Garip: Vatandaşın alanına el koydunuz

Çerkezköy’de Butçular ve Makasçı Sokakta süren örnek sokak projesini eleştiren Çerkezköy Belediyesi’nin AK Partili meclis üyesi Remzi Garip, “Bu proje tam bir facia. Vatandaşların rızası olmadan, kamulaştırma yapılmadan bu yolların yapılması hukuka uygun değildir. Vatandaşın yüzde 20’lik alanına el konuldu.” dedi.

Garip: Vatandaşın alanına el koydunuz
banner301

Çerkezköy Bakış - 1 aylık tatilin ardından Çerkezköy Belediye Meclisi dün yenilenen Meclis Salonunda Eylül ayı ilk oturumunu Vahap Akay başkanlığında yaptı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.
Çerkezköy Belediye Meclisi’nin Eylül ayı toplantısına ise AK Partili meclis üyesi Remzi Garip’in ‘Örnek sokak’ çıkışı damga vurdu. Çerkezköy Belediyesi’nin ihalesini alan taşeron firma tarafından yapımına başlanan ve aylarca sürmesi nedeniyle büyük tepki çeken Makasçı ve Butçular Sokaktaki örnek sokak çalışmasını eleştiren Garip, bu sokaklarda süren çalışmaları facia olarak nitelendirdi.
 

TAM BİR FACİA

Bu sokaklarda yapılan çalışmaların hukuka uygun olmadığını iddia eden Garip, sokaklardaki çalışmaların birkaç açıdan değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Bir vatandaş açısından, bir belediye açısından bir de Çerkezköy’e sağlayacağı faydalar açısından bakmak lazım. Vatandaş açısından bakarsak ve değerlendirirsek, tam bir facia. Arsa sahiplerine tebligat yapılmadan, kamulaştırma yapmadan paldır küldür insanların bahçeleri yıkıldı, çiçekleri çiğnendi, ağaçları söküldü ve bunu yaparken hiçbir rahatsız duyulmadı. İnsanlar, Butçular sokağa yerleşirken çekme paylarını bilir şekilde yerleşti. Bugün sizin yaptığınız ve yasalarla bağdaşmayan vatandaşın yüzde 20’lik alanına el koydunuz. Belediye açısından bakarsanız, buraların bir genişliği olmalı. 1/1000’lik uygulamada 10 metrelik yol varken şimdi daraltıldı. İmar tadilatı da ayrıca meclise gelmeden yapıldı. Bu işe başlamadan önce bu değişikliğin planlama suretiyle mecliste görüşülmesi gerekirdi. Şuan Çerkezköy’de en çok ihtiyaç duyulan iki şey var, yol ve araç park yeri. Siz ne yaptınız? Yol daralttınız, araç parkı yeri yapmadınız. Vatandaşların rızası olmadan, kamulaştırma yapmadan bu yolları yapmanız hukuka uygun değildir. Vatandaşlar muhakkak bunun takipçisi olacaktır.” İfadelerini kullandı.
 

“GEREKLİ CEVABI YAZILI OLARAK ALACAKSINIZ”

Bunun üzerine Garip’e cevap veren Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, düzenlemelerin esnaf ve vatandaşların talebi üzerine yaptıklarını söyledi. Başkan Akay, “Açıklamanıza ilişkin yazılı cevabı vereceğiz. Facia kısmını kabul etmiyoruz. Biz bu uygulamayı pilot bölgelerde yaptık ve vatandaş ile esnaflarla bir araya geldik. Vatandaş ve esnaf açısından bu uygulama asla facia olarak görülmediğinin kanaatine vardık. Fatih Caddesi, İnan sokak, Cambazlar sokak, Makasçı sokaklardaki uygulamaların hangi yasaya uyduğunu yazılı olarak size bildireceğiz.” dedi.


 

MALİ DURUM HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Akay, ardından Çerkezköy Belediyesi’nin mali durum hakkında meclis üyelerine bilgi verdi. Belediyeyi 82 Milyon 319 bin TL ile borçlu aldıklarını belirten Akay, “Şuan piyasa borcumuz 13 Milyon TL civarında. Vergi borcumuz 11 Milyon TL, SSK borcumuz 10 Milyon 400 Bin TL, Vakıfbank kredi borcu 5 Milyon 634 Bin TL, İller Bankası 8 Milyon TL. Şuan toplam borcumuz 57 Milyon 237 Bin TL. Bugüne kadar geçen süreçte, hiç aksatmadan vergi ve ssk borçlarını ödüyoruz. Görevde bulunduğumuz süre boyunca 2005-2013 borcuna ait 47 Milyon TL’lik kamu borcundan görev süremiz boyunca 23 Milyon TL’sini taksitle ödedik. 9 yıl boyunca bakılmayan bu borcu biz ödüyoruz. Şuan ki durumu söyledim. Hesaplarımızda şuan arsa satışlarımızla beraber 18 milyon 500 TL paramız var.”dedi.
 

