle güzel bir günde kandil ertesi ve Cuma gününde yağmurların bereketiyle tamda şu noktada devlet ve millet buluşmasına hep birlikte şahit olduk. Bu anlamda vatanı ve milletine destek olan hayırseverlerimizin kazançlarına hayırlı kazançlar diliyorum. Sayın bakanımızın nezdinde  tüm bakanlığımıza ve devletimize teşekkürlerimi arz ediyorum. Bu güzel buluşmanın her camiada devamlılığını temenni ediyorum.”dedi.

“TEKİRDAĞLILAR OLARAK ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM”

banner287
Açılışa katılmaktan dolayı çok mutlu olduğunu belirten Vali Mehmet Ceylan, “Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığımız gerçekten son yıllarda özellikle çocuk, aile, şehitlerimiz, engelliler ve ülkemizin gerçekten birçok konusunda ciddi çalışmalar yapıyor, hizmetler veriyor. Ben başta bakanımız olmak üzere tüm teşkilatımıza Tekirdağlılar olarak şükranlarımı sunuyorum. İlimizde de gerçekten gerek çocuklarımıza yönelik, gerek engellilerimize yönelik, gerek şehit aileleri ve gazilerimize yönelik güzel çalışmalar oluyor. Bu çalışmaların hem milletle birlikte, halkımızın da katkılarıyla böyle güzel bir tesisle taçlandırılması da önemli bir anlam taşıyor. Ben emeği geçen başta MİKADER başkanımız ve hayırseverler olmak üzere herkese şükranlarımı arz ediyorum. Sayın bakanımıza da bizleri onurlandırdığı için teşekkür ediyorum. Tesisimizin hayırlı olmasını diliyorum.”dedi.

"ÇOCUKLARIN GELECEĞİNE YAPILAN BİR YATIRIM"

Merkezin, çocukların geleceğine yapılan bir yatırım olduğunu ifade eden bakan Kaya, müreffeh bir toplum olmanın temel unsurunun, çocuğa verilen önem ve değerle ölçülebileceğini söyledi. Kaya, sağlhıklı nesillerin ancak sağlıklı çocukların yetişmesiyle mümkün olabileceğinin altını çizerek, "Biz çocukların yüzünü güldürmek için gece gündüz demeden çalışıyoruz. Çocuklarımızı geleceğe en güzel şekilde hazırlamanın derdi ve çabası içerisindeyiz." diye konuştu. 
Çocukların yetişmesinde, milletin her bir ferdine ayrı ayrı görev ve sorumluluklar düştüğünü vurgulayan bakan Kaya, şunları kaydetti: "Yaşadığımız çağın, bugün değişen dünyanın sorunlarıyla mücadele etmek elbette kolay değil. Bu sorunlardan maalesef en fazla etkilenen de yavrularımız, evlatlarımız, milletimizin çocukları. Biz her türlü risklere karşı savunmasız durumda olan çocuklarımızın korunması, onların iyi halinin sağlanması için hep birlikte millet-devlet olarak çalışmak durumundayız. Bakanlık olarak çocukların, çocukluktan başlayıp, gençlik dönemine kadar hayata en iyi şekilde hazırlanmaları ve korunmaları için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Bundan sonra da etmeye devam edeceğiz. Bu konuda çok önemli çalışmalarımızdan bir tanesi bugün de açılışını gerçekleştirdiğimiz çocuk destek merkezleridir. 
Bu kuruluşlarımız ihtisaslaştırılmış kuruluşlarımızdır. Suça itilen, suç mağduru, madde bağımlısı olan, sokak geçmişi bulunan ya da refakatsiz olan çocuklarımızın rehabilitasyonunu sağladığımız son derece kıymetli merkezler. Her çocuğumuz için buralarda, çocuk destek merkezlerimizde bireyselleştirilmiş bakım ve koruma hizmetleri sağlıyoruz. Bu merkezlerde çocuklarımıza hem maddi imkan sağlıyoruz hem de her birinin psikososyal destek ihtiyaçlarını da ayrı ayrı karşılıyoruz ve topluma uyum sağlamalarına yönelik çok yönlü çalışmalar sürdürüyoruz."

"MÜREFFEH TOPLUMLAR SAĞLIKLI ÇOCUKLARIN YETİŞTİRİLMESİYLE ANCAK SAĞLANIR"

Bakan Kaya, bu merkezlerde çocukların, yeteneklerine göre, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere de katılmalarının sağlandığını aktararak, tam bir koordinasyon içerisinde yürütülen çalışmaların çocukların iyileşme sürecine olumlu katkılar sağladığını belirtti.
Türkiye genelinde 36 ilde, 66 çocuk destek merkezi bulunduğuna işaret eden Kaya, "Bu anlamda Mika-Der'in yaptıkları da çok çok önemli. Çünkü burada topluma kazandırılacak bireyler yetişecek. Biz istiyoruz ki hiçbir çocuğumuz ihmal ve istismarın içinde olmasın. Ama ihmal ve istismar mağduru çocuklarımızı da en iyi şekilde rehabilite etmek, hayata kazandırmak bizim görevimiz. Bu merkezler de bu açıdan çok önemli. Müreffeh toplumlar sağlıklı çocukların yetiştirilmesiyle ancak sağlanır." değerlendirmesinde bulundu. 

"HER ÇOCUK EĞER MÜMKÜNSE AİLESİNİN YANINDA YETİŞSİN İSTİYORUZ"

Çocukların aile içinde yetişmesine büyük önem verdiklerini, bu çerçevede, 108 bin çocuğun ailesinin yanında yetişmesi için bakanlık olarak ekonomik destek sağladıklarını dile getiren Kaya, "Yani hiçbir çocuğumuzun sadece ekonomik sebepler yüzünden ailesinden ayrılmasını istemiyoruz. Her çocuk eğer mümkünse ailesinin yanında yetişsin istiyoruz." ifadelerini kullandı. 
Bakan Kaya, "Koruyucu aile" kavramına da büyük önem verdiklerini, bu çerçevede 5 bin 728 çocuğun koruyucu aile yanında sıcak bir yuvada hayata hazırlandığını bildirdi. Bakan Kaya, 2017 yılında çocuk yuvaları ve yetiştirme yurtları dönemini kapattıklarını, bunun yerine çocukların aile ortamında, özel bakım ve özel ilgiyle yetişebilecekleri "çocuk evleri" ya da "sevgi evleri sitesi" olarak adlandırılan sisteme geçtiklerini anımsattı. 
Konuşmaların ardından merkezin açılışı yapıldı ve bakan Kaya ve beraberindekiler merkezi gezdi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2018, 19:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306