ÇERKEZKÖY BELEDİYESİ’NİN YILLIK 10 MİLYON TL’SİNE MAL OLDU

banner287
Akay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Durumumuz bu iken, resmi gazetede yayınlanan KHK var. Sanayi kuruluşlarının yerel belediyelere emlak vergisini kaldırdı. Bu, Çerkezköy Belediyesi’nin yıllık 10 Milyon TL’sine mal oldu. OSB’ler bizim gururumuz, katma değerimizdir. Fakat sanayi kuruluşları ile yerel yönetimlerin arasının böyle olması üzüntü verici. Biz bu gelirlerden muaf olmuş durumundayız. Sanayi üretimi desteklensin fakat, sanayicilerin yerel yönetimler ile arasındaki bu bağın önüne geçilmemeliydi.”
 

GÜNDEM MADDELERİ GÖRÜŞÜLDÜ

Gündem dışı konuşmaların ardından gündemdeki 12 maddenin görüşmesine geçildi.
İlk olarak Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün 9 Ağustos 2017 gün ve 924 sayılı Bütçe İçi İşletme Ek Bütçe hakkındaki müzekkeresinin müzakeresi görüşülerek Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi. Ardından Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün 9 Ağustos 2017 gün ve 923 sayılı Bütçe İçi İşletme Gelir Tarifesi hakkındaki müzekkeresinin müzakeresi görüşülerek Tarife Komisyonu’na, Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün 8 Ağustos 2017 gün ve 914 sayılı Bütçe İçi İşletme Yönetmeliği hakkındaki müzekkeresinin müzakeresi ise Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.
 

KOMİSYONA HAVALE EDİLDİLER

Gündemin 4’ncü maddesinde yer alan Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün 31 Temmuz 2017 gün ve 832 sayılı 10.5 milyon TL’lik ek bütçe hakkındaki müzekkeresinin müzakeresi Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilmesinin ardından Çerkezköy İlçesi sınırları içerisinde muhtelif parsellerdeki 9 adet Belediye hissesinin satışı İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi. Plan ve Proje Müdürlüğü’nün 21 Ağustos 2017 gün 228 sayılı Veliköy Mahallesi 101 adanın doğusunda kalan yolun düzenlenmesine ait uygulama imar planı değişikliğine ilişkin müzekkeresinin müzakeresi İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün 21 Ağustos 2017 gün 21 sayılı ilçe içerisinde yer alan heyelan bölgelerinde yapılacak yapılarda gerekli önlemlerin alınmasına ilişkin müzekkeresinin müzakeresi yine İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi. Emlak ve İstimlak Müdürlüğü’nün 21 Ağustos 2017 gün ve 1264 sayılı Mülkiyeti Belediye Başkanlığı’na ait 2 adet taşınmazın satışının yapılması hakkındaki müzekkeresinin müzakeresi de İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi.


 

DESTEK VERİLECEK

Ardından Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban imzalı Çerkezköy Belediye Meclisi’ne gönderilen ve Memur Sokakta yapımı süren ortaokul inşaatına maddi destek talebinde bulunulan yazı görüşüldü. Destek gören bu talep, Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi. Ardından Çerkezköy Belediye Başkanlığı’nın sorumluluk bölgesinde faaliyette bulunan Amatör Spor Kulüpleri Yardım Yönetmeliğinin tanziminin müzakeresi de görüşülerek Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.
 

MÜTEŞEBBİS HEYETİ BELİRLENDİ

Meclis gündemine sonradan ilave edilen Dünya Vücut Geliştirme Şampiyonu Furkan Memiş’e ödül verilmesine ilişkin önerge Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildikten sonra Veliköy Yalıboyu OSB Müteşebbis Heyeti’ne 5 asil ve 5 yedek üye seçimine geçildi. Yapılan oylama sonrasında Belediye Başkanı Vahap Akay, Meclis Üyeleri Ali Dede, Taner Bahar, Funda Serfiçe ve Nedim Yılancı Yalıboyu OSB Müteşebbis Heyeti’ne seçildiler.
Gündem maddelerinin tamamlanmasının ardından Meclis Toplantısının ilk oturumu sona ererken, Belediye Meclisin ikinci oturumu komisyonlara gönderilen konuları karara bağlamak üzere Cuma günü saat 15.00’da toplanacak.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
YORUMLAR
haber verin
haber verin - 10 ay Önce

birisi çıkıp garip arkadaşa daha yerel seçimlere çok zaman olduğunu söylesin.

SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459